Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żonkile w Lubieszewie. Wrażliwość i empatia dla hospicjów. Wspólnota, która wspiera i pomaga

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Wolontariuszki i księża rozmawiali również z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie o znaczeniu i przesłaniu Pól Nadziei
Wolontariuszki i księża rozmawiali również z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie o znaczeniu i przesłaniu Pól Nadziei J.Bilicka
„A ten kwiatek, który w rękach trzymam, ten kwiatek, ale także to wszystko, co jest trudem, wzięli na siebie ludzie, którzy się spotkali po to, żeby pomóc tym, którym jest najtrudniej. To są Pola Nadziei. Nie zapraszamy nikogo na pola, zapraszamy do tej pewności o prawdzie, o dobru, o nadziei. Do Hospicjów przychodzą wszyscy, którzy podejmują się tego trudu, żeby nie to, co smutne, to co przygnębiające, to co jest prawie że rozpaczliwe, miało ostatnie słowo, tylko prawda, dobro i miłość. Pola Nadziei mają wziąć na siebie cząstkę tego trudu, żeby pomóc innym, już nie słowem, ale swoją własną NADZIEJĄ.” (Ks. Kardynał F.Macharski - Członek Honorowy TPCh „Hospicjum św. Łazarza”).

Od trzech lat mieszkańcy Lubieszewa, uczniowie oraz nauczyciele szkoły w Lubieszewie wspierają ideę pomocy pomorskim hospicjom. Ta akcja to m.in. sadzenie jesienią cebulek żonkili w ramach Pól Nadziei.

Spis treści

Trzeci rok współpracy z hospicjum

W czwartek (12.10.2023) wspólne sadzenie cebulek żonkili odbyło się wraz z ks. Piotrem Weigeltem – dyrektorem Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie i ks. Arkadiuszem Dekańskim z Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej wzdłuż chodnika przy wiejskiej świetlicy w Lubieszewie. Nieco wcześniej wolontariuszki z hospicjum i księża odwiedzili uczniów w szkole, opowiadając o znaczeniu i przesłaniu Pól Nadziei. To bardzo ważne działania, których celem jest:

  • szerzenie idei hospicyjnej
  • pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych
  • uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy.

Małgosia i żonkile

Do wspólnego działania na rzecz hospicjum zainspirowała mieszkańców Małgorzata Molda, która od lat pracuje w hospicjum jako wolontariuszka.

Kiedy wiosną zakwitną, zasadzone jesienią, żonkile w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są te właśnie kwiaty, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Celem akcji jest zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, a także zwrócenie uwagi na ideę opieki hospicyjnej.

Pola Nadziei pomagają hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy. W swojej misji kierują się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Wrażliwość i empatia tworzą Pola Nadziei

Cieszy mnie bardzo zaangażowanie młodego pokolenia naszej społeczności w akcję dla hospicjum. To świadczy o tym, że rosną nam wrażliwi i pełni empatii młodzi ludzie. Dziękuję za to naszym nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie. Dziękuję również moim paniom z KGW Lubieszewo, że przygotowały poczęstunek dla wszystkich osób zaangażowanych w dzisiejszą akcję sadzenia cebulek żonkili.

Dodam jeszcze, że ta piękna akcja wspierania hospicjum dla nas ma szczególny wymiar. Z pomocy hospicjum korzystali mieszkańcy naszego sołectwa. Przebywał tam również nasz ksiądz Zbigniew Szafrański w ostatnim okresie swojej ciężkiej choroby.

Pamiętajmy zawsze, że są to miejsca, gdzie udziela się chorym profesjonalnej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i duchowej, przystosowanej do ich szczególnych potrzeb. Wiosną wyrosną nam piękne kwiaty z tegorocznych cebulek. Podczas Wielkiego Finału obdarowujemy mieszkańców tymi kwiatami i zbieramy datki, które następnie przekazujemy dla hospicjum” – informuje sołtys Lubieszewa Danuta Hojarska.

WARTO PRZECZYTAĆ: Wspólne chwile seniorów w Lubieszewie

Historia zaczęła się w Edynburgu

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.

Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych.

Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Inauguracja Pól Nadziei w 2023 roku

- Bardzo nam zależy, żeby o opiece hospicyjnej mówiono i to mówiono dobrze. Niekoniecznie ostrożnie i z powagą. Umieranie nie jest popularnym tematem, opieka nad terminalnie chorymi także. Jednak jest to niezwykle ważny i pilny do naświetlenia temat. Nie da się umierania odłożyć na półkę i odczekać. Dzięki pracy hospicjum, ludzie potrzebujący opieki terminalnej mogą ją otrzymać o czasie i mieć ją zapewnioną na odpowiednim poziomie tak długo, jak tego potrzebują - powiedziała Katarzyna Kałduńska, Prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, organizator wydarzenia inauguracyjnego, które odbyło się 7 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki