Znany chirurg dziecięcy z Gdańska prof. Piotr Czauderna pokieruje prezydencką Radą ds. Ochrony Zdrowia

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Znany chirurg dziecięcy z Gdańska prof. Piotr Czauderna pokieruje prezydencką Radą ds. Ochrony Zdrowia Fot. Karolina Misztal
Prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pokieruje pracami nowo powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju. Rada zastąpi dotychczasową sekcję ochrony zdrowia NRR, której koordynatorem również był prof. Czauderna.

Prof. Piotr Czauderna, znany chirurg dziecięcy z Gdańska, pokieruje prezydencką Radą ds. Ochrony Zdrowia

W skład nowej Rady weszli m.in.: Marek Balicki, psychiatra, były minister zdrowia, prof. dr hab. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, dr Maciej Dercz, dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, dr hab. Jarosław Pinkas, były sekretarz i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i główny inspektor sanitarny, prof. dr hab. Piotr Przybyłowski, dyrektor do spraw medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. dr hab. Piotr Radziszewski, ekspert z zakresu uroonkologii, neurourologii i zdrowego starzenia się mężczyzn, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Marek Styczkiewicz, konsultant wojewódzki podkarpacki w dziedzinie kardiologii, Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr hab. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, prof. dr hab. Jerzy Walecki, kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oraz Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Prezydent Andrzej Duda wyjaśniał, że postanowił przeformułować kształt Narodowej Rady Rozwoju, tworząc – zamiast dotychczasowych sekcji – „pewien zespół Rad, po to by nadać im większą rangę” i „aby każda z nich działała bardziej niezależnie pod wspólnym szyldem”.

Podkreślił, że przez ostatnie pięć lat sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się analizą całego systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wypracowała kilka projektów ustaw mających – jak mówił – duże znaczenie dla ochrony zdrowia w Polsce, jak np. o Nowej Strategii Onkologicznej czy szkodliwym wpływie solariów.

Według prof. Piotra Czauderny – pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada, będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii, zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów.

– To bardzo istotny problem, który nie był wystarczająco szeroko poruszany i dyskutowany – ocenił prof. Czauderna.

Zdaniem profesora, „istnieje też kwestia głównych zagrożeń zdrowotnych, czyli chorób układu krążenia – głównego zabójcy Polaków – a także chorób nowotworowych”. Ekspert wskazywał, że należy podjąć zwłaszcza temat chorób układu krążenia i zastanowić się, w jaki sposób przywrócić właściwe leczenie zawałów, doprowadzić do spadku zgonów. Wyraził przekonanie, że być może rozwiązaniem byłyby „bilanse zdrowotne Polaków po pandemii”. Jak mówił prof. Czauderna, mamy do czynienia z „sytuacją, kiedy część pacjentów nie otrzymała właściwej opieki zdrowotnej na skutek pandemii, kiedy wzrosła pod koniec 2020 roku liczba zgonów z różnych powodów”.

– Te wszystkie problemy muszą zostać poruszone na posiedzeniach Rady – podkreślił.

Mówił również o piątkowej dyskusji Rady (12.02.2021 r.).

– Rozmawialiśmy o rozwoju technik cyfrowych, o budowie jednolitej dokumentacji medycznej pacjenta, o działaniach profilaktycznych, o rosnącej roli POZ-ów, o koordynacji opieki zdrowotnej – powiedział prof. Czauderna.

Jak dodał, „teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia”.

MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU

Nie lekceważ migreny. To może być niebezpieczne!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obserwator

Zbyt mała rola POZ w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Lekarze rodzinni sprowadzeni do roli sekretarek, teraz już niemal dosłownie. Ale mam wrażenie, że po cichu im to odpowiada, a zwłaszcza ich związkom zawodowym. System jest antymotywacyjny dla POZ.

Dodaj ogłoszenie