Zmiany w 500 plus 2019. Wzrost kryteriów dochodowych o co najmniej 100 złotych na pierwsze dziecko

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, zapowiedziała modyfikacje w programie 500+. Dotyczą one wzrostu kryterium dochodowego dla pierwszego dziecka o co najmniej 100 złotych.

NAJNOWSZE INFORMACJE O 500 PLUS: kryterium poznamy do końca marca 2019 roku!

Program 500 plus - zasady

Na początku kwietnia 2016 roku na obszarze całej Polski, wszedł w życie projekt „Rodzina 500+”.

Pomoc finansową w wysokości 500 złotych otrzymują rodzice niezależnie od dochodu na drugie i kolejne niepełnoletnie dzieci. Rodziny, których dochód wynosi poniżej 800 złotych netto na osobę oraz 1200 złotych netto w przypadku opieki rodzinnej nad dzieckiem niepełnosprawnym – mogą ubiegać się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko.

Zmiana zapowiedziana przez Minister Rodziny, jest spowodowana zwiększeniem płacy minimalnej. Jak wynika z publicznych informacji, spora część osób pobierająca świadczenia z tytułu 500+ ze względu na wyższe dochody – w 2019 roku zostałaby ich pozbawiona.

500 plus aktywizuje zawodowo? Sprawdź te zaskakujące wyniki!

Jak zapowiada minister Rafalska w najbliższym czasie do Rady Ministrów ma wpłynąć projekt nowelizacji ustawy dotyczący podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskiwania świadczeń z programu 500+.

Zapytana o istotę nadchodzących modyfikacji, powiedziała, że rząd nie chce dopuścić do sytuacji, w której rodzina dwuosobowa, zarabiająca minimalne wynagrodzenia zostałaby pozbawiona świadczeń finansowych płynących z programu „Rodzina 500+”.

Na koniec rozmowy dodała: Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. O to jest to, co w 2019 r. też analizujemy.

W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia na pytanie o kwotę podwyżki, odpowiedziała: Ostatecznie, jaka to będzie kwota, dowiemy się wkrótce, bo taki projekt będzie lada moment wpisany do prac Rady Ministrów i będzie procedowany. Uzgodnię to jeszcze z premierem i z panią minister Czerwińską. Na pewno powinien to być wzrost wyższy niż 100 zł.

Płaca minimalna a 500 plus

Od 1 stycznia 2019 płaca minimalna wynosi 1634 zł na rękę. Obecnie, żeby dostać finansowe wparcie, mając jedno dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 800 złotych netto. W przypadku dziecka niepełnosprawnego to 1200 zł. Minister Elżbieta Rafalska przewiduje więc podniesienie kryterium dochodowego. O wysokości dowiemy się pod koniec I kwartału 2019 roku.

Zmiany w 500 Plus 2019 w praktyce

Pensja minimalna z 2019 roku, po wzrostach, będzie brana pod uwagę dopiero w kolejnym okresie świadczeniowym, czyli od października 2020 roku do września 2021 roku. Bez podniesienia kryterium dochodowego, a po podniesieniu płacy minimalnej w 2019 roku rodzic wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się z minimalnej pensji zarabiałby 34 złote za dużo, aby otrzymywać świadczenie.