Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana pokoleniowa przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Bocianie Gniazdo zastąpi dom opieki dla seniorów

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
Minęły dwa lata od przeniesienia szpitala przy ul. Klinicznej do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Po przerwie spowodowanej pandemią wznowione zostały również prace inwestorskie w dawnym Szpitalu Położnictwa i Chorób Kobiecych we Wrzeszczu, których zakończenie planowane jest na styczeń 2024 roku. Co znajdzie się w przedwojennym budynku? Nowoczesny dom opieki dla seniora, w którym znajdzie się 105 pokoi i 24 apartamenty. Za inwestycję odpowiada ORPEA Polska, część międzynarodowej Grupy ORPEA, która w 25 państwach Europy posiada ponad 1000 placówek.

Gdańsk: Zmiana pokoleniowa przy ul. Klinicznej. Bocianie Gniazdo zastąpi dom opieki

- ORPEA Polska podpisała 1 grudnia 2021 r. umowę z generalnym wykonawcą - firmą Erbud S.A. na przebudowę byłego szpitala położniczego - informuje Magdalena Michalska z ORPEA Polska. - Rozpoczęły się prace organizacyjne, przygotowawcze oraz rozbiórkowe. Całość prac planujemy zakończyć w styczniu 2024 roku.

Pierwotnie zakończenie prac planowane było na rok 2023, jednak pandemia koronawirusa, ale i nie tylko, skutecznie zablokowała start inwestycji w gdańskim Wrzeszczu.

- Opóźnienie inwestycji zostało spowodowane tylko i wyłącznie przez pandemię i wynika z zawirowań logistycznych i gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych - dodaje Magdalena Michalska.

Jak informuje inwestor, rezydencja w Gdańsku będzie jak na razie jedyne tego typu na Pomorzu, a dziesiątą w Polsce.

Co znajdzie się w dawnym szpitalu położniczym? Rezydencja będzie się składać z trzech budynków. W największym, tj. budynku dawnego szpitala o powierzchni całkowitej 12 089 m2, zaprojektowano 105 pokoi, jedno- oraz dwuosobowych, w tym specjalistyczne centrum dedykowane osobom z chorobą Alzheimera wraz z ogrodem terapeutycznym oraz część przeznaczoną do opieki paliatywnej. W obiekcie znajdą się także 24 apartamenty w formule assisted living dla samodzielnych seniorów.

Zmiana pokoleniowa przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Bocianie G...

W ramach Rezydencji zaprojektowano zaplecze pielęgniarsko-opiekuńcze, a także pomieszczenia wielofunkcyjne, w tym m.in.:

  • Restaurację z zapleczem kuchennym, spełniającą również funkcję sali wielofunkcyjnej, w której będą się odbywały spotkania świąteczne czy przyjęcia urodzinowe.
  • Sale pobytu dziennego, w których będzie prowadzona m.in. terapia zajęciowa.
  • Sale rehabilitacyjne, pomieszczenia ergoterapii, łazienki terapeutyczne.
  • Bibliotekę z czytelnią.
  • Salon fryzjerski.
  • Dział farmacji.

W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele zarzutów pod adresem ORPEA Polska, że z uwagi na międzynarodowy charakter inwestycji większość miejsc w Gdańsku zajmą obcokrajowcy, gdyż Polska na tle innych państw Unii Europejskiej jest krajem zdecydowanie tańszym.

- Nie wiem skąd takie informacje - odpowiada Magdalena Michalska. - Trudno komentować pogłoski. Nie mają uzasadnienia w dotychczasowym doświadczeniu i działalności naszej firmy. ORPEA Polska oferuje 1250 miejsc w domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych, z naszych usług korzystają praktycznie sami Polacy.

Jak jednak przebiegać będzie sama inwestycja? Czy budowany w latach 1910-1912 szpital nawiąże wyglądem do swojej konstrukcji sprzed wojny?

- Projekt Grupy ORPEA przewiduje m.in. przebudowę infrastruktury technicznej, zagospodarowanie terenu, przebudowę budynku głównego szpitala, w tym renowację elewacji by powrócić do jej historycznego wyglądu, wymianę okien, częściową zmianę kształtu dachu jako poddasze mansardowe w nawiązaniu do pierwotnej bryły zrealizowanej w 1912 roku - tłumaczy Magdalena Michalska z ORPEA Polska. - Powyższe modyfikacje zostaną wykonane w oparciu o Projekt Budowlany uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Układ budynku, w tym lokalizacja wejścia głównego, pozostaną bez zmian. Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu oraz wykonanie infrastruktury drogowej z zachowaniem istniejących zjazdów od strony ulic Klinicznej oraz Kochanowskiego.

Wizualizacja rezydencji dla seniorów w Gdańsku.
Wizualizacja rezydencji dla seniorów w Gdańsku. materiały prasowe
Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych we Wrzeszczu w Gdańsku (ul. Kliniczna).
Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych we Wrzeszczu w Gdańsku (ul. Kliniczna). Karolina Misztal

Warto przypomnieć, że Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych w Gdańsku powstał w 1912 roku. Trzy lata wcześniej przeznaczono na jego budowę ponad milion marek. Budowa obiektu przy ul. Klinicznej była odpowiedzią na obłożenie szpitala przy ul. Elbląskiej.

W Bocianim Gnieździe Gdańska, bo tak ze względu na figurę bociana znajdującą się na dachu nazwano szpital przy ul. Klinicznej, znajdowały się wówczas 124 łóżka dla kobiet i 114 łóżek dla dzieci.

W 1920 roku szpital przekształcono w Miejską Klinikę dla Kobiet, przy której funkcjonowała również Szkoła Położnych. Piętnaście lat później Senat Wolnego Miasta Gdańska powołał Państwową Akademię Praktycznej Medycyny, której siedzibą był właśnie obiekt we Wrzeszczu. W 1927 roku w szpitalu przy ul. Klinicznej urodził się m.in. Günter Grass, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku.

Rok 1943 przyniósł kolejną inwestycję w szpitalu. Wybudowano wówczas trzypiętrowy bunkier bez okien, którego ściany w najgrubszym miejscu miały nawet 2 metry. Trzy lata później w ramach Akademii Lekarskiej w Gdańsku utworzono Katedrę i Klinikę Położnictwa i Chorób Kobiecych przy ul. Dębinki, wynikało to z faktu, że szpital przy ul. Klinicznej w wyniku działań wojennych został spalony.

Do Wrzeszcza pierwsi pacjenci powrócili w 1947 roku. Do 2019 roku, w ponad stuletniej historii placówki na świat przyszło ponad 250 tysięcy dzieci, a wśród nich urodzone 24 lutego 1971 roku pięcioraczki, które urodziły się drogami natury w 33 tygodniu ciąży.

Nową historię obiektu przy ul. Klinicznej napisze ośrodek pomocy dla osób starszych. Zakończenie prac zaplanowano na styczeń 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki