Zmiana pokoleniowa przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Bocianie Gniazdo zastąpi dom opieki dla seniorów

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Minęły dwa lata od przeniesienia szpitala przy ul. Klinicznej do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Po przerwie spowodowanej pandemią wznowione zostały również prace inwestorskie w dawnym Szpitalu Położnictwa i Chorób Kobiecych we Wrzeszczu, których zakończenie planowane jest na styczeń 2024 roku. Co znajdzie się w przedwojennym budynku? Nowoczesny dom opieki dla seniora, w którym znajdzie się 105 pokoi i 24 apartamenty. Za inwestycję odpowiada ORPEA Polska, część międzynarodowej Grupy ORPEA, która w 25 państwach Europy posiada ponad 1000 placówek.

Gdańsk: Zmiana pokoleniowa przy ul. Klinicznej. Bocianie Gniazdo zastąpi dom opieki

- ORPEA Polska podpisała 1 grudnia 2021 r. umowę z generalnym wykonawcą - firmą Erbud S.A. na przebudowę byłego szpitala położniczego - informuje Magdalena Michalska z ORPEA Polska. - Rozpoczęły się prace organizacyjne, przygotowawcze oraz rozbiórkowe. Całość prac planujemy zakończyć w styczniu 2024 roku.

Pierwotnie zakończenie prac planowane było na rok 2023, jednak pandemia koronawirusa, ale i nie tylko, skutecznie zablokowała start inwestycji w gdańskim Wrzeszczu.

- Opóźnienie inwestycji zostało spowodowane tylko i wyłącznie przez pandemię i wynika z zawirowań logistycznych i gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych - dodaje Magdalena Michalska.

Jak informuje inwestor, rezydencja w Gdańsku będzie jak na razie jedyne tego typu na Pomorzu, a dziesiątą w Polsce.

Co znajdzie się w dawnym szpitalu położniczym? Rezydencja będzie się składać z trzech budynków. W największym, tj. budynku dawnego szpitala o powierzchni całkowitej 12 089 m2, zaprojektowano 105 pokoi, jedno- oraz dwuosobowych, w tym specjalistyczne centrum dedykowane osobom z chorobą Alzheimera wraz z ogrodem terapeutycznym oraz część przeznaczoną do opieki paliatywnej. W obiekcie znajdą się także 24 apartamenty w formule assisted living dla samodzielnych seniorów.

Zmiana pokoleniowa przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Bocianie G...

W ramach Rezydencji zaprojektowano zaplecze pielęgniarsko-opiekuńcze, a także pomieszczenia wielofunkcyjne, w tym m.in.:

  • Restaurację z zapleczem kuchennym, spełniającą również funkcję sali wielofunkcyjnej, w której będą się odbywały spotkania świąteczne czy przyjęcia urodzinowe.
  • Sale pobytu dziennego, w których będzie prowadzona m.in. terapia zajęciowa.
  • Sale rehabilitacyjne, pomieszczenia ergoterapii, łazienki terapeutyczne.
  • Bibliotekę z czytelnią.
  • Salon fryzjerski.
  • Dział farmacji.

W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele zarzutów pod adresem ORPEA Polska, że z uwagi na międzynarodowy charakter inwestycji większość miejsc w Gdańsku zajmą obcokrajowcy, gdyż Polska na tle innych państw Unii Europejskiej jest krajem zdecydowanie tańszym.

- Nie wiem skąd takie informacje - odpowiada Magdalena Michalska. - Trudno komentować pogłoski. Nie mają uzasadnienia w dotychczasowym doświadczeniu i działalności naszej firmy. ORPEA Polska oferuje 1250 miejsc w domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych, z naszych usług korzystają praktycznie sami Polacy.

Jak jednak przebiegać będzie sama inwestycja? Czy budowany w latach 1910-1912 szpital nawiąże wyglądem do swojej konstrukcji sprzed wojny?

- Projekt Grupy ORPEA przewiduje m.in. przebudowę infrastruktury technicznej, zagospodarowanie terenu, przebudowę budynku głównego szpitala, w tym renowację elewacji by powrócić do jej historycznego wyglądu, wymianę okien, częściową zmianę kształtu dachu jako poddasze mansardowe w nawiązaniu do pierwotnej bryły zrealizowanej w 1912 roku - tłumaczy Magdalena Michalska z ORPEA Polska. - Powyższe modyfikacje zostaną wykonane w oparciu o Projekt Budowlany uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Układ budynku, w tym lokalizacja wejścia głównego, pozostaną bez zmian. Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu oraz wykonanie infrastruktury drogowej z zachowaniem istniejących zjazdów od strony ulic Klinicznej oraz Kochanowskiego.

Wizualizacja rezydencji dla seniorów w Gdańsku.
Wizualizacja rezydencji dla seniorów w Gdańsku. materiały prasowe
Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych we Wrzeszczu w Gdańsku (ul. Kliniczna).
Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych we Wrzeszczu w Gdańsku (ul. Kliniczna). Karolina Misztal

Warto przypomnieć, że Szpital Położnictwa i Chorób Kobiecych w Gdańsku powstał w 1912 roku. Trzy lata wcześniej przeznaczono na jego budowę ponad milion marek. Budowa obiektu przy ul. Klinicznej była odpowiedzią na obłożenie szpitala przy ul. Elbląskiej.

W Bocianim Gnieździe Gdańska, bo tak ze względu na figurę bociana znajdującą się na dachu nazwano szpital przy ul. Klinicznej, znajdowały się wówczas 124 łóżka dla kobiet i 114 łóżek dla dzieci.

W 1920 roku szpital przekształcono w Miejską Klinikę dla Kobiet, przy której funkcjonowała również Szkoła Położnych. Piętnaście lat później Senat Wolnego Miasta Gdańska powołał Państwową Akademię Praktycznej Medycyny, której siedzibą był właśnie obiekt we Wrzeszczu. W 1927 roku w szpitalu przy ul. Klinicznej urodził się m.in. Günter Grass, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku.

Rok 1943 przyniósł kolejną inwestycję w szpitalu. Wybudowano wówczas trzypiętrowy bunkier bez okien, którego ściany w najgrubszym miejscu miały nawet 2 metry. Trzy lata później w ramach Akademii Lekarskiej w Gdańsku utworzono Katedrę i Klinikę Położnictwa i Chorób Kobiecych przy ul. Dębinki, wynikało to z faktu, że szpital przy ul. Klinicznej w wyniku działań wojennych został spalony.

Do Wrzeszcza pierwsi pacjenci powrócili w 1947 roku. Do 2019 roku, w ponad stuletniej historii placówki na świat przyszło ponad 250 tysięcy dzieci, a wśród nich urodzone 24 lutego 1971 roku pięcioraczki, które urodziły się drogami natury w 33 tygodniu ciąży.

Nową historię obiektu przy ul. Klinicznej napisze ośrodek pomocy dla osób starszych. Zakończenie prac zaplanowano na styczeń 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie