Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2022. Jak i kiedy przestawiamy zegarki w marcu? Zmiana czasu z zimowego na letni

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Istnieją konkretne rozwiązania pozwalające na to, abyśmy złagodzili skutki wywołane zmianą czasu. Przez pierwsze kilka dni powinniśmy w szczególny sposób wsłuchiwać się w sygnały i komunikaty, jakie przekazuje nam nasz organizm. Przede wszystkim powinniśmy kłaść się przy odczuwaniu senności oraz wstawać, gdy jesteśmy wypoczęci.Polecamy:Po czym poznać, że brakuje witaminy A?Witamina E - jak rozpoznać jej niedobór?W praktyce jest to niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli musimy na rano pójść do pracy. Jednak warto wzmocnić okres adaptacyjny poprzez spokojne zjedzenie śniadania i wypicie kawy. W ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć wyrzuty hormonów stresu, jaki zwykle wywołuje zmiana czasu.
Istnieją konkretne rozwiązania pozwalające na to, abyśmy złagodzili skutki wywołane zmianą czasu. Przez pierwsze kilka dni powinniśmy w szczególny sposób wsłuchiwać się w sygnały i komunikaty, jakie przekazuje nam nasz organizm. Przede wszystkim powinniśmy kłaść się przy odczuwaniu senności oraz wstawać, gdy jesteśmy wypoczęci.Polecamy:Po czym poznać, że brakuje witaminy A?Witamina E - jak rozpoznać jej niedobór?W praktyce jest to niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli musimy na rano pójść do pracy. Jednak warto wzmocnić okres adaptacyjny poprzez spokojne zjedzenie śniadania i wypicie kawy. W ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć wyrzuty hormonów stresu, jaki zwykle wywołuje zmiana czasu. Aneta Zurek / Polska Press
W ten weekend przestawiamy zegarki na czas letni! Każdorazowa zmiana czasu ma wpływ nie tylko na długość naszego snu, ale również i na nasze zdrowie i samopoczucie. Dotyczy to zarówno zmiany czasu na zimowy, jak i na letni. Zazwyczaj jednak gorzej odczuwamy zmianę wymuszającą na nas skrócenie snu o godzinę. Warto odpowiednio przygotować się do nadchodzącej zmiany czasu tak, aby zminimalizować nieprzyjemności płynące z przestawienia zegarków. O czym warto przede wszystkim wiedzieć?

Spis treści

Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

Pod koniec marca ponownie czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Jest to naturalne następstwo nadchodzącej wiosny i wydłużania się każdego dnia. Choć już od lat pojawiały się sugestie, aby zrezygnować z cyklicznych zmian czasu, obecnie wciąż praktykujemy to rozwiązanie. Najbliższa zmiana czeka nas w nocy z 26 na 27 marca, kiedy to o godzinie 2:00 przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do przodu. W przeciwieństwie do zmiany czasu z czasu letniego na zimowy (koniec października), ta zmiana jest przyjmowana ze zdecydowanie mniejszym entuzjazmem.

Zmiana czasu 2022 na letni. Dlaczego przestawiamy zegarki w Polsce?

Idea zmiany czasu jest bezpośrednio związana ze strefami czasowymi, w których znajduje się Polska. Pomysł wprowadzenia czasu letniego i zimowego został zapoczątkowany w 1977 roku. Od tego czasu dwa razy w roku musimy pamiętać o tym, aby przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu lub do tyłu. Nowoczesne technologie obecne w telefonach oraz komputerach znacząco to ułatwiają, gdyż na tych urządzeniach zmiana jest dokonywana automatycznie. Wciąż jednak możemy odczuwać nieprzyjemności związane ze zmianą czasu.

Organizm człowieka w znacznej mierze lubi stabilność. Zdecydowana większość ludzi preferuje stałe godziny snu, do których się przyzwyczaja. W takiej sytuacji konieczność przestawienia zegarków o godzinę w mniejszym albo większym stopniu wpływa na funkcjonowanie człowieka. Dla niektórych osób przyzwyczajenie się do nowego rytmu zajmuje nawet kilka dni, choć w lepszej sytuacji są ci, którym wystarczy jeden dzień. Dla nich najlepszym faktem jest to, że zmiana czasu odbywa się właśnie z soboty na niedzielę, gdy większość z nas ma wtedy dzień wolny.

Zmiana czas, a zdrowie. Jaki ma wpływ?

Dla większości ludzi zmiana czasu nie jest niczym przyjemnym. Dla organizmu człowieka jest to zwiększony stres, który przekłada się m.in. na zaburzenie pracy układu hormonalnego. Dotyczy to produkcji:

  • kortyzolu - hormon ten jest wydzielany nad ranem i to właśnie on sprawia, że się budzimy,
  • melatoniny - jej zadaniem jest utrzymanie nas w stanie snu i wydziela się ona w największym stopniu od północy do mniej więcej trzeciej w nocy.

Zmiana czasu może wyraźnie zwiększyć ryzyko wystąpienia określonych chorób. Przez kilka pierwszych dni istnieje zwiększone ryzyko:

  • udaru mózgu,
  • zawału serca.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim to właśnie w tym czasie obserwujemy gwałtowne zmiany w poziomie hormonów: adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu. Dopóki nie przeminie szok dla organizmu, nasze zdrowie będzie w większym nieładzie.

Zmiana czasu — jak sobie z nią poradzić?

Istnieją konkretne rozwiązania pozwalające na to, abyśmy złagodzili skutki wywołane zmianą czasu. Przez pierwsze kilka dni powinniśmy w szczególny sposób wsłuchiwać się w sygnały i komunikaty, jakie przekazuje nam nasz organizm. Przede wszystkim powinniśmy:

Polecamy

  • kłaść się przy odczuwaniu senności,
  • wstawać, gdy jesteśmy wypoczęci.

W praktyce jest to niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli musimy na rano pójść do pracy. Jednak warto wzmocnić okres adaptacyjny poprzez spokojne zjedzenie śniadania i wypicie kawy. W ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć wyrzuty hormonów stresu, jaki zwykle wywołuje zmiana czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana czasu 2022. Jak i kiedy przestawiamy zegarki w marcu? Zmiana czasu z zimowego na letni - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki