Zmarł Kazimierz Radowicz pisarz, publicysta, dziennikarz...

  Zmarł Kazimierz Radowicz pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy, wydawca.

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kazimierz Radowicz

  Kazimierz Radowicz ©Marek Weiss

  Zmarł związany z Gdańskiem pisarz i publicysta - wiele jego książek było nagradzanych, a on zasłużył się dla miasta.
  Kazimierz Radowicz

  Kazimierz Radowicz ©Marek Weiss

  Urodził się w 1931 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Tam zdał maturę, a tytuł magistra filologii polskiej uzyskał w 1955 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiosną 1956 roku zamieszkał w Gdańsku.

  Do 1991 r. pracował w gdańskiej rozgłośni Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji jako autor słuchowisk i sztuk telewizyjnych, poświęconych głównie tematyce historycznej. Napisał m.in. scenariusze seriali telewizyjnych: "Republika Ostrowska", "Gdańsk '39" oraz do filmów "Republika nadziei" "Desperacja"".

  Z ubiegłych stuleci pochodzą także dwie powieści, których adaptacji dokonał dla dużego ekranu - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i "Między ustami w brzegiem pucharu'" Marii Rodziewiczówny. W gdyńskim Teatrze Dramatycznym wystawiono dwie sztuki pisarza: "Młyn Kaina" oraz "Margrabiego". Słuchacze Polskiego Radia przyznali mu tytuł "Premiery Radia" (1978) za słuchowisko "Program nocny" o pierwszym porwaniu samolotu Lufthansy. Za twórczość radiową i telewizyjną został trzykrotnie wyróżniony nagrodą Prezesa PRiTV.

  Kazimierz Radowicz był popularyzatorem tematyki marynistycznej, historii Gdańska i Ostrowa Wielkopolskiego.


  Jest honorowym obywatelem tego miasta. Jego książka "Westerplatte" (zbeletryzowany opis dzień po dniu bohaterskiej obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r.) cieszyła się uznaniem i aprobatą samych Westerplatczyków, co potwierdzają złożone przez kilkudziesięciu z nich i opublikowane w formie zdjęcia podpisy na jednym z wcześniejszych wydań książki. Dla Teatru Polskiego Radia napisał kilkadziesiąt znakomitych słuchowisk m.in.tryptyk "Westerplatte", "Oksywski szaniec" i "Ostatnia reduta".

  Był członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Literatów Polskich (funkcję prezesa oddziału gdańskiego ZLP pełnił nieprzerwanie od 1992 do 2012 r. ). Pierwszą powieść napisał w 1966 roku. Była to "Zazdrość", a po niej przyszły następne. Otrzymał nagrodę MON za powieść "Kawalerowie Virtuti". Bardzo osobista jest książka "A jutro cały świat". Zawiera ona w sobie dwa gatunki literackie: powieść oraz autobiografię.

  Na wydarzenia z lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku Kazimierz Radowicz spogląda w niej poprzez dzieje niemieckiej rodziny Hasenfussów, mieszkających w spokojnym zakątku Wolnego Miasta, przy otoczonej zakolem wzgórz, cichej uliczce Kleine Mölde, dziś Wyczółkowskiego, przy której to ulicy pisarz mieszkał z rodziną. 15 lat temu wkrótce po ukazaniu się powieści rozmawialiśmy...
  - Nasza ulica przed Bożym Narodzeniem jaśnieje jak Las Vegas - opowiadał Kazimierz Radowicz. - Każdy stroi drzewa, zawiesza różnokolorowe lampki. Pewnej zimy, kilka lat temu, patrząc na rozjarzoną ulicę i domy sąsiadów zastanawiałem się, jak tu było wtedy, podczas ostatniej wojennej gwiazdki w Gdańsku - w czterdziestym czwartym roku. Pewnie było ciemno, bo wówczas obowiązywało zaciemnienie, aby samoloty nie widziały, że jest tu miasto. Co myśleli mieszkańcy? Czy wiedzieli, że to ich ostatnia wojenna gwiazdka? Jak żyli, czego się bali? Z tych rozmyślań narodził się pomysł napisania książki o domu przy ul. Wyczółkowskiego 89.
  Kazimierz Radowicz założył też wydawnictwo Mestwin, w którym wydał pomnikową Księgę pisarzy gdańskich.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!