Zmarł Jan Ejankowski, badacz folkloru Kociewia

  Zmarł Jan Ejankowski, badacz folkloru Kociewia

  Przemysław Zieliński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jan Ejankowski, badacz folkloru Kociewia, założyciel wielokrotnie nagradzanego zespołu Piaseckie Kociewiaki zmarł w sobotę, 28 listopada 2015 r., w wieku 85 lat.
  Jan Ejankowski zmarł w sobotę, 28.11.2015 r.

  Jan Ejankowski zmarł w sobotę, 28.11.2015 r.

  Jan Ejankowski urodził się 12 grudnia 1929 r. w Sarnowie na Ziemi Chełmińskiej. W latach 1957-1959 przeprowadził elektryfikację budowy drogi Piaseckich Pól. Założył Szkołę Przysposobienia Rolniczego i zespół Kociewie. Jako jeden z pierwszych wprowadził w szkole edukację regionalną.

  Był współorganizatorem budowy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Tworzył i kierował zespołem Piaseckie Kociewiaki. Współorganizował Kociewskie i Pomorskie Przeglądy Zespołów Folklorystycznych oraz sesje naukowe na temat dziejów, tradycji i historii Małej Ojczyzny. Pan Jan był autorem wielu pozycji, wydawnictw i artykułów związanych z ziemią gniewską, społecznikiem, pasjonatem Kociewia i jego historii.

  Za zasługi odznaczony został wieloma medalami. W grudniu 2009 r. obchodził jubileusz 55-lecia pracy artystycznej i 25-lecie istnienia Piaseckich Kociewiaków. Jeszcze 24 września 2015 r. promował swoją książkę „Dwudziestolecie Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie (1994-2013)”.

  W ubiegłym roku wspomniany już zespół Piaseckie Kociewiaki za całokształt twórczości otrzymał nagrodę „Kociewskie Pióro”. Początki grupy sięgają 1952 r. i Lalków (gm. Smętowo Graniczne), gdzie Ejankowski jako młody nauczyciel nauczył się gwary kociewskiej i założył swój pierwszy zespół.

  - Jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony, że wysiłek zespołu istniejącego od 1952 r. został doceniony – mówił odbierając nagrodę Jan Ejankowski. - Folklor towarzyszy mi przez całe życie. Moje motto brzmi, że kto raz pokochał Kociewie, ten z nim umrze.

  Za liczne zasługi otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew.

  Różaniec za duszę zmarłego będzie odmawiany w środę, 2 grudnia, o godz 16.30 i w czwartek, 3 grudnia, o godz. 10.30.

  Wyprowadzenie zwłok zmarłego odbędzie się w czwartek, 3 grudnia, o godzinie 11.00 z kaplicy cmentarnej do kościoła NNMP w Piasecznie. Po mszy św. żałobnej nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!