Zlot ZHP Gdańsk 2018. Na Wyspie Sobieszewskiej powstaje...

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Na Wyspie Sobieszewskiej powstaje miasteczko harcerskie. Zlot odbędzie się w dniach 6-16.08.2018 [zdjęcia]

  Dominika Żuk, Waleria Cywula

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Na Wyspie Sobieszewskiej powstaje miasteczko harcerskie
  Zlot ZHP Gdańsk 2018 odbędzie się w dniach 6-16.08.2018. Na Wyspie Sobieszewskiej powstaje miasteczko harcerskie
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemyslaw Swiderski

  Sierpień to ważny miesiąc dla harcerzy. To właśnie wtedy odbędzie się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku Sobieszewie. Od 6 do 16 sierpnia 2018 r. na uczestników Zlotu ZHP Gdańsk 2018 czekać będzie wiele atrakcji. Wydarzenie jest również otwarte dla mieszkańców Gdańska i okolic: harcerze zapraszają do odwiedzenia Wyspy Sobieszewskiej.
  „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!”– to hasło Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018.

  – To wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań - mówi rzecznik prasowy Zlotu ZHP Gdańsk 2018, Marta Bańka. - Ten zlot ma zainspirować harcerzy do stawiania sobie wyzwań i aktywności w swoich lokalnych społecznościach dzisiaj, nie jutro. Hasło pokazuje, jaką moc ma 110 00 harcerzy i harcerek, którzy rozproszeni po całej Polsce mogą wiele zdziałać. Harcerstwo edukuje i kształtuje postawy, dzięki systemowi stopni i sprawności – rozwija młodego człowieka. Dzieje się to już w drużynach, w których zastępowi organizują zajęcia rówieśnikom, przez instruktorów, którzy wymyślają atrakcyjny program letniego wypoczynku. Harcerstwo rozwija, dzisiaj – wolontariusze ZHP organizują wielki Zlot, podczas którego, wykorzystują swoje kompetencje zawodowe dla rozwoju organizacji. Działamy bez zwłoki, dzisiaj, nie jutro, tworzymy otaczającą nas rzeczywistość - dodaje Marta Bańka.

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Budowa miasteczka harcerzy


  W połowie lipca na Wyspie Sobieszewskiej rozpoczęła się budowa miasteczka, która potrwa aż do 5 sierpnia. W dalszym ciągu rozkładane są namioty na miejsca noclegowe, powstają markety, zaplecze sanitarne, tymczasowe drogi i zdobnictwo obozowe zwane pionierką.  Dlaczego zlot ZHP odbędzie się w Gdańsku?


  Wiąże się to z historią kandydatury ZHP i Miasta Gdańska do Światowego Jamboree Skautowego w 2023, kiedy podczas starań – zgodnie z wymogami Światowej Organizacji Ruchu Skautowego na terenie przyszłego Jamboree 2023 roku miały odbyć się dwie imprezy poprzedzające. Niestety, nie będziemy w Gdańsku gościć skautów z całego świata, ale odbywa się Zlot ZHP 2018 i Europejskie Jamboree Skautowe 2020.

  Czytaj więcej na ten temat: Jamboree Skautowe 2023 nie odbędzie się w Gdańsku. Przegraliśmy z Koreą Południową [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Zlot ZHP Gdańsk 2018 w liczbach


  Na tegorocznej edycji pojawić się ma ponad 13 500 uczestników, dodatkowo 1000 osób instruktorskiej kadry programowej. Rok 2018 ma dla ZHP ogromne znaczenie, ponieważ jest to 100. rocznica powstania ZHP. Nie zapominajmy o tym, 2018 rok to także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zlot ZHP Gdańsk 2018 wpisuje się w te obchody.

  Sercem Zlotu będzie Wyspa Sobieszewska. To właśnie tam 1 sierpnia 2018 przybędą zuchy, harcerze i harcerki z 17 chorągwi ZHP, czyli wszystkich województw. Dodatkowa, ponad 16 województw, chorągiew to Chorągiew Stołeczna, obejmująca wszystkich harcerzy ze stolicy.

  Program Zlotu ZHP Gdańsk 2018


  Już od 1 sierpnia rozpocznie się budowa obozów w miasteczku zlotowym. Program Zlotu ZHP to sześć modułów, podczas których będą pełnić służbę na rzecz lokalnych społeczności - na Wyspie Sobieszewskiej i Kaszubach, żeglować, czy brać udział w grach miejskich i odwiedzać instytucje kultury w Gdańsku.

  Na terenie zlotu odbędą się warsztaty i zajęcia: zarówno przyrodnicze, m.in. w Rezerwacie Mewia Łacha czy Ptasi Raj, czy techniczne, w których korzystać będziemy z ozobotów. Poza tym 11 sierpnia odbędzie się Dzień Regionów, podczas którego na zlotowym rynku odbędzie się jednodniowy jarmark z atrakcjami: pokazami regionalnych tańców, degustacją lokalnych smakołyków, prezentacją kultury i najciekawszych miejsc w Polsce. Harcerzom cały czas towarzyszyć będzie Warta Stulecia – ognisko na cześć odzyskania niepodległości i 100-lecia polskiego harcerstwa.

  Wieczorowa opcja obejmuje koncerty na Złotej Scenie. Oprócz prezentacji harcerskiej muzyki, będzie można poznać harcerzy i zwyczaje związane z ich chorągwią, skorzystać z warsztatów lub spotkań z pisarką, Katarzyną Bondą czy podróżnikiem, Andrzejem Dobą. Od 17:30 rozpocznie się program wieczorny, a po 20:30 wydarzenia na scenie.

  Zlot ZHP Gdańsk 2018. Wstęp na teren miasteczka


  Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mogą odwiedzić Zlot ZHP Gdańsk 2018, jednak najpierw muszą się zarejestrować w panelu, który znajduje się na stronie www.gdansk2018.zhp.pl. Osoby niezwiązane z harcerstwem będą mogły wziąć udział w programie wieczornym i Dniu Regionów. By odebrać wejściówkę, plakietkę i identyfikator, należy przyjechać do Amber Expo. Po zapłaceniu 10 zł za wejście, autobus zabierze chętnych na Wyspę Sobieszewską.

  Mieszkańcy Wyspy Sobieszewo odbierają wejściówki w punkcie informacji turystycznej. Dla nich wstęp jest bezpłatny, ponieważ są współorganizatorami wydarzenia.

  Zobacz też: Gdańsk przegrał walkę o Jamboree Skautowe
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Goście na Zlocie ZHP

  Druhna Kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Droga Redakcjo!
  Harcerzy na Zlocie odwiedzi znany podróżnik Aleksander Doba, a nie Andrzej ;)
  Pozdrawiam harcersko,


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Harcerskie ognisko

  Matylda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Harcerskie ognisko to Watra Stulecia a nie Warta. Pozdrawiam redaktora i jego dbałość o rzetelność informacji.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!