Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla rewitalizacji harcerskiej bazy przy ul. Jaśkowa Dolina 77 w Gdańsku. Jest decyzja, która pozwala ruszyć z inwestycją

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Karolina Misztal
27 stycznia prezydent Gdańska wydała Komendzie Chorągwi Gdańskiej ZHP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu zdegradowanej bazy harcerskiej przy ul. Jaśkowa Dolina 77 oraz jego zabudowy polegającej na „realizacji bazy noclegowej wraz z zapleczem socjalno-bytowym, w tym gastronomicznym oraz garażem podziemnym, wolnostojącej wiaty ogniskowej z kontenerem socjalnym, obiektów małej architektury, obiektów na potrzeby rekreacji, wypoczynku i sportu” – jak czytamy w wydanym dokumencie. W skład kompleksu będzie wchodził również plac zabaw z parkiem linowymi i „tyrolką”, boisko wielofunkcyjne, taras widokowy - wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową.

Zamiary harcerzy zostały ujawnione przed dwoma laty. Chorągiew Gdańska ZHP planowała stworzyć na terenie niezwykle atrakcyjnej leśnej działki w centrum miasta kompleks turystyczno-sportowy z kręgielnią, saunami, restauracją, 200. miejscami noclegowymi (w hotelu, a nie jak to było przez wiele lat drewnianych domkach), zapleczem konferencyjnym oraz sportowo-rekreacyjnym: m.in. ze wspomnianym wyżej parkiem linowym i boiskiem. Dodatkowym walorem ma być zbiornik retencyjny przed wejściem na teren bazy, budowany obecnie przez miasto.

Gdańska baza leśna to wyblakła perła w harcerskiej koronie

Gdańska Chorągiew ZHP ma obecnie – według informacji z jej strony – 5 całorocznych obiektów (w tym gdański Dom Harcerza i Harcerski Ośrodek Morski w Pucku) oraz 13 sezonowych (w tym ośrodki w Bieszczadach i nad Jeziorakiem), ale to właśnie gdańska stanica od lat 70. minionego wieku była najbardziej znanym wśród nich. Początkowo na działce o powierzchni ok. 3,5 ha działało tylko pole namiotowe, w kolejnych latach harcerze zbudowali (sami!) kilkanaście domków drewnianych, powstała też stołówka, otoczone drewnianymi ławami miejsce na ognisko i niewielkie boisko. Na teren bazy prowadził drewniany pomost i charakterystyczna, wzorowana na Biskupinie drewniana brama. Obie budowle są dzisiaj – jak i reszta bazy - w ruinie. W tym przypadku sprawdza się stary przesąd, dotyczący pereł: nie noszone, nie ogrzewane ludzkim ciepłem – matowieją i tracą cały swój blask i wartość…

Taki los spotkał gdańską stanicę, która popadała w ruinę systematycznie przez lata, w ostatnich stanowiąc zagrożenie dla eksplorerów i dzikich lokatorów. Kilka domków spłonęło, inne się po prostu rozpadały. Harcerze najpierw szukali inwestora z zewnątrz, ale kilka lat temu postanowili wziąć we własne ręce i wystąpili z wnioskiem do miasta do miasta o wydanie decyzji środowiskowej.

Nie wszystkich harcerskie plany cieszą: sąsiedzi protestowali

Wydana decyzja precyzuje istotne szczegóły:
wskaźnik pokrycia działki zabudową – max. 0,27; udział powierzchni biologicznie czynnej: min. 50 proc., wysokość zabudowy max. 17,0 m, nie więcej niż +71,50 m n.p.m.; - wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsy lub attyki: budynek podstawowy max. 14,00 m, nie więcej niż +68,5 m nad poziom terenu przy wejściu do budynku, dach (wielospadowy) stromy, o kącie nachylenia 39 – 41 st.

Z planowaną formą i wielkością przyszłej zabudowy nie zgadzali się mieszkańcy sąsiadującej z bazą kamienicy przy ul. Jaśkowa Dolina 75. „(…) wnioskują o nie wyrażanie zgody na wskazane we wniosku skalę zabudowy oraz szerokość jej elewacji frontowej”. W cytowanej decyzji znajdujemy odpowiedź na część ich zarzutów:

„Odpowiadając na sformułowane, przez grupę dwudziestu mieszkańców budynku przy ul. Jaśkowa Dolina 75 w Gdańsku zarzuty należy zauważyć, że parametry przywołane we wniosku są jedynie deklaracją. Dopiero dalsze postępowanie, a głównie etap sporządzania analizy urbanistycznej stanowią obiektywną ocenę wartości merytorycznej przedstawionych założeń wnioskodawcy. Obowiązek określenia przybliżonych, a nie jest to etap zatwierdzania projektu architektoniczno-budowlanego, wielkości wynika z zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dotyczy to planowanego współczynnika pokrycia działki zabudową, powierzchni użytkowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, szerokości elewacji frontowej oraz rodzaju dachu, które mają za zadanie umożliwić czynności porównawcze, a w efekcie organowi wydającemu decyzję odniesienie się do całości założenia w wykoncypowanej rzeczywistości formalnoprzestrzennej. Jak wynika ze sporządzonej analizy urbanistycznej średni współczynnik pokrycia działki zabudową dla badanego obszaru wynosi 27,5% i taki też został określony jako graniczny w nin. warunkach zabudowy.”

Teren przyszłej inwestycji przez lata zagarnęła przyroda, z którą iwestor musi się liczyć

Dokument, który prezydent sygnował 27 stycznia br., szczegółowo określa zasady ochrony istniejącego zasobu przyrodniczego: samego terenu i porastającego działkę częściowo lasu, bezpiecznego odprowadzenia wód opadowych z zielonej obecnie powierzchni.

Inwestor musi przed rozpoczęciem projektowania (o budowie nie wspominając) sporządzić operat dendrologiczny z wykazaniem wartościowych okazów drzew i krzewów w celu zastosowania rozwiązań pozwalających na maksymalne zachowanie zieleni w procesie inwestycyjnym, a także wykonać inwentaryzację przyrodniczą uwzględniającą występowanie gatunków chronionych zwierząt, roślin i grzybów. Projekt inwestycji należy opracować w sposób minimalizujący straty w istniejącej zieleni; w przypadku braku możliwości wyeliminowania kolizji projektowanej inwestycji z istniejącą zielenią ozdobną (prace w rzutach koron, konieczność wycinki drzew, krzewów) należy przedłożyć w projekcie budowlanym inwentaryzację zieleni wraz z gospodarką istniejącego drzewostanu (z określeniem gatunków, obwodu pni, zdrowotności oraz rzutu koron) oraz wpływ obiektu budowlanego na istniejący drzewostan z wykazaniem, że przyjęte w projekcie architektoniczno – budowlanym rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne ograniczają lub eliminują wpływ obiektu na środowiska przyrodnicze. W przypadku, gdyby w obrębie zadrzewień przewidzianych do usunięcia występują gatunki chronione roślin lub zwierząt, przed złożeniem wniosku należy wystąpić do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, a następnie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku celem uzyskania stosownych decyzji. A na koniec - za ewentualną wycinkę zieleni, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody obowiązują stosowne opłaty.

Wydana decyzja to pierwszy krok na – długiej, jak wiele znaków na to wskazuje – drodze do odzyskania świetności przez harcerską bazę przy ul. Jaśkowa Dolina 77.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki