Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku przejdzie termomodernizację. "Trwa uzyskiwanie niezbędnych decyzji"

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku przejdzie termomodernizację
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku przejdzie termomodernizację Przemyslaw Swiderski
Jeszcze w tym roku mogą ruszyć prace termomodernizacyjne gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Głębokiej w Gdańsku. Byłby to pierwszy tak poważny remont zewnętrznej szaty obiektu od zakończenia wojny.

W październiku 2019 r. imponujący gabarytami oraz proszący o remont obiekt wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków, jako przykład budownictwa szkolnego z pierwszej połowy XX w.

- Budynek zaprojektowano w eklektycznym stylu, z elementami neobarokowymi i neoklasycystycznymi, nawiązującymi do form klasycyzującego późnego baroku – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Szkoła przy obecnej ul. Głębokiej 11 w Gdańsku powstała w drugiej dekadzie XX w. (1914 r. - dop. red.) z przeznaczeniem na niemiecką szkołę. Mieściła się tam szkoła rejonowa dla chłopców z dzielnicy Stary Dwór (Bezirksknabenschule Althof, w skrócie Althof Schule) oraz szkoła średnia Dolnego Miasta (Niederstädtische Mittelschule).

W okresie II wojny światowej budynek przejęto na cele wojskowe, mieścił się tam m.in. szpital wojskowy. Po wojnie wyremontowano go w czynie społecznym, do dziś w jego murach można znaleźć ślady po pociskach.

CZYTAJ TAKŻE: Decyzja ws budynku LOT-u wstrzymana. Koronawirus stanął na drodze decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków

W ostatnich latach przeszedł generalny remont dachu, a jak informuje gdański magistrat jest szansa, że w ciągu najbliższego roku siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku przejdzie również zasłużoną modernizację elewacji, z zachowaniem oraz odtworzeniem detalu architektonicznego sprzed 1939 r. Przed rozpoczęciem termomodernizacji DRMG będzie jednak potrzebować uzgodnień z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, z którym od kilku miesięcy miastu nie układa się współpraca.

- Obecnie Dyrekcja Rozwoju Miasta Gdańska jest na etapie pozyskiwania decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót – mówi Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Ze względu na procedury obowiązujące w zamówieniach publicznych z dofinansowaniem Unii Europejskiej, ogłoszenie postępowania przetargowego planowane jest w IV kwartale br.

Prace zostaną przeprowadzone w ramach dużego zadania termomodernizacji łącznie 30 obiektów oświatowych na terenie Gdańska. Na to zadanie w kasie miasta zabezpieczono niespełna 103 mln zł.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku przejdzie termomodernizację

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku przejdzie termomod...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki