MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja ws budynku LOT-u wstrzymana. Koronawirus stanął na drodze decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Karolina Misztal
Koronawirus "zamroził" podjęcie decyzji w sprawie przyszłości budynku tzw. LOT-u. Z powodu stanu epidemii Generalny Konserwator Zabytków zawiesił część postępowań administracyjnych, w tym to dotyczące kontrowersyjnego obiektu. Kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia w sprawie wyburzenia?

17 maja 2020 r. minął 2-miesięczny termin na rozpatrzenie odwołania złożonego przez inwestora, który nie zgadza się z wydaną w lutym br. decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zabraniającą rozbiórki obiektu, a tym samym postawienia w sąsiedztwie Bramy Wyżynnej nowego, większego budynku z funkcją hotelowo-biurową. Przypomnijmy, że w ocenie Igora Strzoka, były pawilon meblowy jest wartym zachowania przykładem „odwilżowej” architektury modernizmu, której w Gdańsku powstało i zachowało się niewiele.

- Zwróćmy uwagę, że jest to przede wszystkim budynek zaniedbany i przekształcony, i nie ma nic wspólnego z ideą jaka przyświecała jego architektowi, Lechowi Kadłubowskiemu. Gdy powstał był „lekki”, przeszklony, można było patrzeć przez niego na Gdańsk. Dziś jest zniszczony, do tego zarośnięty od strony wschodniej, gdzie stoją zasłaniające go budy – broni dawnego pawilonu meblowego dr Jacek Kriegseisen z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, które wydało w jego sprawie ekspercką opinię.

Budynek LOT-u - kiedy decyzja w sprawie wyburzenia?

Przymierzająca się do zabudowy odcinka Wałów Jagiellońskich gdyńska firma Elfeko liczy na uchylenie decyzji Igora Strzoka oraz orzeczenie o zgodzie na rozbiórkę, ewentualnie przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Prawdopodobnie szybko to nie nastąpi, bowiem, jak to niejednokrotnie w przypadku LOT-u bywało, na drodze rozstrzygnięcia o jego przyszłości stają nieprzewidziane okoliczności. Tym razem procedura została „zamrożona” przez wirusa SARS-CoV-2. Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, cześć postępowań, w tym to dotyczące LOT-u, została zawieszona.

„Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które weszły w życie 1 kwietnia 2020 r., a, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, terminy wynikające z przepisów prawa administracyjnego nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu.”

Budynek LOT-u nieopodal Bramy Wyżynnej, zbudowany w 1961 r., był przykładem  architektury modernistycznej. Teraz czekał na rozbiórkę, którą wstrzymał konserwator zabytków

Konserwator zabytków wstrzymał decyzję o rozbiórce budynku L...

Dobrą informacją jest, że MKiDN planuje wznowienie rozpatrywania odwołań na decyzje wojewódzkich konserwatorów od najbliższego poniedziałku (1 czerwca 2020 r.). Jest więc szansa, że rozstrzygnięcie poznamy w ciągu najbliższych tygodni.

Tzw. budynek LOT-u powstał w 1961 r. jako pawilon meblowy. Obecnie wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Niewykluczone, że w przypadku podtrzymania decyzji o odmowie wyburzenia, Igor Strzok będzie chciał wpisać budynek do rejestru zabytków.

Tak ma wyglądać obiekt, który zastąpi budynek LOT-u [WIZUALIZACJE]

W porównaniu z wieloma innymi polskimi miastami Gdańsk zachował całkiem dużo ze swoich zabytków. Jednak i tu stały kiedyś fascynujące obiekty, które nie dotrwały do naszych czasów lub po których zostały jedynie ruiny. Przejdź do galerii i poznaj ich historię.Na zdjęciu hotel Danzig Hof w XIX w.Licencja

Oto najciekawsze zniszczone budowle Gdańska. Zobacz utracone...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki