Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar słoneczny w Gdańsku ponownie wskazuje czas [ZDJĘCIA]

mgdz
Magdalena Gintowt-Dziewałtowska
Odsłonięty po raz pierwszy w 2003 roku zegar słoneczny, znajduje się na spacerowej trasie pomiędzy ul. Korzenną a ul. Rajską, na placu przy Wielkim Młynie. Powstały w hołdzie dla gdańskiego astronoma Jana Heweliusza i zaprojektowany pierwotnie przez dr inż. arch. Hannę Klementowską przy współpracy dra inż. Grzegorza Szychlińskiego z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zegar, niestety został zdewastowany w 2007 roku i utracił jednak swoją funkcjonalność. Dziś ponownie możemy odczytywać z niego czas. W jaki sposób?

O przywrócenie zegara do ponownego działania zawalczył Adam Dąbrowski, uczestnik Obserwatorium Astronomicznego Gdańskich Szkół Autonomicznych, który w 2013 roku zgłosił odbudowę miernika czasu do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Chciałem, aby zegar ponownie pełnił swoją funkcję. Była to moja inicjatywa do Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2013 roku, ale wówczas zabrakło ponad 230 głosów. Pomysł jednak spodobał się mieszkańcom, gdyż zdobyliśmy 1071 głosów oraz Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowo Kanalizacyjnej - mówi Adam Dąbrowski. - Przez te dwa lata musiał powstać projekt skonsultowany z Zarządem Dróg i Zieleni Miejskich, w końcu udało się - podkreśla Dąbrowski.

Zniszczony w 2007 roku zegar został wówczas pozbawiony - wykonanego pierwotnie z mosiądzu - gnomonu. Utracił też herb Gdańska i herb rodziny Hevelke, co zmieniło jego estetykę.

- Dzisiejszy gnomon ma formę bardziej współczesną. Wykonany jest z litej blachy nierdzewnej, wycinanej laserowo. Znajdujące się w szczycie trójkąta gnomonu wzory mają charakter barokowy i nawiązują do tych, którymi Heweliusz ozdabiał - bardzo estetycznie i precyzyjnie - swoje przyrządy. Osadzony na solidnym fundamencie i wykonany z twardego piaskowca monument zegara waży ponad 500 kg, aby nie można było jej ruszyć - mówi Hanna Klementowska, projektantka zegara.

Jak podkreśla Adam Dąbrowski, zasada działania zegara jest bardzo prosta.

- Obserwujemy gdzie na tarczy zegara znajduje się cień rzucany przez gnomon. Musimy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze nasze zegarki elektroniczne pokazują czas strefowy i ten zegar słoneczny został ustawiony tak, aby również pokazywał czas strefowy - w przeciwieństwie do innych tego typu zegarów, które wskazują czas lokalny. Po drugie Słońce nie porusza się na niebie z taką samą prędkością, ale na szczęście zegar został wyposażony w tabele poprawek. Ponadto ludzie wymyślili czas letni i zimowy - zegar tego nie wie, wiec czasem trzeba odpowiednio skorygować godzinę - wyjaśnia Adam Dąbrowski.

Ponadto na tle znajdującej się w pobliżu fontanny jest tablica multimedialna, na której są informacje jak odczytywać godzinę
z zegara słonecznego.

Wiadomości z Gdańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki