Kobiety zdecydowanie lepiej radzą sobie z finansami. Wbrew powszechnej opinii nie szastają pieniędzmi na niepotrzebne fatałaszki i siedemnaste buty do szafy, ale pilnują płynności domowego budżetu. I to choć one powinny nosić spodnie - nie tylko w rodzinie, ale w wielu firmach, generalnie rzadziej zajmują kierownicze stanowiska oraz zarabiają dużo mniej od mężczyzn.

Jak wynika z danych Eurostatu, różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w krajach Unii Europejskiej wynosi aż 16,7 proc.. Polska wypada na tym tle nieco lepiej, ale wciąż różnica istnieje i wynosi prawie 8 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Nadal mało kobiet jest na stanowiskach kierowniczych. Tak wynika z badania „Zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów – w Polsce i w innych krajach Europy”, które pokazało, że tylko 32 proc.

polskich menedżerów w przebadanych profesjach to kobiety. Ogółem w polskich spółkach giełdowych kobiety stanowią niewiele ponad 15 proc. wszystkich osób zasiadających w radach nadzorczych. Poza tym spośród 480 spółek giełdowych tylko w 6 proc. z nich na czele zarządu znajdują się kobiety.

Jak pokazują dane KRUK S.A. Polki rzadziej mają długi. Wśród zadłużonych osób aż 61 proc. stanowią panowie. Choć kobiety lepiej radzą sobie z zarządzaniem finansami, wciąż zarabiają mniej i rzadziej zajmują kierownicze stanowiska.

– Kobiety lepiej gospodarują pieniędzmi. Są bardziej przezorne i rzadziej mają długi. Tak można wnioskować z naszych danych. Panie są bardziej powściągliwe w zaciąganiu kredytów lub pożyczek. Zaskakujące jest to, że kobiety nie doceniają swoich umiejętności w zakresie zarządzania finansami, z kolei mężczyźni często je przeceniają – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – Kobieca zaradność w kwestii finansów nie jest doceniana przez rynek pracy. Ogólnie kobiety zarabiają mniej od mężczyzn i rzadziej zajmują stanowiska menadżerskie.

Nie da się również ukryć, że zawody, w których dominują kobiety są gorzej opłacane.

Wśród przebadanych grup zawodowych, najwięcej kobiet pracuje w edukacji (73 proc.) oraz handlu (67 proc.). Panie są również nieco częściej zatrudniane w branży usługowej i medycznej (60 proc. i 59 proc.)

Natomiast w branży IT wciąż pracuje niewiele kobiet (16 proc.). Ze wspomnianego wyżej badania wynika również, że w transporcie i „mundurówce” przeważają panowie.

Kliknij w link niżej i przeczytaj - na pewno Cię zaciekawi!

Kobiety chcą być silne, mężczyźni coraz częściej wyżej od kariery cenią rodzinę