Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości. Przepis będzie łagodniejszy

MP
Przepis o zatrzymaniu prawa jazdy za prędkość będzie łagodniejszy
Przepis o zatrzymaniu prawa jazdy za prędkość będzie łagodniejszy Krzysztof Łokaj
Mijają właśnie dwa lata od wprowadzenia przepisu, który karze odebraniem prawa jazdy na trzy miesiące kierowców przekraczających prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Od początku budził on spore kontrowersje, ponieważ miał charakter bezwzględny – nie zawierał żadnych przesłanek w których policjanci mogli wstrzymać się z odebraniem kierowcy dokumentu. W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał przepis za niezgodny z ustawą zasadniczą i wkrótce najprawdopodobniej zostanie on złagodzony.

Od maja 2015 roku za zbyt szybką jazdę o przynajmniej 50 km/h w terenie zabudowanym na Pomorzuprawo jazdy na trzy miesiące odebrano ponad 2700 kierowcom.

- Najwięcej takich przypadków miało miejsce w Gdyni – 669 i Gdańsku - 545. Na trzecim miejscu znajduje się obszar powiatu wejherowskiego, gdzie policjanci zatrzymali prawa jazdy 316 osobom - informuje st. sierż. Mateusz Kmiecik, z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Koniec z wielokrotnym zdawaniem egzaminu na prawo jazdy?

Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków były to pojedyncze przewinienia. Recydywiści stanowili ok. 5 proc. ogółu ukaranych odebraniem prawa jazdy kierowców.

Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

Być może niedługo liczba kierowców ukaranych w ten sposób nieco się zmniejszy. Nad projektem nowelizacją „Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami” pracuje obecnie senat. Poprawki zgłosiła grupa senatorów związana z Markiem Borowskim. Zmiany mają pozwolić policji na odstąpienie od odebrania kierowcy prawa jazdy, gdy znacznie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym z powodu wyższej konieczności. Jakie mogą być to przesłanki TK wskazał w październiku. Chodzi o transport do szpitala rodzącej kobiety, chorego czy inne sytuacje związane z zagrożeniem życia. Senatorowie chcą również, by w takich przypadkach można było przewozić większą liczbę pasażerów niż wpisano w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wszystko po to aby nie dopuszczać do sytuacji w której kierowca będzie musiał wybierać pomiędzy życiem dwóch osób.

Jeśli poprawki do ustawy zostaną przyjęte to wejdą w życie w przeciągu 14 dni od ich ogłoszenia.

Zobacz też: Nowy pomysł Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wysokość ubezpieczenia OC uzależniona od liczby mandatów i punktów karnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki