reklama

Zasiłek pogrzebowy ZUS 2019. Kto go dostanie? Ile wynosi? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź!

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
ZASIŁEK POGRZEBOWY. 1 marca 2011 roku wprowadzono jednakową stawkę zasiłku pogrzebowego dla wszystkich. Niezmiennie od 8 lat wynosi on 4 tys. zł, mimo, że koszty wiążące się pochówkiem poszły drastycznie w górę. Związkowcy domagają się zasad panujących przed 2011 rokiem! Kto może otrzymać to świadczenie? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź! Pixabay
ZASIŁEK POGRZEBOWY ZUS. 1 marca 2011 roku wprowadzono jednakową stawkę zasiłku pogrzebowego dla wszystkich. Niezmiennie od 8 lat wynosi on 4 tys. zł, mimo, że koszty wiążące się pochówkiem poszły drastycznie w górę. Związkowcy domagają się zasad panujących przed 2011 rokiem! Kto może otrzymać to świadczenie? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź!

Zasiłek pogrzebowy ZUS. Będą zmiany?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych niedawno zwróciło się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o "urealnienie wysokości zasiłku pogrzebowego". Wnioskodawcy domagają się waloryzacji tego zasiłku i powrotu do stanu rzeczy sprzed 2011 roku.

Zasiłek pogrzebowy taki sam od 8 lat. Świadczenie kiedyś i dziś

Przed 2011 rokiem zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wynika z tego, że wysokość tego świadczenia była zmienna i miała pośrednie odzwierciedlenie w kosztach organizacji pogrzebu. Od 1 marca 2011 zaczęła obowiązywać ściśle wyznaczona kwota zasiłku, jednakowa dla wszystkich, która wyniosła 4 tysiące złotych.

Jak powszechnie wiadomo, przez ostatnie osiem lat zasiłek pogrzebowy nie uległ jakimkolwiek zmianom. Suma, którą otrzymują bliscy po zmarłym to nadal 4 tys. zł, mimo że ceny pochówku poszły w górę. Z pogrzebem wiążą się poważne i obciążające wydatki, a rodzina coraz częściej nie jest w stanie ponieść kosztów z tym związanych. Wyznaczona wysokość zasiłku pogrzebowego niekiedy nie pokrywa nawet połowy kosztów związanych z obrządkiem pochówku.

W swojej petycji związkowcy oszacowali, że w dużych miastach pogrzeb to koszt rzędu 5-8 tys. zł. Są też takie sytuacje, kiedy koszty są jeszcze wyższe. Wnioskodawcy domagają się powrotu do procentowego ustalania kwoty zasiłku. Zdaniem związkowców zasiłek powinien nadal wynosić 200 procent przeciętnego wynagrodzenia.

W związku z zaistniałą sytuacją postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje i obecnie panujące zasady dotyczące środków pogrzebowych.

Zasiłek pogrzebowy taki sam od 8 lat. Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto poniósł koszty pogrzebu bliskiego. Chodzi tutaj zarówno o członków rodziny zmarłego, pracodawców, dom opieki społecznej, kościół, samorząd czy osobę niespokrewnioną ze zmarłym.

Zasiłek pogrzebowy ZUS. Członkowie rodziny to:

 • małżonek (wdowa i wdowiec), także pozostający w separacji orzeczonej wyrokiem sądu,
 • rodzice, ojczym, macocha oraz osoba przysposabiająca,
 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
 • dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej,
 • inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności,
 • rodzeństwo,
 • dziadkowie,
 • wnuki,
 • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Koniecznym warunkiem do uzyskania zasiłku jest pokrycie kosztów pogrzebu i udokumentowanie wydatków.

ZOBACZ TAKŻE: Ile zapłacisz za pogrzeb kościelny na Pomorzu? Ile kosztuje pogrzeb w pomorskich parafiach? Cennik

Zasiłek pogrzebowy taki sam od 8 lat. Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w następujących przypadkach - po śmierci:

 • osoby, która ma przyznaną emeryturę lub rentę,
 • osoby, która ma przyznaną emeryturę pomostową,
 • osoby, która jest ubezpieczona w ZUS,
 • osoby, która ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • osoby, która zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia,
 • osoby, która w dniu śmierci nie miała przyznanej emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania,
 • cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych, która pobierała świadczenie pieniężne,
 • osoby, która pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
 • osoby, która pobierała rentę socjalną,
 • osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 • osoby, która pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 • członka rodziny osoby wymienionej w punktach 1–4, 8 i 11.

Warto mieć na uwadze, że zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z JEDNEGO tytułu.

Zasiłek pogrzebowy taki sam od 8 lat. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Członkowie rodziny zmarłego otrzymają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 4 tysiące złotych niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu. Osoba obca, pracodawca czy kościół otrzymają zasiłek w wysokości poniesionych kosztów, jednak do kwoty 4 tys. zł

W sytuacji, gdy koszty pogrzebu ponosi kilka osób, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby - proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Zasiłek pogrzebowy taki sam od 8 lat. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Niezbędne jest dostarczenie lub przesłanie do urzędu następujących dokumentów:

 • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12).
 • akt zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.
 • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem.
 • dokumenty potwierdzające Twoje pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego).
 • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Dokumenty te należy złożyć do 12 miesięcy od dnia śmierci bliskiego. W sytuacji, gdy wystąpił brak możliwości wcześniejszej identyfikacji ciała lub z powodów niezależnych od wnioskodawcy, można ubiegać się o zasiłek na rok od dnia pogrzebu. Warto pamiętać, że takie okoliczności również trzeba udokumentować - chociażby zaświadczeniem policji.

Szczegółową instrukcję postępowania i najważniejsze terminy znajdziesz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Taca na Pomorzu. Ile zarabiają księża? Raport

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ja na swoim przykładzie przy malutkiej inwestycji 250euro w bitcoina na stronie http://zarobmilion.pl zarabiam od 3 miesięcy około 17.000zł,, podobno biznes długoterminowy wiec naprawdę warto dla początkujących. wystarczy sie bezpłatnie zapisać i oddzwaniają co i jak robić,w ogóle prosty sposób zarabiania!

Dodaj ogłoszenie