Zapomniane leśne groby jak lekcja historii

  Zapomniane leśne groby jak lekcja historii

  Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzepowie odnowili stary, ewangelicki cmentarz na skraju lasu w tej wsi.
  Nekropolia nieczynna jest od ponad 50 lat. Ostatnia mogiła powstała w połowie ubiegłego wieku. Cmentarz był bardzo zarośnięty i zaniedbany. Mało kto pamiętał o jego istnieniu, ze wszystkich stron otaczają go bowiem stare drzewa.

  Uczniowie odkryli i uporządkowali 160 nagrobków. Pomogli urzędnicy gminy Przywidz, wypełniając wniosek o dofinansowanie prac do Fundacji Wspomagania Wsi. Zdobyli 3,5 tysiąca zł.
  Wszystkie wydatki wyniosły jednak 4 651 zł. Pieniędzy dołożyły Gminny Ośrodek Kultury w Przywidzu, Rada Rodziców SP w Trzepowie i Rada Sołecka. Nadleśnictwo Kolbudy przysłało za darmo drwali, by wycięli zarośla i krzewy.

  - To była ciężka praca i zarazem fantastyczna lekcja historii - mówi Cezary Bach-Żelewski, nauczyciel SP w Trzepowie. - W ruch poszły szpadle, dłuta i szczotki. Większość nagrobków się rozpadła, więc trzeba je było odbudować. Marmurowe płyty z nazwiskami zmarłych zostały niestety przez lata rozkradzione.

  - Myślę, że akcja odnawiania cmentarza miała duże znaczenie wychowawcze - dodaje Małgorzata Elwart, dyrektor szkoły w Trzepowie. - Uczniowie samodzielnie zaprojektowali tablicę informacyjną oraz stylową bramę, którą teraz wchodzi się na cmentarz. Zrobili też kronikę i prowadzili wywiady ze starszymi mieszkańcami, którzy pamiętają jeszcze starą, leśną nekropolię. Dzięki temu nauczyli się tolerancji i szacunku dla ludzi innych wyznań.

  - Wiedziałem, że w lesie jest jakiś cmentarz, chociaż grobów nie było prawie widać spod zieleni - opowiada Cezary Zych z Borowiny, uczeń piątej klasy. - Nigdy nie bawiliśmy się w tym miejscu ze względu na szacunek dla zmarłych. Nieważne, kim byli ludzie, którzy tam spoczywają. Odnowiliśmy cmentarz i będziemy się nim opiekować.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo