Zakaz odwiedzania cmentarzy? Większość pomorskich miast nie zamierza zabraniać wstępu na groby bliskich. Nasz raport z Pomorza

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Czy w czasie epidemii koronawirusa można odwiedzać cmentarze? Karolina Misztal
Czy obowiązuje zakaz wchodzenia na cmentarze na Pomorzu? Z różnych regionów Polski dochodzą do nas informacje o zamykaniu - z powodu epidemii koronawirusa - cmentarzy przed świętami oraz o karaniu osób, które odwiedzają mogiły bliskich. Sytuacji nie ułatwiają sprzeczne informacje, czy wizyty na cmentarzach są legalne oraz, czy można sprzedawać tam kwiaty i znicze. Policja namawia, by zrezygnować z wizyt na nekropoliach. Z kolei prawnik, prof. Jacek Potulski z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że jeśli cmentarz jest otwarty,to można iść na groby. - Szacunek dla osób zmarłych jest wartością chronioną prawem - tłumaczy. - Dla wielu osób odwiedzanie zmarłych małżonków na cmentarzu jest normalną, codzienną potrzebą. Jakie cmentarze będą dostępne dla odwiedzających groby bliskich? Gdzie można kupić kwiaty i znicze? Gdzie można się liczyć z groźbą nałożenia mandatu? Zebraliśmy w jednym miejscu odpowiedzi z całego Pomorza.

Czy można odwiedzać cmentarze przed świętami i w czasie świąt?

Policjanci unikają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o legalność odwiedzin naszych bliskich zmarłych przed świętami.

- Sytuacja  nie jest łatwa dla nas wszystkich, jednak tylko przestrzeganie tych obostrzeń może spowodować zahamowanie rozprzestrzenianie się koronawirusa - mówi podinsp. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. - Mieszkańcy Pomorza to rozumieją i są bardzo zdyscyplinowani, za co bardzo im dziękujemy. Mimo wszystko nasze patrole są niezbędne, gdyż codziennie znajduje się kilka, bądź kilkanaście osób, które nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i narażają zdrowie i życie nas wszystkich. Za każdym razem, gdy pomyślimy, że chcielibyśmy wyjść z domu czy wyjechać zastanówmy się, czy jest to niezbędne do życia, a pewnie okaże się, że sprawę tę można przełożyć na później. Sytuacja się zmienia, śledźmy przepisy na stronach rządowych.

Poszczególne miasta i gminy na własną rękę podejmują decyzję o ewentualnym zamykaniu cmentarzy.

W czwartek, 9 kwietnia rząd ma poinformować o kolejnych obostrzeniach, jakie będą obowiązywać w najbliższym czasie. Materiał będziemy aktualizować.

Sprawdź także:

Czy cmentarze na Pomorzu są otwarte? Nasz raport z województwa

Cmentarze w Trójmieście

Wszystkie cmentarze w Sopocie są już niedostępne dla odwiedzających. Jednak zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni cmentarze komunalne nie będą zamykane w święta.

- 4 kwietnia wprowadziliśmy zakaz wjazdu samochodem na cmentarze komunalne Łostowicki i Srebrzysko. Ta możliwość dotyczyła osób powyżej 65 roku życia i niepełnosprawnych. Obserwujemy sytuację, ruch na cmentarzach. W ostatni weekend, gdy pogoda była piękna, ruch był znikomy. Widać, że mieszkańcy Gdańska stosują się do zaleceń. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - mówi Magdalena Kiljan rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Gdynia wcześniej nie planowała żadnych zmian.

W piątek, 10. kwietnia, w związku z epidemią koronawirusa władze miasta zdecydowały o zamknięciu cmentarzy komunalnych – Cmentarza Witomińskiego, w Kosakowie oraz przy ul. Spokojnej - od soboty 11 kwietnia do poniedziałku 13 kwietnia

Cmentarz w Sztumie

Cmentarze w Sztumie są otwarte Na bramach pojawiły się tablice przypominające o zachowywaniu bezpiecznej odległości co najmniej 2 metrów.

Cmentarz w Kartuzach

W Kartuzach cmentarze są otwarte normalnie, nie zostały wprowadzone żadne dodatkowe zakazy czy inne godziny otwarcia.

– Wszystko jest po staremu, zdajemy się na to, że ludzie są zdyscyplinowani i nie będą grupami maszerować – komentuje firma Henryk Pioch Usługi Pogrzebowe, zarządzająca cmentarzem przy kartuskiej kolegiacie. Przedsiębiorstwo monitoruje też na bieżąco sytuację przy grobach i jak dotąd nie stwierdziło, żeby ludzie pojawiali się tam tłumnie.

Cmentarz w Starogardzie Gdańskim

Cmentarze w Starogardzie Gdańskim są otwarte.

– Nie dostaliśmy odgórnych wytycznych od sanepidu odnośnie do tego, że trzeba zamknąć cmentarze, czy wywiesić jakieś informacje odnośnie liczby osób odwiedzających groby w tym samym czasie - informuje ks. dr. kanonik Grzegorz Weis, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, który jest zarządcą „starego” i „nowego” cmentarza w Starogardzie Gdańskim.

Podobnie jest na cmentarzu komunalnym na Łapiszewie.

– Upominamy tylko odwiedzających, aby stosowali się do ogólnych zaleceń wydanych przez sanepid, tj. utrzymywania odpowiedniej odległości między sobą i nieprzybywania tłumnie na cmentarze – mówi ks. Eugeniusz Stencel, proboszcz parafii pw. św. Mateusza.

Otwarty będzie również sklep przy cmentarzu komunalnym.

Cmentarz w Tczewie

Na terenie Tczewa nie ma żadnych ograniczeń na cmentarzach. Zapytaliśmy Przemysława Boleskiego, dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie, czy wydano jakieś pozwolenia na prowadzenie handlu przed cmentarzami.

– Mieliśmy kilka zgłoszeń, ale w obecnej sytuacji nie wydajemy żadnych pozwoleń na handel przed cmentarzami na terenie należącym do miasta – mówi dyrektor. – Samych cmentarzy nie zamykamy, ale urządzenia porządkowe, jakie się na nich znajdowały, zostały zdezynfekowane i schowane do magazynu. Mieszkańcy muszą więc sami zaopatrzyć się w potrzebne sprzęty. Jeśli chodzi o handel, to czynne są jedynie stacjonarne punkty handlowe.

Cmentarz w Lęborku

Cmentarz w Lęborku jest otwarty od 7:00 do 20:00. Są jednak zalecenia, żeby ograniczyć odwiedziny grobów bliskich.

– To nie jest nagła potrzeba, groby bliskich można odwiedzić wówczas, kiedy epidemia ustąpi. W tym czasie pomodlić się za zmarłych bliskich w domach – mówi ks.proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego, Henryk Kreft.

Formalnego zakazu odwiedzin jednak nie ma. Stoiska przy cmentarzu są czynne.

Cmentarz w Pucku

Cmentarze w Pucku są otwarte.

Zasady wymienione przez opiekujących się puckimi cmentarzami są proste i nie odbiegają od obranych obecnie norm: należy utrzymać odstęp pomiędzy osobami odwiedzającymi cmentarz – ten ma wynosić minimum 2 metry. Przy grobie może przebywać tylko jedna osoba. Choć tu jest wyjątek, bo przy jednym grobie mogą stanąć dwie osoby, jeśli są rodziną. Natomiast całkowicie zabronione jest gromadzenie się osób na terenie całego cmentarza.

– Prace porządkowe przy grobach powinny być ograniczone do niezbędnego minimum – proszą zarządcy puckich cmentarzy.

Cmentarz w Wejherowie

Bramy nowego cmentarza parafialnego (ul. Ks. Roszczynialskiego 23) oraz tzw. wejherowskich Powązek, czyli starego cmentarza parafialnego (ul. Sportowa 7) w Wejherowie są zamknięte.

Cmentarz w Rumi

Cmentarz komunalny w Rumi (ul. Górnicza 29) pozostaje otwarty.

- Aktualnie nie zauważyliśmy znacznie zwiększonej ilości odwiedzających cmentarz, spodziewamy się jednak, że może to nastąpić w czasie świąt – mówi Tomasz Frymark, zarządca Cmentarza Komunalnego w Rumi.- W przypadku, gdy nie zostanie zarządzony odgórny zakaz, planujemy zamknąć cmentarz na czas świąt. Wówczas panuje na nim wzmożony ruch.

Jak informuje zarządca, na terenie cmentarza obowiązują odgórne zarządzenia dotyczące poruszania się oraz zachowania odległości. Zakręcona została woda, schowano także narzędzia, z których korzystali odwiedzający.

Cmentarz w Pruszczu Gdańskim

Miasto nie zamierza zamykać cmentarzy w Pruszczu. Przynajmniej dopóki nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje. Działają przy nich także punkty handlowe z kwiatami i zniczami. Punkty będą czynne w Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę, a jeden z nich nawet w Wielkanocny Poniedziałek.

Cmentarze przy ul. Cichej i Obrońców Pokoju w Pruszczu Gdańskim są nadal otwarte.

- Te miejsca mają szczególny ładunek emocjonalny w tych trudnych chwilach - mówi Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego. - Skoro nie zamykamy targowisk i dozwolone są krótkie spacery, nie zamykamy też cmentarzy. Nie ma takiego odgórnego zakazu. Dopóki nie wejdą nowe uregulowania, to nic się nie zmieni.

Przy cmentarzach działają też punkty z kwiatami, zniczami. Jak mówią sprzedawcy, dopóki, nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje, będą prowadzić sprzedaż.

Cmentarz w Malborku

W Malborku cmentarne bramy nie zostały jeszcze zamknięte.

- My mamy otwarty cmentarz, ale jest cały czas kontrolowany przez służby, by nie tworzyły się tam liczniejsze grupy – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

To już taki polski zwyczaj, że wiosną wiele osób porządkuje groby, sadzi sezonowe kwiaty. Natomiast w okresie świątecznym, a zbliża się Wielkanoc, najbliżsi odwiedzają zmarłych, wspominają ich, palą znicze. Czasem przy grobie zbierały się całe rodziny. Jednak ze względu na panującą epidemię lepiej z tego zrezygnować, nawet jeśli nie jest to formalnie zakazane. Wszelkie prace przy nagrobkach mogą zaczekać, a za bliskich, którzy odeszli, można pomodlić się w domu.

- Zdecydowanie zalecamy, by w tym czasie dla własnego bezpieczeństwa ograniczyć wizyty na cmentarzu – radzi Marek Charzewski i zapowiada, że mundurowi nadal będą sprawdzać, czy odwiedzający nekropolię stosują się do obowiązujących ograniczeń, jeśli jednak nie powstrzymają się od wyjścia z domu.

Cmentarz w Sławnie

Cmentarz pozostanie dostępny jedynie do 13 kwietnia.
- Po świętach zostanie całkowicie zamknięty. Będzie udostępniany wyłącznie na pogrzeby - informuje Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

Cmentarz w Darłowie

W  pobliskim Darłowie nie planuje się ograniczania dostępności do cmentarzy. Z zastrzeżeniem, że w obu miastach obowiązują na cmentarzach rządowe ograniczenia dotyczące walki z zagrożeniem koronawirusowym.

Cmentarz w Miastku

W Miastku i Łodzierzy, największych cmentarzach komunalnych, Zarząd Mienia Komunalnego podczas świąt nie planuje wprowadzać ograniczeń na terenie nekropolii. Tradycyjnie na cmentarzu w Miastku, otwarte są punkty ze zniczami i kwiatami. - Jedyne ograniczenie jakie wprowadziliśmy, to na początku marca zamknęliśmy na cmentarzach kaplice. Zgodnie z wytycznymi, w pogrzebach bierze udział nie więcej, jak pięć osób. Liczymy na rozsądek i odwiedzanie grobów bliskich zgodnie z zaleceniami rządu – mówi Jerzy Dolny, dyrektor ZMK w Miastku.

Cmentarz w Bytowie

Niemal identyczna sytuacja jest na cmentarzu komunalnym w Bytowie, którego administratorem jest spółka Elwoz. Ograniczeń nie będzie. - Przy wejściach umieściliśmy informację dotyczącą środków ostrożności. Prosimy o przestrzeganie restrykcji – mówi Tadeusz Miśkiewicz.

Cmentarz w Starogardzie Gdańskim

.Na razie nie było oficjalnych zakazów w sprawie odwiedzin na grobach bliskich. Na bramach cmentarzy nie pojawiły się informacje, mówiące o maksymalnej liczby osób jednocześnie i odwiedzających groby.

- Nie dostaliśmy odgórnych wytycznych od sanepidu odnośnie do tego, że trzeba zamknąć cmentarze, czy wywieścić j informacje odnośnie do liczby odwiedzających groby w tym samym czasie - informuje ks. dr. kanonik Grzegorz Weis, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, który jest zarządcą “starego” i “nowego” cmentarza w Starogardzie Gdańskim.

Podobnie jest na cmentarzu komunalnym na Łapiszewie.

- Upominamy tylko odwiedzających, aby stosowali się do ogólnych zaleceń wydanych przez sanepid, tj. utrzymywanie odpowiedniej odległości między sobą i nie przybywania tłumnie na cmentarze - dodaje ks. Eugeniusz Stencel, proboszcz parafii pw św. Mateusza.

Sklep przy cmentarzu komunalnym, gdzie można zakupić znicze oraz kwiaty pozostaje otwarty. Podczas zakupów należy jednak pamiętać o obowiązujących przepisach. W sklepie mogą przebywać jednocześnie trzy osoby na jedną kasę.

Cmentarz w Kwidzynie

Największa nekropolia w powiecie kwidzyńskim czyli Cmentarz Komunalny w Kwidzynie jest otwarty dla osób, które chcą odwiedzić groby swoich bliskich.

- Nie zamykamy cmentarza, zresztą technicznie byłoby to bardzo trudne. Wiem od administratora, że ludzie przychodzą na cmentarz i sprzątają groby swoich bliskich. Przestrzegamy jednak przed skupiskami, aby nie pojawiało się w jednym miejscu zbyt dużo osób. Teren cmentarza jest kontrolowany przez patrole policji i w takich przypadkach trzeba się liczyć nawet z mandatem – mówi Tomasz Młot, wicedyrektor Zakładu ds. Infrastruktury Miejskiej w Kwidzynie, w skład którego wchodzi m.in. administracja kwidzyńska nekropolią.

Biuro kwidzyńskiego cmentarza jest otwarte, choć jedynie dla potrzeb bieżących pogrzebów. Wszystkie sprawy administracyjne związane z opłatami za miejsce, przedłużeń tych opłat, będą natomiast realizowane po zakończeniu obostrzeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2.

- Pogrzeby odbywają się normalnie, choć zgodnie z decyzją ministra może w nich uczestniczyć do 5 osób. Nieczynna jest jednak kaplica, w której wcześniej odmawiano różaniec. Samego cmentarza jednak nie zamykamy – dodaje dyrektor Młot.

Zarządzeniem burmistrza Kwidzyna na chwilę obecną zamknięty handel na targowiskach wokół cmentarza, przy ul. Malborskiej oraz przy ul. Furmańskiej. Czynne są natomiast sklepiki oferujące kwiaty oraz znicze umiejscowione w murowanych boksach.

Cmentarz w Prabutach

Cmentarze otwarte są także w Prabutach. Jak informują urzędnicy na obu prabuckich nekropoliach nie obowiązują dodatkowe obostrzenia.

- Mieszkańcy sami bardzo pilnują tego, żeby nie zbierać się w grupy, dlatego nie było potrzeby wprowadzania ograniczeń – usłyszeliśmy. - Jedynym obowiązującym ograniczeniem jest liczba osób uczestniczących w pochówkach.

Cmentarz w Nowym Dworze Gdańskim

Ograniczenie liczby osób uczestniczących w pogrzebie nie wiąże się z zamknięciem cmentarzy. W powiecie nowodworskim miejsca pochówku naszych bliskich pozostają otwarte. Sklepy sprzedające znicze i wiązanki również. Ta sytuacja nie powinna się zmienić w najbliższym czasie.

-Nie słyszałem, by jakikolwiek cmentarz w naszym powiecie działał inaczej niż dotychczas. Cmentarz komunalny i cmentarz parafialny w Nowym Dworze Gdańskim są stale otwarte. Z tego względu, że są to stosunkowo nieduże obiekty, w porównaniu do takich molochów jakie są w Gdańsku, Sopocie czy Elblągu. W związku z powyższym uznaliśmy, że nie ma potrzeby, by je zamykać. Na przestrzeni dwóch hektarów przewija się jednorazowo blisko 20 czy 30 ludzi. Cmentarze pozostają więc otwarte przez całą dobę - mówi dyrektor Zieleni Nowodworskiej Ryszard Deja.

Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zamknięte bramy cmentarzy w Wejherowie - może pomysłem jest pozew zbiorowy wobec zarządcy w związku z bezprawnym ograniczaniem praw obywatelskich zawarowanych w Konstytucji? Na stronie Straży Miejskiej równie bezpodstawny tekst: "Usilne próby dostania się na cmentarz [...]" - tytuł wiadomości: "Rozluźnienie dyscypliny sprzyja rozwojowi koronawirusa". Data: środa, 8.kwietnia 2020.

Dodaj ogłoszenie