Przepakowywanie zagranicznych owoców oraz warzyw, i sprzedawanie ich jako polskich - to ma się skończyć.

Produkty na sklepowych półkach, będą musiały mieć informację o kraju pochodzenia. To założenie ustawy dot. znakowania żywności, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Kontrole znakowania artykułów rolno-spożywczych, w tym owoców i warzyw świeżych, mają zapobiec kombinowaniu i sprzedaży produktów zagranicznych pod polskim szyldem.

Tutaj również: Susza mogłaby osuszyć portfele klientów. Świat wyhamuje te podwyżki

Zmiany dot. też zastąpienie grzywny, wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw.

"Wprowadzono dodatkowe kary – za nieokazanie dokumentów towarzyszących danej partii owoców lub warzyw lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji, albo podanie informacji nieprawdziwych oraz za ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których zostało wydane orzeczenie o niezgodności warzyw i owoców z wymogami unijnymi", podaje kancalaria prezydenta.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Przypomnijmy. Większej kontroli nad importem warzyw - m.in. znakowania kraju pochodzenia - domagali się rolnicy związani z Unią Warzywno-Ziemniaczaną. Jak wskazują, Polska jest zalewana przez zagraniczne artykuły, a dodatkowo - po przepakowaniu, sprzedaje się je jako polskie.

– Mamy dość zaśmiecania polskiego rynku - mówił Michał Kołodziejczak, lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej.

Przypomnijmy: Protest rolników w Warszawie

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl