Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żądza władzy i miłosna namiętność w ostatniej operze Mozarta. W Gdańsku trwa festiwal Mozartiana

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
W plenerowej scenerii Parku Oliwskiego przed Pałacem Opatów zaprezentowana została opera „Łaskawość Tytusa” Wolfganga Amadeusza Mozarta. 18. festiwal Mozartiana zakończy się w sobotę koncertem finałowym w Katedrze Oliwskiej. Jeszcze dziś w Oliwie wiele mozartowskich atrakcji.

Opera „Łaskawość Tytusa” została zaprezentowana na plenerowej scenie przed Pałacem Opatów w Parku Oliwskim. Wykreował ją scenograficznie i wyreżyserował Leszek Mądzik, legendarny twórca Sceny Plastycznej KUL. Akompaniowała Polska Filharmonia Bałtycka pod batutą maestra Massimiliano Caldiego. W bohaterów wcielili się: Aleksander Kunach – Tito, Valentina Coladonato – Sesto, Maria Laura Martorana – Vitellia, Anna Wolfinger – Servillia, Gabriela Celińska-Mysław – Annio i Maciej Falkiewicz – Publio.

"Łaskawość Tytusa" podczas Mozartiany

„Łaskawość Tytusa” jest jednym z ostatnich dzieł Mozarta, który ukończył je na dwa miesiące przed śmiercią. Przy pisaniu opery Mozartowi towarzyszył pośpiech, gdyż miała ona być gotowa na uroczystości koronacyjne cesarza Leopolda II z dynastii Habsburgów na króla Czech. Prapremiera odbyła się 6 września 1791 r. w Teatrze Narodowym w Pradze, premiera polska zaś 20 marca 1806 roku w Poznaniu.

Opera opowiada historię cesarza rzymskiego – Tytusa. Akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie w latach 79–81 n. e. Jedna z głównych postaci, Vitellia, jest kobietą żądną władzy, prestiżu i sławy, darzy uczuciem cesarza, próbując nawiązać z nim bliższe kontakty, które mają także pomóc jej w zdobyciu zamierzonego celu. Jednak gdy cesarz Tytus odrzuca jej zaloty, Vitellia w odpowiedzi postanawia się zemścić. Pojawia się następna postać, patrycjusz rzymski Sekstus, serdeczny powiernik cesarza Tytusa. Sekstus z namiętnej miłości do Vitellii, nie zważając na względy przyjaźni, decyduje się na zamordowanie cesarza… Czy żądza władzy i namiętność miłosna doprowadziły do tragedii, dowiedzieli się widzowie gdańskiej premiery dzieła.

Mozartiana w Gdańsku. Co jeszcze w programie?

Jeszcze dziś (25.08) w Parku Oliwskim na polanie przy altanie parkowej o 17:00 „Mozart dla dzieci” i Teatr marionetek pałacu Schönbrunn w Wiedniu, o 19:00 przed Pałacem Opatów Lwowska Filharmonia Narodowa w repertuarze m. in. Symfonii C-dur „Jowiszowej” KV 55 a o 21:30 w tym samym miejscu jazzowe interpretacje muzyki Mozarta w wykonaniu kwartetu smyczkowego Prima Vista i tria wirtuoza gitary Janusza Strobla z wokalistką Nulą Stankiewicz.

W sobotę 26 sierpnia o 21:00 w Katedrze Oliwskiej jedyne biletowane wydarzenie festiwalu, wielki koncert finałowy, którego dominantą będzie Wielka Msza c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego i Akademie für Alte Musik Berlin pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Soliści: Lucy Crowe – sopran I, Valentina Coladonato – sopran II, Aleksander Kunach – tenor, Leszek Skrla – bas.

Festiwal przedstawiający twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta odbywa się w Gdańsku po raz 18. Organizatorem Mozartianów jest Polski Chór Kameralny, świętujący w tym roku jubileusz 45-lecia, zaś inicjatorem – wybitny polski dyrygent Jan Łukaszewski, dyrektor chóru.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki