Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie słońca na Pomorzu. W piątek spójrz w niebo! [MIEJSCA OBSERWACJI]

Kazimierz Netka
Przed południem w piątek 20 marca 2015 między najbliższą nam gwiazdę i Ziemię wsunie się Księżyc. - To znak z wszechświata - mówi wróżka.

Zaćmienie słońca na Pomorzu - zobacz zdjęcia i wideo!

20 marca będzie jednym z "najczarniejszych" dni w Europie, przynajmniej tego roku. Już około 4 godziny po wschodzie Słońca zacznie się robić coraz ciemniej i ciemniej, niemal jak wieczorem. Nastąpi zaćmienie najbliższej nam gwiazdy... Między Słońce i Ziemię wsunie się bowiem trzecie ciało niebieskie: Księżyc! Będzie powstrzymywał promienie słoneczne przez ponad dwie godziny. Najwięcej ich "zabierze" około godziny 10.55, gdy w Polsce zakryje około trzy czwarte tarczy słonecznej, a na przykład na Spitsbergenie wcale Słońca nie będzie widać. Weźmy to pod uwagę, planując zajęcie na piątkowe przedpołudnie. Co prawda, egipskie ciemności (jedna z dziesięciu plag opisanych w Biblii) nie zapadną, ale zrobi się ponuro.

Warto przyjrzeć się temu zjawisku astronomicznemu.
- Warunki pogodowe będą raczej sprzyjały, choć od zachodu nad województwo pomorskie zaczną nasuwać się chmury - powiedziała nam Agnieszka Drwal-Tylman, dyżurny synoptyk Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.

Zaćmienie słońca. Całkowite zaćmienie słońca w XIX w. Niecodzienny widok z Biskupiej Górki w Gdańsku

- Zaćmienie najlepiej oglądać za pomocą teleskopów wyposażonych w odpowiednie filtry - radzi Lucyna Rokitiańska, rzecznik prasowy Centrum Hewelianum w Gdańsku. - Nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę albo teleskop, który jest nieprzystosowany do obserwacji Słońca - grozić to może poważnym uszkodzeniem wzroku. W Centrum Hewelianum chętni otrzymają specjalne okulary do wizualnych obserwacji Słońca.

Już 20 marca 2015 zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne w Polsce!

Z okazji tego wyjątkowego zjawiska, atrakcji w gdańskim Centrum Hewelianum nie zabraknie. Placówka od lat zajmująca się popularyzacją astronomii już przygotowuje się do otwarcia w niedalekiej przyszłości planetarium na Górze Gradowej.
W piątek, 20 marca, w godzinach 9-13, odwiedzający Centrum Hewelianum będą mogli obserwować zaćmienie Słońca przez specjalne teleskopy słoneczne pod okiem astronoma.

Centrum Hewelianum zaprasza także na pokaz wyjaśniający przyczynę występowania zaćmienia oraz na transmisję online z całkowitego zaćmienia Słońca.

- Udział w atrakcjach "Słońcem zaćmieni" jest bezpłatny! - zachęca Lucyna Rokitiańska. - Obserwacja kolejnego takiego zaćmienia z terytorium Europy będzie możliwa dopiero w 2026 roku! Warto pamiętać, że samo zjawisko częściowego zaćmienia Słońca będzie widoczne z Gdańska od godziny 9.47 do 12.07, z maksimum o godz. 10.56.
Adres Centrum Hewelianum: Gdańsk, ul. Gradowa 6, na wzniesieniu nad dworcami PKP i PKS.

Także Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wspólne obserwowanie tego niezwykłego zjawiska astronomicznego.

- Na początku wytłumaczymy, dlaczego dochodzi do zaćmień - informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy, szef Wydziału Wychowawczego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. - Wykład wygłoszony zostanie w auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 8, wejście od ul. Grudzińskiego). Potrwa około półtorej godziny. Dotyczyć będzie wzajemnych zaćmień Słońca i Księżyca oraz bezpiecznych technik ich obserwacji. Następnie uczestnicy udadzą się na plac główny AMW, skąd zaćmienie będzie można obserwować m.in. przez teleskop w projekcji ekranowej, przez małą lunetę oraz przez dużą lornetkę na statywie - obydwie wyposażone w filtry mylarowe, a także przez mały teleskop szkolny z zamontowaną kamerą Hegerberga.

- Na zaćmienia Słońca reagują też zwierzęta. Dlatego, na przykład w zoo, pracownicy będą obserwować reakcje różnych stworzeń na zmianę natężenia światła - zapowiada Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. Dla większości stworzeń może to być duża niespodzianka, bo w gdańskim zoo prawie wszystkie zwierzęta prowadzą dzienny tryb życia, jedynie na przykład fenek nocą wychodzi na żer. Warto zwrócić uwagę, jak na piątkową zmianę będą reagowały nasze domowe stworzenia.

A co o piątkowym zaćmieniu najbliższej nam gwiazdy sądzą współcześni astrolodzy?
- To znak z wszechświata, że musimy się zmienić - podkreśla wróżka Celina z Warszawy. - Nasz świat jest chory, prowadzimy zbyt konsumpcyjny tryb życia. Kupujemy i konsumujemy. Do tego dochodzą jeszcze wojny. Tegoroczne zaćmienie Słońca to sygnał sił wyższych panujących nad Ziemią. Stanowimy z kosmosem jeden organizm. Jeżeli my chorujemy, cierpi cały kosmos. Nie jesteśmy ślepą kiszką, którą można wyciąć, by reszta organizmu zdrowiej żyła. Dlatego musimy się zmienić; postawić ma miłość, życie rodzinne...

Tak zaćmienie Słońca podziwiali w 2011 roku gdańszczanie zebrani na dziecińcu Ratusza Głównego:

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki