Zabytek czy gruz?

  Zabytek czy gruz?

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  To, czego nie zburzyły bomby i pociski artyleryjskie oraz nie spalili czerwonoarmiści w 1945 roku, niszczą inwestorzy budujący nowe domy na obszarze zabytkowego Głównego Miasta w Gdańsku - twierdzą członkowie Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
  Z ich stanowiskiem nie zgadza się wojewódzki konserwator zabytków.
  - Przy ulicy Kleszej rozbijane są solidne, grube i doskonale zachowane gotyckie ceglane mury z łukami sklepień piwnic dawnych kamieniczek - alarmuje Tomasz Korzeniowski, konserwator dzieł sztuki.
  Zezwolenie na zdewastowanie zabytkowych podziemi wydał pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

  Jak twierdzą członkowie Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, dziś na historyczne działki najpierw wkraczają archeolodzy prowadzący badania i sporządzający dokumentację, a następnie ekipy rozbiórkowe.
  Po fragmentach oryginalnych gotyckich sklepień i po innych obiektach zabytkowych pozostają głębokie, puste doły. Obowiązuje więc zasada, że taniej jest zburzyć i zbudować od nowa niż konserwować stare budowle.

  - Piwnice przy ulicy Kleszej można by uratować, ale są one już zdruzgotane przez koparki - twierdzi Tomasz Korzeniowski. - W ten sposób bezpowrotnie znika to, co przetrwało działania wojenne. Kamieniczki mieszkalne i o innym przeznaczeniu, a zwłaszcza te które rekonstruowane są w historycznej formie, można by zbudować na oryginalnych, mocnych fundamentach kamienno-ceglanych.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wojewódzki konserwator-ryzykant

  oliwianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  jeszcze wiekszym skandalem jest wydanie zgody przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na budowe osiedla mieszkaniowego w bezposrednim sąsiedztwie PARKU OLIWSKIEGO zakłócenie stosunków wodnych...rozwiń całość

  jeszcze wiekszym skandalem jest wydanie zgody przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na budowe osiedla mieszkaniowego w bezposrednim sąsiedztwie PARKU OLIWSKIEGO zakłócenie stosunków wodnych przez budowę może spowodowac wymarcie całego drzewostanu parku ale woj konserwator to prawdziwy liberał...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo