Zabudowana przyroda w Helu

  Zabudowana przyroda w Helu

  Piotr Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ekolodzy biją na alarm, samorząd twierdzi, że postąpił zgodnie z literą prawa, a urząd wojewódzki sprawdza, czy kiedyś wydał dobre decyzje. Sprawa dotyczy działek w Helu przy ul. Dworcowej. Na niepowtarzalnych piaszczystych wydmach mają powstać cztery piętrowe budynki z apartamentami. Pod ciężkim sprzętem zniknęły już nadmorskie drzewa, a pagórki przykrył beton.
  Inwestycja pewnie toczyłaby się bez przeszkód, gdyby nie sprzeciw ekologów.
  - Nie można tak szastać przyrodniczym dziedzictwem, bo to perełka przynajmniej na skalę europejską - mówi Lechosław Lerczak z Polskiego Klubu Ekologicznego, ekolog z Poznania.

  - Tutejsze sosny mają ponad sto lat. Nie wolno tego niszczyć. Przecież cypel helski to geomorfologiczny fenomen natury. To po co tu betonowe pudełka?

  Ekolodzy boją się, że ta inwestycja to początek "betonowania cypla", bo gmina ma w sumie aż 8 hektarów terenu, które wyłączono z produkcji leśnej.

  W sukurs ekologowi przyszedł wojewoda, który nakazał wstrzymanie budowy i wszczął postępowanie administracyjne. Jak argumentowali urzędnicy, chodziło o podejrzenie niszczenia przyrody na terenie objętym specjalną ochroną. Problem jednak w tym, że wcześniej nikt z urzędu nie zgłaszał uwag, co więcej bez przeszkód wydawano wszelkie pozwolenia.

  Teraz problem ma samorząd i inwestor. - Postąpiliśmy zgodnie z literą prawa - podkreśla Jarosław Pałkowski, zastępca burmistrza Helu. - Najpierw uzyskaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty, a dopiero potem wystawiliśmy grunty na sprzedaż.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo