Za mało ognia?

  Za mało ognia?

  Tadeusz Skutnik

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Drugi panel Gdańskiego Areopagu był poświęcony niezgodzie. Już na wstępie współprowadzący (z ks. Krzysztofem Niedałtowskim) debatę, prof. Jerzy Bralczyk oświadczył, że nie rozumie, co znaczy "panel", jeśli nie leży na podłodze, wywołując tym oświadczeniem wesołość zebranych. Wesołych momentów z czasem przybywało, choć debatariusze byli poważni.
  Dochodziło też między nimi do iskrzenia, a nawet otwartej wymiany ognia, którą sprowokował ks. Niedałtowski stwierdzeniem, że wystąpienie Kazimiery Szczuki rozczarowało go: "Mało ognia!". Na co wojująca feministka odpaliła, że może miała na areopagu wystąpić jako Wielka Inna, najlepiej w ataku histerii, zalewając się łzami, tak?

  I gdy nieopatrznie Kazimierz M. Ujazdowski zwrócił się do niej "pani Kazia", urażona wparowała mu w kwestię pytaniem, czy może do niego zwracać się per "panie Kaziu, a właściwie Kaziku". Uzyskawszy przyzwolenie osłupiałego Ujazdowskiego, "no to do rzeczy, panie Kaziku" - rzekła.

  Na szczęście momentów powagi też nie brakowało. Brały się one głównie stąd, że każdy z debatariuszy wygłaszał swoje kwestie niezmiernie odległe od kwestii pozostałych, co spowodowało, jak to ujęła pani Kazimiera, "impas wielości języków".

  Kazimierz M. Ujazdowski z bardzo wysokiego poziomu uogólnienia perorował, że wytyczanie granic niezgody cechuje czasy nadzwyczajne, a my żyjemy w zwyczajnych jednak, więc powinniśmy w sobie kształcić "zdolność do kompromisu".

  Kazimiera Szczuka mówiła o swojej specjalności zawodowej: feminizmie, która jest sztuką walki. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówił o tym, że nie tyle prawda boli, ile brak prawdy, ilustrując to przykładami (pozytywnymi) ewangelistów, którzy napisali prawdę o Wielkim Tygodniu, a nie że "było miło, alleluja i do przodu". A przykłady negatywne to choćby jego koronny temat "księża i bezpieka"; jeśliby nie on, to kto inny wcześniej czy później prawdę by ujawnił.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo