Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za 10 lat, jak dobrze pójdzie będzie prąd z polskiej elektrowni jądrowej

Kazimierz Netka
Za 10 lat, jak dobrze pójdzie będzie prąd z polskiej elektrowni jądrowejPrzedstawiciele PGE EJ 1 przedstawili w Gdańsku zaawansowanie projektu budowy elektrowni
Za 10 lat, jak dobrze pójdzie będzie prąd z polskiej elektrowni jądrowejPrzedstawiciele PGE EJ 1 przedstawili w Gdańsku zaawansowanie projektu budowy elektrowni Kazimierz Netka
Około roku 2017 zostanie wskazane miejsce, w którym wybudujemy elektrownię jądrową – powiedział w czwartek, Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ 1 - spółki powołanej do zrealizowania tego zamierzenia. Kilka miesięcy temu spółka przekazała wiadomość, że proces przygotowań do budowy tej elektrowni, trochę się komplikuje. PGE EJ 1 zrezygnowała z usług jednego z zagranicznych koncernów, który wygrał przetarg na badania środowiskowe. To spowodowało opóźnienia w realizacji przygotowań.

W związku z tą sytuacją, spółka PGE EJ 1 przejęła prowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które pozwolą wskazać najlepszą lokalizację dla elektrowni. Monitoringi rozpoczęte w 2014 r. są kontynuowane, w marcu 2015 r. zostaną uruchomione dodatkowe badania i analizy środowiskowe, które pozwolą jeszcze w tym roku na wstępną ocenę skali oddziaływań na najcenniejsze zasoby przyrodnicze. Opóźnienie wynosi około pół roku. Spółka prowadzi także dialog wstępny z potencjalnymi dostawcami technologii reaktora i współfinansowania przedsięwzięcia.

Od rozwiązania umowy z wykonawcą badań, PGE EJ 1 zrealizowała wiele przedsięwzięć w ramach tzw. mobilizacji do projektu – zapewniają reprezentanci tej spółki. Stworzono wewnętrzną strukturę zarządzającą projektem – wynika z informacji, przekazanych przez Macieja Stryjeckiego, dyrektora Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska PGE EJ 1. Zweryfikowano wyniki dotychczasowych badań, rozpoczęto procedury umożliwiające kontynuację badań monitoringowych oraz dodatkowych analiz.

Nastawienie mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej przedstawił Andrzej Olękiewicz z TNS Polska. Podstawą są badania opinii zrealizowane przez TNS Polska w okresie październik - listopad 2014 r. Utrzymuje się wysokie poparcie mieszkańców gmin Krokowa i Gniewino dla projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – także w razie jej budowy w bezpośrednim sąsiedztwie wypowiadających się podczas badań. W gminie Choczewo poparcie stale rośnie. Podobnie jest w skali województwa pomorskiego. Zdecydowana większość mieszkańców uważa bu problem budowy elektrowni jądrowej za temat ważny. dostrzega korzyści z nim związane. Widzi szansę obniżenia cen energii elektrycznej oraz pojawienie się nowych miejsc pracy. Ponad połowa mieszkańców gmin lokalizacyjnych deklaruje chęć podjęcia pracy w elektrowni jądrowej. Większość z nich jest również przekonana, że na rozwoju miejsc pracy w gminie w związku z pojawieniem się elektrowni jądrowej skorzystają wszyscy mieszkańcy.

Wskazano trzy miejsca pod budowę elektrowni jądrowej. Gąski w woj. zachodniopomorskim, a w pomorskim: Lubiatowo w w gminie Choczewo i brzeg Jeziora Żarnowieckiego w gminach Choczewo i Gniewino. Mieszkańcy Gąsek zdecydowanie są przeciwni budowie u nich elektrowni jądrowej.

Koszt budowy szacowany jest na około 50 miliardów złotych. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa może dać energię za około 10 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki