Z opóźnieniem w Karkonosze

  Z opóźnieniem w Karkonosze

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przez kibiców trzeba było uciekać z pociągu - inforuje nasza Czytelniczka. W niedzielny wieczór na dworcu Gdańsk Główny podobno doszło do przepychanek między grupą pseudokibiców a wycieczką szkolną. Policja nie potwierdza tej wersji.
  W nocy z niedzieli na poniedziałek nocnym pociągiem Gdynia-Jelenia Góra grupa 16 uczniów plus dwie nauczycielki miała jechać na "zieloną szkołę" w Karkonosze. - Proszę nie podawać ani mojego nazwiska, ani z jakiej jesteśmy szkoły, ani dokąd pojechaliśmy. Boimy się - mówi jedna z nauczycielek.
  Przedstawiona przez nią wersja jest następująca. Jedna z nauczycielek i troje uczniów wsiedli w Gdyni żeby "blokować" miejsca.
  - We Wrzeszczu do przedziałów wsiedli pierwsi pseudokibice, chyba Śląska Wrocław. Jednego z naszych uczniów obrzucili inwektywami. Pociąg dojechał do Gdańska Głównego i tam grupa pseudokibiców była już większa, kilkudziesięcioosobowa. Jeden z nich biegał po peronie i krzyczał, że jest ich 60, a w Tczewie będzie 120 i żebyśmy się bały. Groził, że powyrzucają nas z pociągu przez okna - relacjonuje nauczycielka.
  Wedlug niej, po interwencji telefonicznej na peronie pojawiło się 5-6 funkcjonariuszy mundurowych, policjantów i sokistów.
  - Prosiłam, żeby albo usunięto ich z pociągu, albo nam zapewniono ochronę. Usłyszałam od policjantów, że nie ma takiej możliwości. Ci pseudokibice byli pijani, to było czuć. Funkcjonariusze powiedzieli, że w tej kwestii nie mogą nic zrobić, bo interweniować mogą tylko w momencie gdy przyłapią kogoś podczas spożywania alkoholu. Skończyło się na tym, że w obawie o bezpieczeństwo naszej grupy podjęliśmy wespół z rodzicami decyzję o tym, że wysiadamy. Na wycieczkę pojechaliśmy po kilkunastu godzinach, za dnia. Straciliśmy cały dzień, przez co narażeni zostaliśmy na straty finansowe. Na szczęście udało się przebukować bilety kolejowe bez ponoszenia dodatkowych opłat - kontynuuje opowieść nauczycielka.
  Jej konkluzja jest taka: - Policja sprawiała wrażenie jakby się bała, powiedzieli że nie mają posiłków. Zwróciłyśmy się w naturalnej reakcji do policji, i nic, musiałyśmy uciekać. To jest straszny skandal, żeby grupa kilkudziesięciu osób decydowała o tym kto ma prawo podróżować.
  - Z materiałów, z którymi się zapoznałem wynika, że była telefonicznie zgłoszona interwencja. Na dworzec Gdańsk Główny udało się kilka patroli. Zastali kierownika pociągu i nauczycielkę, która twierdziła, że została znieważona przez część z kibiców - mówi nam Adam Reszczyński, rzecznik prasowy gdańskiej policji.
  Powiedział on też, że z policyjnej dokumentacji wynika, iż na dworcu w Gdańsku wszyscy kibice byli spokojni i wszyscy mieli bilety. - Kibice nie stanowili jednej zwartej grupy. Zarówno kierownik, jak i nauczycielka nie byli w stanie rozpoznać osób które dopuściły się znieważeń. Na tym zakończyła się interwencja. Została ona przeprowadzona prawidłowo. Gdyby któryś ze sprawców został wskazany, choćby za znieważanie ścigane z oskarżenia prywatnego, zostałyby podjęte dalsze czynności. Podkreślam, że na dworcu Gdańsk Główny było spokojnie, nie mam też informacji, żeby ktoś do policji składał w tej sprawie jakieś inne zawiadomienia - dodaje Adam Reszczyński.
  Rzecznik dodał też, że przy każdej komendzie wojewódzkiej, powiatowej i miejskiej funkcjonuje zespół przyjmujący zażalenia na działalność policjantów.
  I jeszcze uwaga od redakcji dla tej i nnych szkolnych wycieczek. Przy takiej grupie, nawet jeżeli mieści się ona w 2-3 przedziałach, nie powinno dochodzić do "blokowania miejsc". Grupa powinna wynająć przedziały bądź wagony, które kolejarze zamkną i oznaczą w charakterystyczny, widoczny sposób.
  Na wszystkich największych stacjach punkty przyjmowania zgłoszeń przejazdów grupowych działają przez całą dobę. Pełna lista takich punktów znajduje się na stronie www.pr.pkp.pl. Po wejściu na nią trzeba kliknąć w zakładkę "regiony" i następnie zaznaczyć woj. pomorskie.
  Paweł Rydzyński

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo