„Z miłości do Gdyni”. Poznaliśmy bohaterów Gdyni. Główną nagrodę otrzymała Maria Piradoff-Link! [zdjęcia, wideo]

Łukasz Kamasz

Wideo

Zobacz galerię (61 zdjęć)
Maria Piradoff-Link została bohaterką Gdyni! W ramach wielkiej akcji społecznej i plebiscytu „Z miłości do Gdyni” każdy mieszkaniec mógł zgłosić kandydatów, którzy, jego zdaniem, wyróżnili się swoimi działaniami oraz nietuzinkową osobowością. W niedzielę uroczyście ogłoszono wyniki, a laureaci otrzymali nagrody.

Szukano osób zaangażowanych w życie Gdyni

Tytuł „Bohatera Gdyni” przyznawała kapituła, w skład której wchodzili m.in.: przedstawiciele gdyńskiego samorządu, Muzeum Miasta Gdyni, pomysłodawcy i organizatora akcji społecznej - Galerii Klif oraz redakcji „Dziennika Bałtyckiego”, patrona medialnego wydarzenia.

-

Mocno wspieram ten projekt, który miał na celu wyłonienie codziennych bohaterów Gdyni, ludzi, którzy swoją działalnością społeczną, pracą zawodową, zaangażowaniem w pomoc drugiemu człowiekowi promują to miasto. Warto go kontynuować w roku przyszłym - podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".

- Bo to oni, codzienni bohaterowie budują gdyńską tożsamość i wzmacniają wieź, identyfikację z miejscem zamieszkania. Warto ich pokazywać, by zainspirowali innych, nie tylko w Gdyni, ale też pozostałych miastach Pomorza - dodał redaktor naczelny.

Szukano osób zaangażowanych w życie Gdyni i gdynian, w propagowanie miasta, działalność społeczną i kulturalną. Kapituła konkursu kierowała się nie tylko liczbą głosów oddanych na poszczególnych kandydatów, ale korzystała również z opisów kandydatów prezentowanych przy ich zgłoszeniu do konkursu oraz z wiedzy dostępnej z publicznych źródeł. Każda spośród ponad trzydziestu osób, wyróżniała się wielkim sercem dla Gdyni i osób potrzebujących.

Gdynianie to ludzie aktywni - mówił podczas rozdania nagród Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz członek kapituły. - Gdynia rośnie aktywnością swoich mieszkańców, którzy chcą coś dla naszego miasta zrobić. Kapituła nie miała łatwego zadania.

- Zgłoszonych było bardzo wielu zacnych kandydatów - dodał wiceprezydent Gdyni - którzy działają na wielu bardzo różnych polach, często nieporównywalnych. Wśród nominowanych byli ludzie kultury, ale też biznesmeni i społecznicy. Szczęśliwie nagród i wyróżnień jest wiele. Po długich, lecz przyjemnych obradach, kiedy mogliśmy czytać i rozmawiać o kandydatach, dobrze było uświadomić sobie raz jeszcze jak dużo Państwo wspaniałych rzeczy robicie. Za to wszystkim dziękuję.

Wręczenie nagród miało miejsce w Galerii Klif w niedzielę, 15 grudnia.

Wyróżniono 10 osób

Tytułem „Bohaterki Gdyni” nagrodzono Marię Piradoff-Link, zafascynowaną historią Gdyni, założycielkę Mini Muzeum Bankowiec, propagatorkę gdyńskiego modernizmu oraz aktywną działaczkę społeczną.

Jestem bardzo wzruszona, nie przypuszczałam, że mnie Państwo nagrodzicie - zaznaczała Maria Piradoff-Link. - Stworzyłam małe, lokalne muzeum. Społecznie pracuję tam od 10 lat. Kiedy zaczynaliśmy, bardzo pomógł nam Urząd Miasta w Gdyni. Nasze muzeum promuje Gdynię, natomiast z naszych eksponatów korzystają m.in. Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum Polin. Jestem naprawdę zaskoczona, dziękuję.

Wielkie wyróżnienie otrzymała Dorota Twarowska, nauczycielka angielskiego i podstaw przedsiębiorczości w IX LO, opiekunka samorządu, miłośniczka Gdyni i jej historii oraz organizatorka gdyńskich gier miejskich.

Nagrodę publiczności przyznano Judycie Bork, pomysłodawczyni Bazarku, prowadzącego akcję pomocy dla gdyńskiego Hospicjum. W internetowym głosowaniu „Dziennika Bałtyckiego”, które wygrała, w ciągu 12 dni głos oddało aż 95 tysięcy osób.

Dedykuję tę nagrodę wszystkim podopiecznym hospicjów - mówiła Judyta Bork. - Działamy już 4 lata. Byliśmy w różnych miastach w całej Polsce, ale nigdzie nie spotkałam takiej empatii w stosunku do potrzebujących jak tutaj w Gdyni. Za to Państwu dziękuję i szczerze podziwiam.

Ponadto wielkie wyróżnienia spośród 31 nominowanych otrzymali: Agnieszka Nowicka (założycielka pracowni kreatywnej Lilki Szpilki), Urszula Kubicka-Formela (organizatorka akcji na rzecz osób z autyzmem), Marta Czachor (angażuje i wspiera osoby niepełnosprawne), Arkadiusz Brzęczek (miłośnik Gdyni i autor książek "Sekrety gdyńskich kamienic"), Magdalena Kardynał (aktywnie wspiera kobiety walczące z rakiem piersi), Marian Niemierkiewicz (współautor budowy otwartego basenu na Polance Redłowskiej, równolatek Gdyni), Barbara Kaszuba (prowadzi Kaszubską Fundację Pomocy Potrzebującym oraz Fundację My Kaszubi). Wszyscy oni zostali uhonorowani i nagrodzeni przez członków kapituły konkursu.

Wystawa zdjęć bohaterów miasta

Równolegle z galą finałową konkursu wystartowała kolejna w Galerii Klif wystawa zdjęć bohaterów miasta. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Pokazują mniej i bardziej znane i zasłużone dla miasta postacie.

Gdynia od czasów dwudziestolecia międzywojennego przyciągała osoby zajmujące się różnorodnymi zajęciami - zaznacza Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. - Łączył je pęd do działania, szeroki gest, chęć niesienia pomocy i współtworzenia polskiego okna na świat, miasta z morza i marzeń.

Wystawa to sylwetki 15 osób, które odcisnęły swoje piętno na dziejach Gdyni, wśród nich są Danuta Baduszkowa i ksiądz Hilary Jastak.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Brawa dla wszystkich laureatów! Moim postanowieniem noworoczny jest brać z nich przykład. Byłam w Minimuzeum. Pani Maria nas oprowadzalaa. Z dużą pasja opowiadała o historii tej kamienicy, jej mieszkańcach. Każdy zasługiwal na ten tytul, ale wiem że Pani Maria jest prawdziwym Bohaterem mojego Miasta Gdyni. Gratuluje

Dodaj ogłoszenie