Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii religijnego kultu

Maciej Wajer
Krzyże i kapliczki od wielu lat odgrywają bardzo ważną rolę w życiu duchowym lokalnych społeczności.

Niewielka kaszubska wieś, jaką jest Wielki Podleś w gminie Kościerzyna, ma na swoim terenie wyjątkowy obiekt. Jest nią kościół, który został wybudowany w stylu neogotyckim. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z XV wieku. W kolejnym stuleciu wieś należała do szlachcica Achacego Jackowskiego. W późniejszych czasach, miejscowości zmieniała swych właścicieli. Jeszcze pod koniec XIX wieku, w okresie zaborów, na terenie Wielkiego Podlesia działał młyn parowy, a także gorzelnia. Na początku minionego stulecia we wsi żyło ponad 26 ewangelików, którzy na nabożeństwa uczęszczali do Kościerzyny. Warto wspomnieć, że w efekcie decyzji podjętych podczas konferencji paryskiej, Wielki Podleś znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego.

To właśnie w tym okresie do wsi przybył z Kornego Rudolf Lass, znany działacz samorządowy, który pełnił między innymi funkcję wójta gminy Kościerzyna – wieś. Człowiek ten został zamordowany na początku wojny w 1939 roku. Wspomniana wcześniej świątynia, została wybudowana przez luteranów zamieszkujących miejscowość na początku XX wieku. Obecnie kościół pod wezwaniem Świętego Andrzeja Boboli, jest filią parafii w Niedamowie. Tuż przy kościele znajduje się krzyż misyjny, który został postawiony przez księdza Jana Literskiego. Kolejnym symbolem przywiązania mieszkańców do religijnego kultu jest kapliczka poświęcona Matce Bożej ufundowana przez rodzinę Literskich. Kolejny tego rodzaju obiekt znajduje się na prywatnej posesji państwa Klasa. Warto wspomnieć, że w tym miejscu niegdyś znajdował się krzyż, który w czasie II wojny światowej został schowany do pobliskiego bagna. Jak podkreśla ks. dr Leszek Jażdżewski w publikacji poświęconej kapliczkom i krzyżom, po zakończeniu działań wojennych powrócił na swoje miejsce. Skoro jesteśmy przy krzyżach, to każdy przejeżdżający przez tę miejscowość zauważy taki obiekt znajdujący się na skrzyżowaniu dróg do Wielkiego Klincza i Dębogór. Został on wykonany z metalu, jednak wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniany obiekt. Został one jednak zniszczony przez Niemców w czasie wojny, co zresztą było powszechną praktyką stosowaną przez niemieckiego okupanta.

Trzeba też podkreślić, że wymienione wyżej symbole religijne do chwili obecnej odgrywają ważną rolę w życiu duchowym mieszkańców tej miejscowości. To właśnie przy nich odbywają się nabożeństwa majowe, a w okresie wielkanocnym są przy nich święcone pokarmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki