Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii religijnego kultu na ziemi kościerskiej

Maciej Wajer
Miejscowością, na terenie której nie brakuje religijnych obiektów jest wieś Częstkowo położona na terenie gminy Kościerzyna.

Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z późnego średniowiecza. W późniejszych czasach, podobnie jak w przypadku większości wsi, Częstkowo znalazła się w rękach szlacheckich. W latach 60. minionego wieku na jej terenie działała szkoła. Niestety, w 1999 roku doszło do jej likwidacji, a dzieci od tej pory zaczęły uczęszczać do placówki położonej w pobliskim Skorzewie.

Jako ciekawostkę należy podać fakt, że pomimo tego, iż miejscowość pod względem liczby ludności była bardzo mała, to znajdowała się w niej kaplica. Jej początki związane są z duszpasterzami ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców z Kościerzyny. Na początku lat 70. XX wieku do wsi przyjechali dwaj duchowni ze wspomnianego zgromadzenia - ks. Jan Muller i ks. Piaskowski. Celem ich wizyty były rozmowy na temat uruchomienia we wsi punktu katechetycznego dla dzieci. W czasie prowadzonych rozmów z mieszkańcami pojawił się pomysł, by raz w miesiącu odprawiać również mszę świętą. Miejscem odprawiania liturgii miał być pokój w domu Mieczysława Kubisza. Tak też się stało. Jednak taka sytuacja nie trwała zbyt długo, bowiem w 1973 roku zlikwidowano Ochotniczą Straż Pożarną, a do pozostawionej remizy przeniesiono punkt katechetyczny. Wkrótce została ona przekształcona w kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. W kaplicy powstał ołtarz, w którego centrum znajdował się obraz z wizerunkiem Częstochowskiej Pani. Warto też wspomnieć, że kaplica została poświęcona przez biskupa chełmińskiego ks. Mariana Przykuckiego. Do chwili obecnej w liturgii odbywającej się w niedzielę uczestniczą mieszkańcy nie tylko Częstkowa, ale również Ludwikowa, Fingrowej Huty i Owśnic. W okresie Wielkiego Postu odprawiana jest też Droga Krzyżowa. Niedaleko kaplicy znajduje się również krzyż misyjny.

Kolejny krzyż jest zlokalizowany na skrzyżowaniu dróg Wieprznica – Gostomie i Owśnice – Częstkowo. Został on postawiony przez mieszkańca wsi Augustyna Cyrzana, który, jak podaje w swojej publikacji ks. dr Leszek Jażdżewski, wielokrotnym uczestnikiem pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską. Pochodzi on z lat 30 minionego stulecia. W centrum wsi znajduje się z kolei Pomnik Serca Jezusowego. Został on wybudowany w 1961 roku jako wyraz wdzięczności za uzdrowienie. Ponadto we wsi można spotkać kapliczkę poświęconą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Liczy ona sobie ponad sto lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki