Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Oblężenie Malborka: Przyjedź oblegać krzyżacki zamek

Jacek Skrobisz
A. Arent-Mendyk
W czwartek rozpoczyna się jedna z największych historycznych imprez plenerowych w Polsce. W ciągu czterech dni tereny zamkowe w Malborku i samo miasto odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy turystów spragnionych zabawy, historycznej wiedzy i średniowiecznej atmosfery. Wokół pokrzyżackiej warowni znów będzie tętniło życie, po uliczkach będą przemieszczać się rycerze, ich damy i giermkowie. Da się słyszeć odgłosy walk, kruszenie kopii, stukot kopyt koni, a w powietrzu będzie się unosił zapach spalonego prochu. Oblężenie Malborka czas zacząć!

To już dwunasta edycja Oblężenia Malborka, impreza na dobre wpisała się w kalendarz pomorskich i polskich imprez kulturalnych latem. To zasługa m.in. nocnych inscenizacji nawiązujących do 1410 roku, gdy wojska polsko-litewskie bezskutecznie próbowały zdobyć krzyżacką warownię. Choć wynik końcowy oblężenia jest od początku znany, to co roku inscenizacje przyciągają nowymi efektami i interpretacjami wydarzeń historycznych. Nie inaczej będzie teraz.

Hełm rycerski z kartonu - prezent "Dziennika Bałtyckiego"

W spektaklu wystąpi ok. 300 osób - aktorów, członków bractw rycerskich i statystów. Aby efekt oblegania i walk o zamek był większy, w widowisku zostaną wykorzystane 22 konie i ponad 40 dział. Nie zabraknie także efektów pirotechnicznych. Obejrzenie godzinnego spektaklu na tle zamkowych murów na pewno pozostawi niezapomniane wrażenia.

Wszystko o OBLĘŻENIU MALBORKA

Ale Oblężenie Malborka to nie tylko nocne inscenizacje. Od rana do wieczora wokół zamku czeka wiele atrakcji dla najmłodszych i starszych miłośników historii. Warto odwiedzić obozy rycerskie i zobaczyć, jak toczyło się dawniej życie zbrojnych. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też pokazy rzemiosła średniowiecznego. Dla teoretyków Muzeum Zamkowe przygotowało serię wykładów naukowych.
Po spacerze wokół warowni, obejrzeniu walk rycerskich czy turniejów kuszniczych warto coś zjeść. Nie zabraknie współczesnego jedzenia, ale największą atrakcją są potrawy dawnej kuchni - wykonywane tradycyjną metodą podpłomyki, kluski, chleb ze smalcem. Smakosze będą mogli spróbować staropolskich dań, dziczyzny i popić wszystko m.in. piwem, nalewkami czy miodem.

Wszystkie atrakcje są dostępne już od czwartku, ale oficjalne rozpoczęcie Oblężenia nastąpi w sobotę. O godz. 11.30 ulicami Malborka przejdzie kolorowy korowód złożony z uczestników historycznego wydarzenia.

Zobacz także:

Ceny biletów
Program imprezy - dzień pierwszy - czwartek
Program imprezy - dzień drugi - piątek
Program imprezy - dzień trzeci - sobota
Program imprezy - dzień czwarty - niedziela
Dojazd i parkingi

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki