MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost aktywności chińskiej propagandy. Stanisław Żaryn: Pekin wykorzystuje aktualne wydarzenia do realizowania własnych założeń

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Część publikacji zamieszczanych na kanałach chińskiej propagandy jest utrzymana w tonie fałszywej neutralności, co pomaga Rosji w rozmywaniu prawdziwego obrazu działań, które mogliśmy obserwować w ostatnich tygodniach - pisze dla i.pl Stanisław Żaryn.
Część publikacji zamieszczanych na kanałach chińskiej propagandy jest utrzymana w tonie fałszywej neutralności, co pomaga Rosji w rozmywaniu prawdziwego obrazu działań, które mogliśmy obserwować w ostatnich tygodniach - pisze dla i.pl Stanisław Żaryn. flickr.com/Patrick Denker/Public
„W ostatnich tygodniach identyfikujemy wzrost aktywności kanałów informacyjnych będących pod kontrolą Chińskiej Republiki Ludowej. Wzrost aktywności propagandowej Chin jest oparty na działaniach informacyjnych osadzonych w kontekście wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Chiny dążą do wykazania, że pozostają neutralne wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednocześnie Pekin wykorzystuje aktualne wydarzenia do realizowania własnych założeń propagandowych” – pisze dla portalu i.pl Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Stanisław Żaryn: Działania informacyjne CHRL są zbieżne z celami rosyjskiego aparatu propagandowego

Działania informacyjne CHRL są zbieżne z celami rosyjskiego aparatu propagandowego, ale głównie w tych obszarach, w których walka informacyjna jest oparta na atakach w postrzeganie Stanów Zjednoczonych. Przekaz chiński skupia się na oskarżaniu USA o odpowiedzialność za doprowadzenie do wybuchy wojny.

Chińskie kanały informacyjne sugerują, że wojna została sprowokowana przez USA i wieloletnią próbę uzyskania dominacji amerykańskiej na świecie. W podobnym tonie oceniana jest decyzja o przystąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii. Propaganda chińska fałszywie sugeruje, że to nie zmiany w poziomie bezpieczeństwa w Europie, ale amerykańska presja stoi za decyzją Sztokholmu i Helsinek. Działania USA są prezentowane jako presja i prowokacja wobec Moskwy. Pekin wskazuje także, że to właśnie presja na Rosję zmusiła Kreml do ataku na Ukrainę. Działania propagandowe w tym wątku korespondują z działaniami rosyjskimi. Wskazane tezy służą do manipulowania obrazem agresji Rosji na Ukrainę oraz rozmywają odpowiedzialność Kremla za popełnione zbrodnie.

Prorosyjską optykę chińskie kanały informacyjne przyjmują także w kwestii kryzysu energetycznego w Europie. Pekin wprost oskarża USA o manipulowanie cenami surowców w celu osłabiania Rosji. Wskazuje się, że Stany Zjednoczone wykorzystują Europę dla własnych celów energetycznych, które są szkodliwe dla mieszkańców Starego Kontynentu. Sugeruje się, że dominacja amerykańska oraz polityka sankcji na Rosję są szkodliwe dla mieszkańców Zachodu. To typowy dla rosyjskiej propagandy sposób mówienia o sytuacji energetycznej w Europie.

Fałszywa neutralność chińskiej propagandy pomaga Rosji

Część publikacji zamieszczanych na kanałach chińskiej propagandy jest utrzymana w tonie fałszywej neutralności, co pomaga Rosji w rozmywaniu prawdziwego obrazu działań, które mogliśmy obserwować w ostatnich tygodniach. Chińska propaganda prowadziła taką aktywność po sabotażu wymierzonym w Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Z jednej strony w działaniach informacyjnych sugerowano, że każda ze stron – zarówno Rosja, jak i państwa Zachodu – mogła stać za tym atakiem, a jednocześnie produkowano memy i przekazy graficzne sugerujące, że to USA zaatakowały podmorską infrastrukturę gazociągów.

Chińska aktywność w ostatnich tygodniach korespondowała również z polityką Pekinu wobec Tajwanu. Oskarżenia pod adresem USA mówiły z jednej strony, że Waszyngton doprowadził do wojny na Ukrainie, a z drugiej zawierały sugestie, że presja amerykańska za chwilę przeniesie się do Azji. Chińska propaganda przekonywała, że zagrożeniem dla pokoju w Azji będzie wzmocnienie zainteresowania Tajwanem ze strony USA. Chiński przekaz próbował więc wykorzystać temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie do realizacji własnych interesów politycznych związanych bezpośrednio z Tajwanem.

Działania informacyjne prowadzone przez chińską propagandę skupiają się na selektywnym doborze zidentyfikowanych wydarzeń i tez związanych z wojną przeciwko Ukrainie, które mogą być przydatne do formułowania własnych tez propagandowych i realizacji własnych interesów politycznych. Analiza chińskich działań pokazuje, że Pekin wykorzystuje wojnę Rosji przeciwko Ukrainie przede wszystkim do oczerniania Stanów Zjednoczonych i uderzania w postrzeganie ich pozycji międzynarodowej.

Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP

mm

Zobacz też: Stanisław Żaryn w programie "i Politycznie"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wzrost aktywności chińskiej propagandy. Stanisław Żaryn: Pekin wykorzystuje aktualne wydarzenia do realizowania własnych założeń - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki