Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Odcienie Żurawia" w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

opr. ak
Wystawa pt. "Odcienie Żurawia" jest premierowym pokazem nowych prac, tworzonych przez artystów fundacji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. "Odcienie Żurawia"

Inauguracja XII wystawy prac podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej odbyła się w piątek, 4 listopada w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Kolejna odsłona wydarzenia cieszy się jak zwykle ogromną popularnością.

Na ekspozycji, obok różnorodnych interpretacji motywu gdańskiego Żurawia i otaczającej go miejskiej przestrzeni, zobaczymy inspiracje wodą, morskimi stworzeniami, mrocznym podwodnym światem oraz jasnym piaskiem plaż. Nie zabraknie również nowatorsko zinterpretowanych motywów baśniowych i mitologicznych — informują organizatorzy wystawy.

Obok ceramiki na wystawie pojawią się prace w rysunku i pastelach oraz batikowe witraże.

– To garść myśli, spostrzeżeń, wizji i obrazów uchwyconych w pamięci, odzwierciedlających miasto i morze: architekturę, wydarzenia, zabytki, zwłaszcza Żuraw, a także morskie uniwersum i jego mieszkańców – zauważa Monika Golenko, kuratorka wystawy. – Znajdziemy tu tyle różnych kresek, pociągnięć pędzla, odcisków dłoni, ile wyobrażeń i ilu autorów. – mówi.

Wystawa "Odcienie Żurawia" w Gdańsku

Działająca od 1989 r. Fundacja „Sprawni Inaczej” została powołana z inicjatywy osób skupionych w środowisku nauczycieli i rodziców osób niepełnosprawnych. Misją Fundacji od początku jest praca na rzecz jak samodzielności podopiecznych, a także odkrywanie i rozwijanie ich możliwości i talentów. Inicjatorką utworzenia organizacji była pedagog Justyna Rogińska, a do jej Rady Fundatorów należą między innymi: Danuta Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Merkel, aktorka Halina Winiarska oraz gdański alpinista i podróżnik Michał Kochańczyk.

Współpraca Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku z Fundacją trwa już od blisko dwóch dekad, obejmując zarówno sferę edukacji, jak i promowanie twórczości jej podopiecznych. To właśnie w tym roku minie dokładnie 20 lat od momentu, kiedy Muzeum zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę ceramiczną „Arka Noego” autorstwa artysty Fundacji, Tadeusza Sterny. Tym samym NMM trwale włączyło się w proces przełamywania barier społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych i ich możliwości. Od tej pory twórczość podopiecznych Fundacji została wyeksponowana w Muzeum już 11 razy. Nadchodząca wystawa powstała w związku z prowadzonym obecnie przez NMM projektem konserwacji, remontu i modernizacji Żurawia.

Otwarciu wystawy towarzyszył kiermasz. Prace można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance, sala wystaw czasowych, III piętro, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, ul. Ołowianka 9-13.

CZYTAJ: Wojciech Fangor i ośmiu artystów w jednym miejscu. To po prostu trzeba zobaczyć

"Szpieg, który mnie kochał" należał do czarującej Barbary Bach, która wcieliła się w rolę Mjr Anji Amasovej w 1977 roku. Również z Rogerem Moorem. 	Kto zagrał główne role w filmie o Jamesie Bondzie? [ZDJĘCIA]

Dziewczyny Jamesa Bonda. Aktorki grające u boku agenta 007 [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki