Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Artyści Andersa” w Gdyni. Twórczość polskich żołnierzy zagościła w „Wytwórni Studniak”

OPRAC.: red
Anna Rezulak/Gdynia.pl
Niewiele osób zna artystyczną twórczość żołnierzy gen. Andersa. W gdyńskiej „Wytwórni Studniak” możemy podziwiać dzieła wojaków, które stworzyli na emigracji. Wystawę przygotowało Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. Kolekcja prac jest dostępna dla zwiedzających do końca listopada.

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych postanowiło przybliżyć Polakom działalność artystyczną żołnierzy gen. Władysława Andersa. To najdłuższy i najbardziej rozwinięty projekt fundacji, który trwa już od dziesięciu lat. Dzięki niemu powstała wystawa niezwykłych prac, które do końca listopada mogą również zobaczyć mieszkańcy Gdyni.

– To bardzo ciekawa wystawa – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UMG. - Ilustruje ona z jednej strony żywotność polskiego środowiska artystycznego, którego przedstawiciele znalazłszy się w nawet tak skrajnie trudnych warunkach jak zesłanie do gułagów, nie tracili poczucia swej misji i rejestrowali otaczający ich świat, przełamując wszelkie przeszkody takie jak: skrajne zmęczenie, deficyt wolnego czasu i brak dostępu do jakichkolwiek profesjonalnych materiałów malarskich. Z drugiej strony pokazuje nam dalekowzroczność dowódcy 2. Korpusu – generała Andersa, który dobrze wiedział, że przyszłej Wolnej Polsce potrzebni będą nie tylko żołnierze, ale i artyści. Dawał im możliwość tworzenia, wystawiania swoich prac, a także dokształcania się i szkolenia następców.

Na wystawie w Galerii Wytwórnia przy ul. Abrahama 25 znajdują się m.in. drukowane na dużym formacie i malowane reprodukcje obrazów oraz część multimedialna prezentowana na dwóch ekranach. Ekspozycję wzbogaca bogato ilustrowany katalog autorstwa prof. Jana Wiktora Sienkiewicza.

– Nie myślę, żeby istniała w historii wojen armia, która od pierwszej chwili swojego powstania, potem w czasie przemarszu przez pół świata, wreszcie w samej akcji bojowej, z pełną świadomością organizowała i prowadziła drugą, zupełnie inną akcję (edukacyjną) - pisała o armii Andersa dr Karolina Lanckorońska, żołnierz 2. Korpusu i historyk sztuki. - W jej programie odgrywała znaczącą rolę, będąca zawsze ważnym elementem troski władz 2. Korpusu, edukacja artystyczna w zakresie sztuk pięknych oraz dbałość o umożliwienie, na ile pozwalały wojenne warunki, swobodnego i indywidualnego rozwoju artystycznych talentów.

Twórcze drogi armii Andersa wiodły przez połowę globu, poprzez szkoły artystyczne, bitwy, wyrzeczenia, a kończyły swój bieg na emigracji. Na wystawie w Gdyni można zobaczyć dzieła kilkudziesięciu żołnierzy-artystów, którzy tworzyli je od czasu pobytu w Związku Radzieckim w 1941 roku, później na Środkowym i Bliskim Wschodzie czy w Afryce, a od 1943 roku na Półwyspie Apenińskim oraz na powojennej emigracji w Wielkiej Brytanii.

Wystawa „Artyści Andersa” prezentowana jest w Galerii Wytwórnia przy ul. Abrahama 25. Do końca listopada można ją zwiedzać codziennie w godzinach 15:00-20:00. Grupy zorganizowane mogą się umawiać na zwiedzanie w innych godzinach pod nr. tel. 504 762 796. Wszystkie prace żołnierzy-artystów gen. Andersa można obejrzeć w specjalnie przygotowanym albumie w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki