Wyniki matury 2018 na Pomorzu. Egzamin zdało zaledwie 77...

  Wyniki matury 2018 na Pomorzu. Egzamin zdało zaledwie 77 procent maturzystów. Słabo poszły egzaminy maturalne z geografii i WOS

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Matura 2018. - Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe - mówi szefowa
  1/7
  przejdź do galerii

  Matura 2018. - Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe - mówi szefowa OKE w Gdańsku ©Przemyslaw Swiderski

  Wyniki matury 2018 na Pomorzu nie są zadowalające. W województwie pomorskim zdało 77 proc. przystępujących do matury. W skali kraju zdawalność wynosiła niemal 80 proc. Matura 2018 nie najlepiej poszła z geografii i WOS-u, gorzej niż w ubiegłym roku maturzyści zdali egzamin z języka polskiego. Matura poprawkowa już w sierpniu.
  Dokładnie 14 803 absolwentów pomorskich liceów i techników przystąpiło do matury 2018 ze wszystkich przedmiotów - informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku. Liczba dotyczy tych, którzy do egzaminu dojrzałości przystąpili po raz pierwszy. Zdało 77,1 proc. z nich, w tym - 83,6 proc. licealistów i 65,7 proc. uczniów technikum.  Do sierpniowej poprawki ma prawo przystąpić 2409 osób (to ci, którym noga powinęła się tylko na jednym egzaminie). Osób, które oblały maturę z więcej niż jednego przedmiotu jest aż 987, ale to i tak wynik lepszy niż rok temu - wtedy co najmniej dwa przedmioty oblały 1034 osoby.

  Zobacz też: Jak sprawdzić wyniki matur 2018 w internecie? Logowanie online na stronach CKE

  Przypomnijmy, aby zdać, trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. z każdego z egzaminów obowiązkowych (j. polski, matematyka i j. obcy na poziomie podstawowym) i podejść do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego na rozszerzeniu.

  Zobacz specjalny serwis MATURA 2018 (pytania, odpowiedzi, arkusze CKE, omówienia, analizy, komentarze) >>>  Matura 2018 na Pomorzu. Jak poszło maturzystom?  Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, podkreśla, że dysproporcja w zdawalności między maturzystami liceum a technikum zauważalna jest od dawna. Z czego to wynika?

  - Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe. Przystępują też do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ten egzamin jest dla nich równie ważny, co matura. Ciężko pracują i może mają mniej czasu na przygotowanie - mówi Łaguna.

  Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe. Ciężko pracują i może mają mniej czasu na przygotowanie.


  Wyniki matury 2018 z języka polskiego na Pomorzu


  A jakie wyniki uzyskali maturzyści? Z j. polskiego na poziomie podstawowym zdobyli średnio 54 proc. (dla porównania ogólnopolska średnia dla tego przedmiotu wynosi 55 proc.).

  - Ten wynik trochę martwi, w ubiegłym roku był nieco wyższy - wyniósł 56 proc. - komentuje Anna Konarzewska, polonistka z XIV LO w Gdańsku. - Sama zastanawiałam się, jak uczniowie poradzą sobie z tegorocznymi tematami, a do wyboru mieli „Lalkę” Bolesława Prusa lub wiersz Ernesta Brylla. Jeżeli chodzi o „Lalkę“, to niestety, uczniowie popełniali sporo błędów rzeczowych w merytoryce tematu. Natomiast jeżeli chodzi o poezję - jeżeli uczeń postawił złą tezę, to wiadomo, że nie zdaje tego egzaminu. Trzeba też pamiętać o tym, że matura podstawowa to nie tylko rozprawka, ale też czytanie ze zrozumieniem, a test czytania ze zrozumieniem w tym roku był naprawdę trudny - dodaje polonistka.

  Trzeba też pamiętać o tym, że matura podstawowa to nie tylko rozprawka, ale też czytanie ze zrozumieniem, a test czytania ze zrozumieniem w tym roku był naprawdę trudny.

  Wyniki matury 2018 z matematyki na Pomorzu  Identyczny wynik co z polskiego - 54 proc. - młodzi Pomorzanie uzyskali z matematyki na poziomie podstawowym (przy czym średnia ogólnopolska z matematyki to 56 proc.).

  Wyniki matury 2018 z języka angielskiego na Pomorzu  To wybierany przez maturzystów język obcy. Pomorska średnia z j. angielskiego na podstawie wyniosła 74 proc., a średnia krajowa o jeden punkt procentowy mniej. Za to średnia z rozszerzenia (zdawał je ten, kto chciał - był to jeden z przedmiotów do wyboru) wyniosła u nas 58 proc., dokładnie tyle samo, co w całej Polsce.

  - Biorąc pod uwagę komentarze uczniów, że matura na poziomie podstawowym była bardzo łatwa, mogliśmy spodziewać się lepszego wyniku. Nie możemy jednak zapominać, że maturę na poziomie podstawowym zdają także uczniowie, którzy mają trudności w nauce albo do szkoły ponadgimnazjalnej przychodzą z dużymi deficytami z poprzednich etapów edukacyjnych - mówi Anna Pawelec, anglistka z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

  Nauczycielka skomentowała także wynik z rozszerzenia: - 58 proc. na poziomie rozszerzonym na pewno nie zadowala nauczycieli przedmiotu, ale znowu trzeba podkreślić, że nie jest to wyłącznie wynik uczniów z klas o rozszerzonym programie nauczania j. angielskiego w prestiżowych liceach, ale również średnia ze wszystkich szkół średnich - podsumowuje Pawelec.

  Wyniki matury 2018 na Pomorzu. Słabo geografia i WOS  Wśród tegorocznych maturzystów sporą popularnością cieszyła się geografia - zdawało ją 3,4 tys. uczniów. Niestety, wynik okazał się bardzo słaby - średnio zaledwie 29 proc., tyle samo, co z rozszerzonej historii i matematyki. Jeszcze gorzej poszedł WOS - 24 proc.

  Co było przyczyną tak kiepskich wyników matury 2018 z geografii?  - Matura wypadła bardzo słabo. Z jednej strony ten egzamin był trudny, według uczniów był trudniejszy niż ubiegłoroczny. Ale ja szukam jeszcze jednej przyczyny. W przypadku rozszerzeń wynik takiego egzaminu nie wpływa na zdanie całości. Można więc uzyskać nawet zero punktów i zdać maturę. Zdarza się więc, że uczniowie deklarują wybór np. geografii, a potem oddają pusty arkusz - mówi Małgorzata Kolczyńska z XIV LO w Gdańsku.

  W przypadku rozszerzeń wynik egzaminu nie wpływa na zdanie całości. Można więc uzyskać nawet zero punktów i zdać maturę. Zdarza się więc, że uczniowie deklarują wybór np. geografii, a potem oddają pusty arkusz.

  Matura 2018. Rozmowa z nauczycielką Anną Konarzewską o maturze ustnej z polskiego
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  bobi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  mnie czeka poprawka z matmy, nie wiem czy przejmuje się bardziej tym, czy tym, że zabraknie dla mnie miejsca na uczelni, nie chcę tracić roku, szkoda, że nie można zapisać się teraz, a potem po...rozwiń całość

  mnie czeka poprawka z matmy, nie wiem czy przejmuje się bardziej tym, czy tym, że zabraknie dla mnie miejsca na uczelni, nie chcę tracić roku, szkoda, że nie można zapisać się teraz, a potem po prostu złożyć dokumentów, przecież wiem, że to zdam, uczyłem się całe lato..zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Witam! Bobi, aplikować na studia I stopnia możesz teraz w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej (dokumenty dostarczysz później). Jeżeli chcesz zapoznać się z nasza ofertą, to jest ona dostępna na...rozwiń całość

  Witam! Bobi, aplikować na studia I stopnia możesz teraz w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej (dokumenty dostarczysz później). Jeżeli chcesz zapoznać się z nasza ofertą, to jest ona dostępna na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Jeśli zapiszesz się na studia do 19 września to będziesz mógł zaoszczędzić 700 zł: 300 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cuś trefnego jest w gdańskim klimacie, czyżby to wina Szadółek?

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Jak widać życie w mateczniku PO i pod rządami Budyniów, POmasek i Neumannów ... ogłupia! I wpływa ujemnie na rozwój szarych komórek. Rodzice i i ci których nie możemy jeszcze nazwać abiturientami,...rozwiń całość

  Jak widać życie w mateczniku PO i pod rządami Budyniów, POmasek i Neumannów ... ogłupia! I wpływa ujemnie na rozwój szarych komórek. Rodzice i i ci których nie możemy jeszcze nazwać abiturientami, czas najwyższy to zmienić. Przy urnach! :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na pomorzu to sami kretyni

  Anita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  wstyd mi przez pomorze, że jestem Polką ! Mstura a w szczególności z geografii jest mega prosta ! Ludzie z ulicy mogą napisać na 60-70 %


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czekam

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Chętnie zobaczyłbym Panią piszącą ten egzamin

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak tak

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Jasne, chyba sobie nie przerabiałaś arkusza... wcale nie była taka łatwa. A na pewno nie napisałby nikt tak o bez żadnego przygotowania na conajmniej średni wynik

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!