Wyniki matury 2018 na Pomorzu. Egzamin zdało zaledwie 77 procent maturzystów. Słabo poszły egzaminy maturalne z geografii i WOS

Monika Jankowska
Matura 2018. - Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe - mówi szefowa OKE w Gdańsku
Matura 2018. - Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe - mówi szefowa OKE w Gdańsku Przemyslaw Swiderski
Wyniki matury 2018 na Pomorzu nie są zadowalające. W województwie pomorskim zdało 77 proc. przystępujących do matury. W skali kraju zdawalność wynosiła niemal 80 proc. Matura 2018 nie najlepiej poszła z geografii i WOS-u, gorzej niż w ubiegłym roku maturzyści zdali egzamin z języka polskiego. Matura poprawkowa już w sierpniu.

Dokładnie 14 803 absolwentów pomorskich liceów i techników przystąpiło do matury 2018 ze wszystkich przedmiotów - informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku. Liczba dotyczy tych, którzy do egzaminu dojrzałości przystąpili po raz pierwszy. Zdało 77,1 proc. z nich, w tym - 83,6 proc. licealistów i 65,7 proc. uczniów technikum.

Do sierpniowej poprawki ma prawo przystąpić 2409 osób (to ci, którym noga powinęła się tylko na jednym egzaminie). Osób, które oblały maturę z więcej niż jednego przedmiotu jest aż 987, ale to i tak wynik lepszy niż rok temu - wtedy co najmniej dwa przedmioty oblały 1034 osoby.

Zobacz też: Jak sprawdzić wyniki matur 2018 w internecie? Logowanie online na stronach CKE

Przypomnijmy, aby zdać, trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. z każdego z egzaminów obowiązkowych (j. polski, matematyka i j. obcy na poziomie podstawowym) i podejść do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego na rozszerzeniu.

Zobacz specjalny serwis MATURA 2018 (pytania, odpowiedzi, arkusze CKE, omówienia, analizy, komentarze) >>>

Matura 2018 na Pomorzu. Jak poszło maturzystom?

Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, podkreśla, że dysproporcja w zdawalności między maturzystami liceum a technikum zauważalna jest od dawna. Z czego to wynika?

- Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe. Przystępują też do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ten egzamin jest dla nich równie ważny, co matura. Ciężko pracują i może mają mniej czasu na przygotowanie - mówi Łaguna.

Absolwenci technikum mają, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, całą gamę przedmiotów zawodowych, które wcale nie są łatwe. Ciężko pracują i może mają mniej czasu na przygotowanie.

Wyniki matury 2018 z języka polskiego na Pomorzu

A jakie wyniki uzyskali maturzyści? Z j. polskiego na poziomie podstawowym zdobyli średnio 54 proc. (dla porównania ogólnopolska średnia dla tego przedmiotu wynosi 55 proc.).

- Ten wynik trochę martwi, w ubiegłym roku był nieco wyższy - wyniósł 56 proc. - komentuje Anna Konarzewska, polonistka z XIV LO w Gdańsku. - Sama zastanawiałam się, jak uczniowie poradzą sobie z tegorocznymi tematami, a do wyboru mieli „Lalkę” Bolesława Prusa lub wiersz Ernesta Brylla. Jeżeli chodzi o „Lalkę“, to niestety, uczniowie popełniali sporo błędów rzeczowych w merytoryce tematu. Natomiast jeżeli chodzi o poezję - jeżeli uczeń postawił złą tezę, to wiadomo, że nie zdaje tego egzaminu. Trzeba też pamiętać o tym, że matura podstawowa to nie tylko rozprawka, ale też czytanie ze zrozumieniem, a test czytania ze zrozumieniem w tym roku był naprawdę trudny - dodaje polonistka.

Trzeba też pamiętać o tym, że matura podstawowa to nie tylko rozprawka, ale też czytanie ze zrozumieniem, a test czytania ze zrozumieniem w tym roku był naprawdę trudny.

Wyniki matury 2018 z matematyki na Pomorzu

Identyczny wynik co z polskiego - 54 proc. - młodzi Pomorzanie uzyskali z matematyki na poziomie podstawowym (przy czym średnia ogólnopolska z matematyki to 56 proc.).

Wyniki matury 2018 z języka angielskiego na Pomorzu

To wybierany przez maturzystów język obcy. Pomorska średnia z j. angielskiego na podstawie wyniosła 74 proc., a średnia krajowa o jeden punkt procentowy mniej. Za to średnia z rozszerzenia (zdawał je ten, kto chciał - był to jeden z przedmiotów do wyboru) wyniosła u nas 58 proc., dokładnie tyle samo, co w całej Polsce.

- Biorąc pod uwagę komentarze uczniów, że matura na poziomie podstawowym była bardzo łatwa, mogliśmy spodziewać się lepszego wyniku. Nie możemy jednak zapominać, że maturę na poziomie podstawowym zdają także uczniowie, którzy mają trudności w nauce albo do szkoły ponadgimnazjalnej przychodzą z dużymi deficytami z poprzednich etapów edukacyjnych - mówi Anna Pawelec, anglistka z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

Nauczycielka skomentowała także wynik z rozszerzenia: - 58 proc. na poziomie rozszerzonym na pewno nie zadowala nauczycieli przedmiotu, ale znowu trzeba podkreślić, że nie jest to wyłącznie wynik uczniów z klas o rozszerzonym programie nauczania j. angielskiego w prestiżowych liceach, ale również średnia ze wszystkich szkół średnich - podsumowuje Pawelec.

Wyniki matury 2018 na Pomorzu. Słabo geografia i WOS

Wśród tegorocznych maturzystów sporą popularnością cieszyła się geografia - zdawało ją 3,4 tys. uczniów. Niestety, wynik okazał się bardzo słaby - średnio zaledwie 29 proc., tyle samo, co z rozszerzonej historii i matematyki. Jeszcze gorzej poszedł WOS - 24 proc.

Co było przyczyną tak kiepskich wyników matury 2018 z geografii?

- Matura wypadła bardzo słabo. Z jednej strony ten egzamin był trudny, według uczniów był trudniejszy niż ubiegłoroczny. Ale ja szukam jeszcze jednej przyczyny. W przypadku rozszerzeń wynik takiego egzaminu nie wpływa na zdanie całości. Można więc uzyskać nawet zero punktów i zdać maturę. Zdarza się więc, że uczniowie deklarują wybór np. geografii, a potem oddają pusty arkusz - mówi Małgorzata Kolczyńska z XIV LO w Gdańsku.

W przypadku rozszerzeń wynik egzaminu nie wpływa na zdanie całości. Można więc uzyskać nawet zero punktów i zdać maturę. Zdarza się więc, że uczniowie deklarują wybór np. geografii, a potem oddają pusty arkusz.

Matura 2018. Rozmowa z nauczycielką Anną Konarzewską o maturze ustnej z polskiego

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
onlineekspert.wsb
Witam! Bobi, aplikować na studia I stopnia możesz teraz w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej (dokumenty dostarczysz później). Jeżeli chcesz zapoznać się z nasza ofertą, to jest ona dostępna na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Jeśli zapiszesz się na studia do 19 września to będziesz mógł zaoszczędzić 700 zł: 300 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Zapraszam!

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia
b
bobi
mnie czeka poprawka z matmy, nie wiem czy przejmuje się bardziej tym, czy tym, że zabraknie dla mnie miejsca na uczelni, nie chcę tracić roku, szkoda, że nie można zapisać się teraz, a potem po prostu złożyć dokumentów, przecież wiem, że to zdam, uczyłem się całe lato..
A
AJB
Jak widać życie w mateczniku PO i pod rządami Budyniów, POmasek i Neumannów ... ogłupia! I wpływa ujemnie na rozwój szarych komórek. Rodzice i i ci których nie możemy jeszcze nazwać abiturientami, czas najwyższy to zmienić. Przy urnach! :)
A
Anonim
Chętnie zobaczyłbym Panią piszącą ten egzamin
A
Anonim
Jasne, chyba sobie nie przerabiałaś arkusza... wcale nie była taka łatwa. A na pewno nie napisałby nikt tak o bez żadnego przygotowania na conajmniej średni wynik
A
Anita
wstyd mi przez pomorze, że jestem Polką ! Mstura a w szczególności z geografii jest mega prosta ! Ludzie z ulicy mogą napisać na 60-70 %
Dodaj ogłoszenie