Wyniki matur 2018 na Pomorzu. Najlepiej poszło w Gdyni i...

  Wyniki matur 2018 na Pomorzu. Najlepiej poszło w Gdyni i powiecie kwidzyńskim, a najgorzej w powiecie słupskim, sztumskim i tczewskim

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Matura 2018, wyniki

  Matura 2018, wyniki ©Przemyslaw Swiderski

  Najlepsi maturzyści mieszkają w Gdyni oraz w powiecie kwidzyńskim. Tu zdawalność egzaminu dojrzałości była największa. Dobrze wypadły też Gdańsk i Kartuzy, Trzecie miejsce na podium przypadło młodym sopocianom.
  Matura 2018, wyniki

  Matura 2018, wyniki ©Przemyslaw Swiderski

  81 proc. - taką zdawalnością mogą pochwalić się maturzyści zarówno z Gdyni, jak i z powiatu kwidzyńskiego. To najwyższa zdawalność w naszym województwie, wyższa nie tylko od średniej na całym Pomorzu (77,1 proc.), ale i od średniej krajowej (79,7 proc.).

  - To kolejna bardzo dobra informacja o gdyńskiej oświacie. Szczególnie cieszą wysokie wyniki z matematyki (średni wynik z tego przedmiotu to w Gdyni 62 proc.
  - dop. red.) W tej dziedzinie odskoczyliśmy wybitnie od innych miast w województwie pomorskim - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. – Wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice, opiekunowie, pracownicy szkół i my jako samorząd mamy wielki powód do dumy - dodaje.

  W powiecie kwidzyńskim także cieszą się z rezultatów swoich uczniów.
  Maturzyści z powiatu kwidzyńskiego już od 2010 roku są w czołówce województwa pomorskiego w zakresie w uzyskiwanych wyników, zarówno w egzaminie maturalnym przeprowadzanym według starej formuły, jak również w nowej formule. Podobnie jak w roku 2018, maturzyści powiatu najlepiej wypadli na Pomorzu również w roku 2015 i 2016 a w pozostałych latach to ścisła czołówka. Jest to efekt długofalowej i konsekwentnie realizowanej polityki oświatowej wspomagającej uczniów i pracę szkół z wykorzystaniem różnorodnych praktyk i rozwiązań - tłumaczy Danuta Woronowicz, członek zarządu powiatu kwidzyńskiego. I dodaje, że jednym z takich działań jest monitoring osiągnięć uczniów w trakcie procesu kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej prowadzony przy współpracy z pracownikami wyższych uczelni.

  - Bezcenne jest także zaangażowania całego środowiska oświatowego w realizację przyjętej polityki. W imieniu samorządu powiatu kwidzyńskiego chciałabym serdecznie pogratulować wyniku tegorocznym maturzystom powiatu kwidzyńskiego i ich rodzicom oraz złożyć serdeczne podziękowania całemu środowisku oświatowemu powiatu - dodaje Woronowicz.


  Z kolei i w Gdańsku i w powiecie kartuskim zdawalność wyniosła 80 proc.

  -Fantastyczna wiadomość dla młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy wtedy, kiedy trzeba podjęli wysiłek przygotowania się do egzaminu dojrzałości. Dziś możemy wspólnie powiedzieć, że to dobrze wykonana praca. Dziękuję inspirującym was rodzicom i kadrze pedagogicznej, która towarzyszyła waszej nauce i zdobywaniu nowych umiejętności - mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Strategia rozwoju Miasta Gdańska w obszarze społecznym przynosi dobre owoce, nie dajmy się jednak uśpić rankingom. Kolejny rok pracy dla każdego i każdej przygotowujących się do jakichkolwiek egzaminów musi być rokiem wytężonej pracy. Nikt czarodziejsko jej za was nie wykona, ani w życiu szkolnym, czy później w studenckim oraz zawodowym. Kadrę tradycyjnie proszę o analizę wyników w poszczególnych placówkach i wnioski motywujące do dalszego rozwoju - dodaje wiceprezydent.

  Trzecie miejsce pod względem zdawalności uzyskał Sopot. Tu egzamin dojrzałości odebrało 79 proc. zdających.
  Z pewnością jest to efekt codziennej pracy i wysiłku młodzieży, nauczycieli i rodziców. Na osiągnięte przez młodzież wyniki nauczania ma również wpływ różnorodna oferta dodatkowych programów kształcenia. Miasto Sopot w każdej ze szkół zapewnia m.in. zwiększoną liczbę zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych, umożliwia współpracę szkół z uczelniami wyższymi oraz realizacje projekty edukacyjne, które przygotowują młodzież do egzaminów maturalnych.Wszystkim tegorocznym maturzystom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na wymarzonej wyższej uczelni - komentuje Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty w sopockim magistracie.

  Gdzie maturzystom poszło najsłabiej?  Trzy najgorsze wyniki pod względem zdawalności uzyskały powiaty: tczewski (69 proc.), sztumski (61 proc.) oraz słupski (54 proc.).
  Starosta sztumski, Wojciech Cymerys, nienajlepszy wynik uczniów z powiatu komentuje tak: - Co roku mamy ten sam problem ze zdawalnością matur. Jestem bardzo zadowolony z Zespołu Szkół im. Kasprowicza, to nasze najlepsze liceum. Tu zdawalność jest dużo wyższa niż w Zespole Szkół Zawodowych, gdzie uczniowie traktują tę maturę na zasadzie „zdam – to dobrze, nie zdam – i tak mam zawód”. Jestem przerażony postawą młodzieży w klasach technikalnych, część z nich traktuje maturę z pobłażaniem.

  A gdzie udało się uzyskać maturzystom najlepsze wyniki z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych?


  Język polski na poziomie podstawowym najlepiej napisali maturzyści z powiatu malborskiego, gdzie średni wynik to 61 proc. Matematyka najlepiej poszła we wspomnianej już Gdyni, a j. angielski równolegle w Gdańsku, Gdyni i Sopocie (w każdym z tych miast średni wynik to 81 proc.).Najsłabszy wynik z j. polskiego uzyskała młodzież w powiecie nowodworskim (45 proc.), z matematyki - w słupskim (35 proc.), a z angielskiego - w sztumskim (60 proc.).

  Wrażenia uczniów po maturze:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wiecie gdzie jeszcze trwa rekrutacja i można się zapisać, a papiery donieść po egzaminach poprawkowych?


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Witam! Lolo, rekrutacja na studia I stopnia trwa jeszcze w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej. Odpowiedni dla siebie kierunek możesz znaleźć na naszej stronie...rozwiń całość

  Witam! Lolo, rekrutacja na studia I stopnia trwa jeszcze w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej. Odpowiedni dla siebie kierunek możesz znaleźć na naszej stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Na studia możesz zapisać się już teraz, a dokumenty dostarczysz po zdaniu egzaminu poprawkowego. Dodam, że jeśli zapiszesz się na studia w terminie do 19 września to będziesz mógł zaoszczędzić dzięki promocji aż 700 zł: 300 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  starosta kłamie

  daniel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  najleprze wyniki wpowiecie ma dzierzgoń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!