MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe zjawisko w nocy z 5 na 6 czerwca! Na niebie pojawią się satelity Starlink

Michał Karcz
Michał Karcz
Starlinki nad Trójmiastem!
Starlinki nad Trójmiastem! Zbyszek z Nocnego Nieba
W nocy z 5 na 6 czerwca nad Polską będziemy mogli zobaczyć tzw. Kosmiczny Pociąg, czyli ciąg satelitów Starlink. To wyjątkowe zjawisko dla wszystkich pasjonatów astronomii, zwłaszcza że nie zdarza się zbyt często. Podpowiadamy, w jaki sposób i o której godzinie wypatrywać na niebie Kosmicznego Pociągu!

W środę 5 czerwca o godzinie 04:16 z Cape Canaveral na Florydzie wystrzelona została rakieta Falcon 9, która na orbitę ziemską wyniosła 20 satelitów komunikacyjnych Starlink. To oznacza, że jeszcze dzisiejszej nocy będziemy mogli obserwować wyjątkowe zjawisko na naszym niebie, bowiem nad Polską przeleci tzw. Kosmiczny Pociąg, i to trzy razy!

Starlinki nad Polską

Całe przedsięwzięcie jest organizowane w ramach misji Starlink G8-5, którą dowodzi firma Elona Muska - Space X. Na naszej orbicie ziemskiej pojawiło się już 20 nowych satelitów telekomunikacyjnych. Według wstępnych wyliczeń przeprowadzonych przez Zbyszka z Nocnego Nieba, który jest właścicielem bloga nocneniebo.pl, na niebie nad Polską zobaczymy Kosmiczny pociąg o godzinach 00:01, 1:31 oraz o 3:05.

Jak zobaczyć Kosmiczny Pociąg?

Pierwszy przelot potrwa ok. 4 minut. Według wstępnych obliczeń satelity Starlink przelecą obok gwiazdozbioru Orła i polecą w kierunku wschodnim.

Następny przelot będzie nieco dłuższy (ok. 8 min), co zdecydowanie zwiększy zaobserwowanie Kosmicznego Pociągu. Ponadto satelity przelecą bardzo blisko zenitu, co również pomoże w odnalezieniu satelitów na niebie.

Ostatni przelot będziemy mogli obserwować od godziny 3:05. Autor bloga nocneniebo.pl zaznacza, że Starlinki przelecą ze wschodu na zachód przez cały nieboskłon.

Każda z map została przygotowana przez Zbyszka z Nocnego Nieba dla Gdańska, Gdyni i Sopotu. Z informacji przekazanych od autora wynika, że Starlinki będą widoczne również w odległości do 15 kilometrów od Trójmiasta.

Wyjątkowe zdjęcia zorzy polarnej możemy obejrzeć dzięki Annie Nideckiej z powiatu kościerskiego.

Zachwycająca zorza polarna na Pomorzu. Zobacz wyjątkowe zdję...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki