Spis treści
Kleszcze w natarciu. Uwaga na nimfy, one też przenoszą boreliozę
Niby małe, a szkodzą. Okres żerowania nimf kleszczy rozpoczyna się wiosną, trwa do jesieni. Czają się w parkach, lasach, wśród miejskiej zieleni. Podobnie jak kleszcze właściwe mogą przenosić choroby odkleszczowe. Niestety, na pierwszy rzut oka ciężko je zauważyć, wielu myli je z pieprzykami i znamionami na ciele.
Przezorność często może uchronić nas przed zakażeniem. Po każdym spacerze, zwłaszcza w okolicach zarośli, dobrze przejrzeć ubranie, wybrane partie ciała, najlepiej wziąć prysznic. Insekty wybierają te partie ciała człowieka, które są cienkie, ciepłe i dobrze ukrwione.
Jak usunąć nimfę kleszcza? Można to zrobić w domu
Usunięcie nimfy kleszcza odbywa się podobnie, jak w przypadku dorosłego osobnika. Nie zawsze musi kończyć się interwencją specjalisty, możemy zrobić to sami. Wystarczy złapanie z dwóch stron i pociągnięcie insekta za pomocą pęsety. Ruch musi być szybki i zdecydowany. Po zabiegu należy sprawdzić, czy żadna część insekta nie została w ciele, a następnie zdezynfekować zarówno ranę, jak i dłonie.
Kiedy należy pozbyć się kleszcza? Czas ma znaczenie
Kleszcze, także ich nimfy, jeśli przebywają w ciele ponad 48 godzin, mogą być groźne dla organizmu. Z każdą godziną ich bycia pod skórą rośnie ryzyko chorób, w tym boreliozy. Jeśli zauważymy wysypkę, rumień, dopadnie nas gorączka, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?