Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinki w trójmiejskich lasach. Internauci oskarżają leśników

Kamila Grzenkowska
Michał Grabowski mówi, że status parku krajobrazowego nie oznacza, że nie wolno nic w nim robić. Drzewa wymagają regularnego przerzedzania i odnowienia. Chodzi też o kwestię bezpieczeństwa - stare, obumierające drzewa stanowią zagrożenie dla użytkowników lasu.
Michał Grabowski mówi, że status parku krajobrazowego nie oznacza, że nie wolno nic w nim robić. Drzewa wymagają regularnego przerzedzania i odnowienia. Chodzi też o kwestię bezpieczeństwa - stare, obumierające drzewa stanowią zagrożenie dla użytkowników lasu. T.Bołt/archiwum DB
Zdaniem części internautów, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego leśnicy prowadzą zbyt intensywny wyrąb drzew, niszcząc przy tym drogi i szlaki turystyczne. Domagają się całkowitego zakazu wyrębu drzew na tym terenie.

Ponad 2,3 tys. osób "polubiło" facebookowy fanpage pod hasłem: Trójmiejskie Lasy - Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce. Jego pomysłodawcy domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu wyrębu drzew na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Jednym z założycieli tej strony jest Brunon Wołosz, mieszkaniec Gdańska.
- Ten las nie był eksploatowany przez wiele lat. Odwiedzam go regularnie od dobrych 30 lat, więc widzę, co się w nim zmieniło w ostatnim czasie - mówi Wołosz, dodając, że znajduje coraz więcej zniszczonych szlaków turystycznych na terenie TPK.
Na portalu społecznościowym zbiera on podpisy pod petycją, w której domaga się całkowitego zaprzestania wyrębu gospodarczego, plantacyjnego w TPK. - Chcemy, by przestali rąbać drzewo i naprawili to, co zniszczone. Przecież to jest park krajobrazowy. Powinni dbać o ten krajobraz, a nie niszczyć go - argumentuje gdańszczanin.

Fanpage jest regularnie odwiedzany przez użytkowników Facebooka. Wrzucają tu zdjęcia i filmiki mające dokumentować rzekome złe gospodarowanie zasobami leśnymi. Internauci chętnie komentują też kolejne wpisy, a także nawiązują do rozmów, mniej lub bardziej oficjalnych, z trójmiejskimi leśnikami. Niektórzy twierdzą, że sami leśnicy przyznają, że wyrąb jest zbyt intensywny. Oficjalnie jednak nikt tego nie potwierdza.

Z zarzutami mieszkańców nie zgadzają się trójmiejscy leśnicy. Michał Grabowski, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk, zaznacza, że argumenty założycieli fanpage'a nie są merytoryczne.

- Wrażenie zwiększonego wyrębu drzew to jedynie subiektywne odczucie tych osób. Nie zwiększył się on od co najmniej 10 lat - zapewnia Grabowski. Podkreśla też, że nadleśnictwo pracuje na podstawie Planu Urządzenia Lasu, zatwierdzonego przez Ministerstwo Środowiska. - Ten dokument obliguje nas do gospodarowania lasem zgodnie z określonymi w nim wytycznymi - mówi. - W naszym trójmiejskim lesie jest coraz więcej drzew, a średni wiek lasu to 90 lat. To naprawdę bardzo dobry wynik - dodaje.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki