Wybory do Sejmu w 1989 roku - drużyna Lecha Wałęsy

  Wybory do Sejmu w 1989 roku - drużyna Lecha Wałęsy

  Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wybory do Sejmu w 1989 roku - drużyna Lecha Wałęsy
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Archiwum DB

  Ustawą z 29 grudnia 1989 r. Sejm dokonał zmian w Konstytucji PRL, zmieniając nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską. Usunięto artykuły dotyczące kierowniczej roli PZPR oraz przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Pojawiły się nowe zasady ustrojowe - demokratycznego państwa prawnego, pluralizmu politycznego, swobody działalności gospodarczej. A orzeł biały odzyskał koronę. Nastrój tamtych dni oddaje dobrze rysunek Jujki, na którym jeden facet mówi do drugiego: - Głupie uczucie, iść głosować i nie wiedzieć, kto wygra! Wybory do Sejmu kontraktowego w 1989 roku przypomina Barbara Szczepuła
  Rzeczywiście głupie uczucie, zwłaszcza że wygrali nie ci, którzy powinni - nie ci, którzy wygrywali od czterdziestu lat. Zwycięstwo było miażdżące, Komitety Obywatelskie Solidarności zdobyły niemal wszystko, co mogły. Wszystkie mandaty zagwarantowane przy Okrągłym Stole w Sejmie (35 procent), a w wolnych wyborach do Senatu 99 miejsc na 100. Niektórzy wybrzydzali: co to za demokracja? To coś w rodzaju ustawionego z góry meczu, ale Zbigniew Brzeziński powiedział krótko: "Lepsze 35 procent demokracji niż zero demokracji" i był to argument nie do odrzucenia.
  - Patrzyliśmy na Okrągły Stół z nieufnością - ocenia Czesław Nowak. - Panowało przekonanie, że komuniści znowu chcą nas oszukać. Ale zdawaliśmy sobie sprawę, że była to ostatnia deska ratunku, bo gospodarka była w tragicznym stanie.

  - To nie była sytuacja spod Grunwaldu, gdy król Jagiełło rozgromił Krzyżaków i to on decydował: iść na Malbork czy nie - mówi mi Jacek Merkel. - W 1989 roku żadna ze stron nie mogła czuć się triumfatorem ani dyktować warunków. Obie zgodziły się na rozejm, wykazując elastyczność i zdolność do kompromisu.

  Kto znał Jana Krzysztofa Bieleckiego?  - Zatelefonował do mnie Bogdan Borusewicz, ówczesny przewodniczący Komitetu Obywatelskiego - wspomina Olga Krzyżanowska. - Zaproponował, żebym kandydowała. - Dlaczego ja? - zapytałam zdumiona. - Potrzebujemy kobiety - wyjaśnił Bogdan. - Jest przecież Alinka Pienkowska - oponowałam. - Mowy nie ma! Żona przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego, który decyduje o tym, kto znajdzie się na liście, nie może kandydować - nie miał wątpliwości "Borsuk", który także zrezygnował z kandydowania, co w świetle dzisiejszych praktyk może wydać się niezrozumiałe. - Poza tym ważny jest twój ojciec, legendarny "generał Wilk". Chodzi o to, by pokazać, że mamy ludzi o właściwych korzeniach i życiorysach - przekonywał Borusewicz. Olga Krzyżanowska była jedyną osobą z całej drużyny Wałęsy, która nie zrobiła sobie z nim zdjęcia. Gdy fotografowano się z Lechem w stoczni, miała zapalenie okostnej i okropnie spuchła. Ale ważne było to, że startowała z listy solidarnościowej.

  - Nawet krowa weszłaby do Sejmu, gdyby miała zdjęcie z Wałęsą - zauważył elegancko Jerzy Urban. Rzeczywiście, fotografia była znakiem rozpoznawczym i przepustką, bo kto znał na przykład kandydata na posła Jana Krzysztofa Bieleckiego, kierowcę ciężarówki wożącej drzewo z lasu do portu, a jednocześnie ekonomistę i głęboko zakonspirowanego działacza podziemia o pseudonimie "Mało-czarny"? Albo startującego do Senatu doktora Lecha Kaczyńskiego, uczącego robotników prawa pracy? A na kampanię wyborczą nie było czasu.

  Esbecy zadają pytania  Były jednak spotkania z wyborcami i plakaty.
  - Podczas jednego z takich spotkań - opowiada mi Czesław Nowak - wstał rolnik i powiedział: Będę na pana głosował, jeśli załatwi mi pan talon na traktor!

  - Nic pan nie rozumie - zbulwersował się Nowak. - Chodzi właśnie o to, żeby talonów nie było.
  Nowak pokazuje mi przygotowany przez SB "zestaw pytań", które tajniacy mieli zadawać podczas spotkań kandydatów solidarnościowych z wyborcami, by ich skompromitować. Chodziło przede wszystkim o to, by wykazać, że reprezentacja Solidarności do parlamentu nie została wybrana demokratycznie. Sposobem wyłaniania reprezentacji PZPR esbecy oczywiście się nie zajmowali. Chodziło także o zasugerowanie, że opozycja chce "zdobyć władzę", co było niedopuszczalne i karygodne, bo rządzić mogła tylko PZPR!

  Z prominentnych działaczy opozycji zabrakło na listach KO w województwie gdańskim oprócz Borusewicza także Aleksandra Halla, lidera RMP, który uważał, że Komitet Obywatelski nie reprezentuje wszystkich nurtów opozycji, więc odmówił udziału w wyborach.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Solidarności postulaty sierpniowe sie nigdy nie podobały od 81 r. Dlatego rząd Buzka dokonał na ni

  patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 121 / 98

  TERROR, MORD. MAFIA.

  QWO VADIS.
  Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
  W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji...rozwiń całość

  TERROR, MORD. MAFIA.

  QWO VADIS.
  Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
  W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, dokonano zamachu na Papieża Polaka JP II.
  19 października 1984 ks. J Popiełuszko został zamordowany
  30 stycznia 1989 znaleziono ciało księdza Stanisława Suchowolca .
  Co wspólnego mają te trzy tragedie z sierpniem 80, stanem wojennym ,Smoleńskiem ?

  Te tragedie mają wspólny wątek do znienawidzonych przez elity rządowe, postulatów sierpnia 80 zapisanych w ustawodawstwo. Wolny związek upolityczniono a Buzek zabrał się za to, czemu bezpieka nie podołała.
  W postulatach zapisano 40 godziny tydzień pracy, Wolne soboty i niedziele. Skrócony okres do przejścia na emeryturę osób zatrudnionych w szczególnych warunkach, przejście bez względu na wiek górników po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. To było nie do zaakceptowania pomimo wydzielonej zgody i zapisów ustawowych. Tajnymi sposobami unicestwiano postulaty, wspomniane osoby stojące za światem pracy i wolnością z tablic stoczniowych.
  Okres ten można porównać do wyprowadzenia Mojżesza i jego ludu z pod władzy Faraona .
  I tam i tu występują dwie tablice. Mojżeszem jest JP II.
  Po „Wiośnie ludów” i okresie przełomów ( okrągły stół w 1989 ) . Władzę w Polsce w1997r. przejmuje UW AWS koalicyjny rząd Jerzego Buzka z Leszkiem Balcerowiczem jako wicepremierem.
  Obok wprowadzania własnego programu AWS podjęła się realizacji, w koalicji z UW czterech reform: administracji, szkolnictwa, służby zdrowia, ubezpieczeń emerytalnych.
  Zajmijmy się ta ostatnią gdyż to właśnie OFE, szmal wpompowany z OFE w obligacje ze szmalu z unicestwienia postulatów sierpniowych ,przelanych na konta pomysłodawców w akcje spółek. Balcerowicz wprowadza rozporządzenie przyznawania oprawcom i siebie 25 % prowizji od każdej kwoty oszukanej ofiary.
  Ministrem sprawiedliwości zostaje L. Kaczyński wraz ze Zbigniewem Wassermannem jako prokuratorem krajowym( dopiero wyszło później ,że nie miał nominacji na to stanowisko w momencie przeprowadzania „Temidy” ) Prezesem ZUS zostaje Allot a jego zastępczynią A. Fotyga.
  Dwaj ostatni wpuścili sfałszowane przepisy w obieg w ZUS. Poprzedni z agentami ABW dokonali akcji kryptonim Temida i skoku na sądownictwo. Wraz z agentami UOP później przekształconego w ABW. Nie przypadkowo dobiera się męża Pani prezes sądu okręgowego (nowo mianowanej )szefa ABW na Śląsku. Opiera się to o wrabianego biznesmena z Sosnowca i prezesów katowickich sądów. Wraz z prezesami sądów, zwerbowano wielu sędziów i inspektorów ZUS, co dało początkowi reformy emerytalnej w akcji bezprawiezus, wymierzonej we wcześniej wspomniane postulaty, wyśmiania się z ojca św. J.P.II z zaangażowania w sprawy ludzi pracy, jego przemówienia, wywalczone prawa i wolności, wyśmiania się z ofiar stanu wojennego, morderstwa wspomnianych księży. Sprofanowano konstytucję i konwencję prawa człowieka.
  Na szeroką skale wydawano decyzje emerytalne a w następstwie wyroki w imieniu R.P. na sfałszowanych przepisach § 31. R.R.M z dnia 7 luty 83 r. Przesuwano terminy wypłat o dowolny termin, okrajano świadczenia o dowolną kwotę , odmawiano przyznawanie emerytur. Proceder był bardzo dobrze zabezpieczony. Ludzie przez lata chodzili dobrowolnie do pracy w soboty i niedziele ,by mieć przepracowany miesiąc 22 dni robocze, kiedy miesiąc kalendarzowy miał np. 19 dni roboczych. Kto nie podporządkował się fałszerstwu przepisów, i nie poszedł do pracy, nie zaliczano mu takiego miesiąca do okresu zatrudnienia. W ten sposób zmuszono ludzi do pracy w soboty i niedziele oraz wydłużono tydzień pracy z 40do 56 godzin pracy, także w ten sposób osobie zatrudnionej w szkodliwych warunkach można zabrać do 15 lat zatrudnienia i innym do 26 lat pracy. Dodawano ludziom od 0,5 roku do 3 i więcej lat pracy. Buzek Kaczyńskiego za zamach stanu wyrzucił i powołał Stanisława Iwanickiego ministrem sprawiedliwości. Iwanicki powiedział, że za czasów Kaczyńskiego w ministerstwie „naruszono nie tylko zasady funkcjonowania prokuratury w demokratycznym kraju, ale wręcz stworzono system służący wyłącznie realizacji celów politycznych”. Sfałszowany system świadczeń w ZUS działa do dziś.
  Dokonano zamachu stanu ,zamachu na niepodległość państwa polskiego i innych przestępstw przeciwko państwu, prawom człowieka. Akcja dała zysk ok. 80 miliardów zł. Bandyci mieli wypłacane prowizje 25% od sumy jednej oszukanej osoby na podstawie Rozporządzenia ministra finansów o finansowaniu urzędników za aktywnośc , rozporządzenie wydał Balcerowicz. Barbarzyńcy w togach czują się bezkarnie poszerzając swój proceder o pożyczki bankowe i nieruchomości . Na trop afery wpadł górnik z Tychów Jan Manowski z kandydatem na prezydenta R.P.- D. Podrzyckim. Tego drugiego zamordowano a górnikowi sporządzono psychiczną odyseję do krachu finansowego. 65 sędziów Katowickiej Apelacji zostało skierowanych przeciwko tej rodzinie Wydano 2000 postanowień w wyniku niesamowitych przestępstw. Zaczęto się bać o nominacje i zajmowane stanowiska . Tyska sędzina Dorota Niewiadomska jedna z podwładnych komornika Jarczyka, wyłączona przez sześć postanowień sądu okręgowego i apelacyjnego ze sprawy, która sama wydała postanowienie o niewłaściwości rzeczowej jej sądu w sprawie , sama się wyłączyła, Wydała na tego Bohatera Narodowego wbrew jakimkolwiek zasadom, wyrok zaoczny z wyrzuceniem na bruk całej rodziny, bez przyznania lokalu zastępczego. Sprawa rozprzestrzeniła się w dziesiątki spraw sądowych katowickiej apelacji i stała się priorytetem dla zbrodniarzy akcji Temida oraz bezprawiezus. Sięgała pozwanych Lecha Kaczyńskiego, Z Wassermanna, Kochanowskiego i inne ważne osobistości. Sąd Apelacyjny w Warszawie przesłał sprawę do Katowic , gdy przepisy mówią ,że sprawę przeciwko osobie sprawującej wysoki urząd państwowy kieruje się w miejscu urzędowania tej osoby. Pozwanymi są prokuratorzy i sędziowie Katowickiego SA. Ten sąd 10 grudnia 2009 wyłączył sąd rejonowy w Tychach ze sprawy ,sąd okręgowy i część sędziów sądu apelacyjnego. W marcu 2010 sprawa została skierowana do sądu okręgowego w Częstochowie. Rozegrały się dantejskie sceny na okoliczność i fakt, że sąd w Częstochowie nie może sprawy rozpatrywać gdyż nad nim przełożony jest sąd Apelacyjny w Katowicach. Pozew jest kierowany i opłacony do wydziału karnego, a ten wyłączył część własnego sądu w postępowaniu cywilnym. Największa na świecie afera rządowo sądowa wyszła by na jaw. Wtedy to podjęto plan likwidacji świadków i współsprawców. Sprawą zajmował się także J. Kaczyński jako szef BBN zlecił postępowanie Z. Ziobrze lecz ten albo oszukał J. Kaczyńskiego lub z kolesiami ukręcili sprawie łeb.
  Bandyci byli w ETPCZ w Strasburgu gdzie trój osobowy skład wydał postanowienie UWAGA.:
  „Nie ma łamania praw człowieka, złożonych dokumentów nie wolno przedstawiać ,żadnej instytucji państwowej i pozapaństwowej”

  W ten sposób ETPCZ w Strasburgu wydał na Państwo Polskie zezwolenie na uprawianie w stosunku do społeczeństwa polskiego, terroryzmu i zbezczeszczenie konwencji praw człowieka. Skoro terroryści zaznaczyli swą obecność w ETPCZ to dlaczego nie w Smoleńsku??
  Na głównych organizatorów padł wyrok- To swingowana katastrofa Smoleńska.
  Mordercy są w Polsce i wbrew Wspólnemu stanowisku Rady Europy z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zwalczania terroryzmu(2001/930/WPZiB) RADY UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15 i 34. mordercy chronią się pod immunitetami. Agent Kaczyński strasznie bał się zbrodni przeciwko narodowi Po oddzieleniu Prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. W prokuraturze generalnej ustawił swoich prokuratorów i to właśnie z prokuratury w Katowicach. Nie przypadkowo minister Sprawiedliwości piastuje obecnie tekę ministerialną , albowiem Kwiatkowski był osobistym sekretarzem i doradcą Buzka przy wprowadzaniu zamachu stanu. Dlatego korespondencję z Sądu Najwyższego i Prokuratury Generalnej do rąk adresata, rozpatrują sekretarki odmawiając jakiejkolwiek interwencji w tej sprawie odpowiadając ,że Kwiatkowski nic nie może. Kwestie związane z upolitycznionym sądownictwem rejonowym i prokuraturą rozpatruje komornik Zbigniew Jarczyk w swych wszystkich przestępczych działaniach, wykorzystuje wpływy, mając za sobą swoją teściowa jako szefową wydziału wizytacyjnego sądu okręgowego w Katowicach oraz żonę jako sędzię, agenta tego sądu. Nad Korespondencją i podsłuchami telefonicznymi działa mąż Pani Prezes sądu Okręgowego wysoko postawiony oficer ABW wsławił się w pacyfikowaniu rodzin przystawiając pistolet do skroni dzieci przy pacyfikacji biznesmena, oraz w Akcji B.Blidy. Wszyscy są z nadania L. Kaczyńskiego
  Dlatego L. Kaczyński nie podpisał Karty Praw Podstawowych. O akcji kryptonim Temida, bezprawiezus, można przeczytać w wielu artykułach wydań internetowych.. Na wzór Wilczego Szańca to swoi doprowadzili do celowego opóźnienia i NADANYCH błędnych namiarów przy lądowaniu oraz innych okoliczności w Smoleńsku.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzis Związek Solidarnosć cieszy się taką samą estymą jak kiedyś PZPR! Oto obietnice związku, gdzie o

  nollet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 134 / 108

  Co zwiążek zrealizował z tych obietnic? Okradliście narod z przywilejow ktore dała PRL , tamte wladze wporownaniu z wami, to czule mamusie narodu polskiego, wy jesteście jego katami. Poczytajcie...rozwiń całość

  Co zwiążek zrealizował z tych obietnic? Okradliście narod z przywilejow ktore dała PRL , tamte wladze wporownaniu z wami, to czule mamusie narodu polskiego, wy jesteście jego katami. Poczytajcie wasze postulaty.21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980
  Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
  Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
  21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
  Gdańsk, 16 sierpnia 1980
  Lista postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego została sformułowana w nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 r. Przez następne dni ich układ ulegał niewielkim zmianom. Na ostatecznej liście 21 postulatów kolejność żądań była więc nieco inna: 11. stało na 13. miejscu, 12. – na 11., a 13. – na 12.
  Postulaty Gdańskie z Sierpnia 1980 (oryginał na sklejce) zostały wpisane w sierpniu 2003 roku przez Międzynarodowy Komitet Doradczy UNESCO Programu "Pamięć Świata" na międzynarodową listę najważniejszych zbiorów archiwalnych istniejących na świecie, razem z założoną w Ośrodku KARTA w Warszawie kolekcią archiwalną "Solidarność - narodziny ruchu" (oryginalne materiały z okresu sierpień 1980-grudzień 1981).

  Zobacz też:
  Protokół ustaleń MKS z komisją rządową w Szczecinie z 30. 08 1980,
  Protokół porozumienia Komisji Rządowej i MKS z 31. 08 1980 r., załączniki do niniejszych postulatów:
  Załącznik do postulatu 16.
  Załącznik do pkt 21.,
  Protokół porozumienia Komisji Rządowej i MKS 3. 09 1980 r.

  Zobacz w Wikipedii hasła 21 postulatów MKS


  Gdańsk, dnia 16 VIII 1980 r.
  Międzyzakładowy Komitet Strajkowy
  Międzyzakładowy Komitet Strajkowy reprezentuje również załogi zakładów pracy i instytucji, których funkcjonowanie jest niezbędne społecznie. Komitet ów ma na celu doprowadzić do rozmów, które spełnią oczekiwania strajkujących załóg. Jednym z pierwszych warunków rozpoczęcia rozmów jest odblokowanie wszystkich telefonów.
  Żądania strajkujących załóg reprezentowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy są następujące:
  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.
  2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
  3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
  4. a) przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., – studentów wydalonych z uczelni za przekonania, b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego), c) znieść represje za przekonania.
  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
  6. Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
  a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
  b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.
  8. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.
  11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
  12. Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
  13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
  15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.
  20. Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.
  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym – brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

  [edytuj] Źródło
  Sprawy gospodarcze w dokumentach pierwszej Solidarności, tom I: 16 sierpnia 1980–30 czerwca 1981, wybór, wstęp i opracowanie Jacek Luszniewicz, Andrzej Zawistowski, IPN, Warszawa 2008, s. 67-70.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo