Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Zakończyło się głosowanie. Frekwencja - 48,8 proc.

red.
O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Lokale wyborcze czynne były do godz. 21. Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 48,8 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP.

Aktualizacja godz. 1.07

PO wygrała wybory, uzyskując 39,6 proc. głosów, PiS zdobyło 30,1 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla TVP i TVN24. Trzecie miejsce zajął Ruch Palikota - 10,1 proc.; do Sejmu weszły też PSL - 8,2 proc. i SLD - 7,7 proc. Frekwencja wyniosła 48,8 proc.

Aktualizacja godz. 19.40

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych na godz.18.00 wyniosła 39,65 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Aktualizacja godz. 14.00

Frekwencja w kraju na godz. 14.00 wyniosła 23,03 proc. - poinformował Stanisław Kosmal, wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W woj.pomorskim 24,47 proc. W Gdańsku osiągnęła 26,54 proc., w Gdyni - 30,85 proc., w Sopocie - 33,06 proc.

Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim - 25,91 proc., a najniższą w woj. opolskim - 18,65 proc.

Aktualizacja Godz. 10.30.

Do godz. 9 frekwencja w całej Polsce wyniosła 2,79 proc. Najniższą frekwencję w Polsce zanotowano w Gdańsku - jedynie 1,85 proc. Frekwencja w okręgu gdańskim - 2,11 proc., okręgu gdyńsko-słupskim - 2,63 proc.

***

Na Pomorzu w niedzielnych wyborach o 26 mandatów poselskich w dwóch okręgach rywalizuje 348 kandydatów. O sześć miejsc w Senacie, w sześciu okręgach, ubiega się 27 osób.

21 lokali wyborczych w Sopocie, 121 w Gdyni i 221 w Gdańsku czeka na tych, którzy będą chcieli oddać głos na posła i senatora.

Żeby oddać ważny głos...

Trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem umożliwiający potwierdzenie tożsamości. Nie musi to być dowód osobisty. Do naszej identyfikacji może posłużyć także paszport, prawo jazdy, albo nawet legitymacja szkolna lub pracownicza. Dowód nie musi być ważny. Jeżeli nasz dokument stracił ważność we wrześniu, a my jeszcze nie zdążyliśmy odebrać nowego to i tak możemy użyć go do głosowania. Warto zabrać dokument, na którym znajduje się adres zamieszkania.

Przyda się on w momencie kiedy nie zostaniemy ujęci w spisie wyborców. Na podstawie adresu z dokumentu obwodowa komisja wyborcza będzie musiała sprawdzić czy jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców w urzędzie gminy i ewentualnie dopisać nas na listę.

Jak oddać ważny głos?

Żeby głos był ważny musi zostać oddany na urzędowo ustalonej karcie opatrzonej pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

W wyborach do sejmu - Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak X (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Głos będzie nieważny, jeżeli postawimy znak "x" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, nie oddamy głosu na którąkolwiek z list.

W wyborach do senatu - Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak "x" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) z lewej strony obok nazwiska tego kandydata. Głos będzie nieważny, jeżeli oddamy go na więcej niż jednego kandydata, nie zagłosujemy na żadnego kandydata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki