Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży poszukiwani

Agnieszka Kamińska
Kandydaci, którzy chcą pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży, mogą zgłaszać się jeszcze do końca kwietnia. Dotyczy to wyłącznie chętnych z Polski. Rekrutacja wolontariuszy z zagranicy zakończyła się 31 marca. Do obsługi wydarzenia już zgłosiło się 15 tys. kandydatów, z czego 8 tys. to Polacy.

- Potrzebujemy jeszcze kilka tysięcy osób. Liczymy na młodzież z całej Polski, z różnych rejonów kraju. Zachęcam do zgłaszania się za pośrednictwem naszej strony. Optymalna liczba wolontariuszy to ok. 25 tys. osób - twierdzi Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM. Organizatorzy szukają przede wszystkim osób, które m.in. działają we wspólnotach parafialnych, mają doświadczenie przy obsłudze dużych wydarzeń religijnych, pracują w organizacjach pozarządowych. Mile widziani są kandydaci mówiący w różnych językach obcych. Przydadzą się kandydaci biegle obsługujący portale społecznościowe, potrafiący udzielić pierwszej pomocy czy znający się na grafice komputerowej i przygotowaniu materiałów promocyjnych do druku.

Światowe Dni Młodzieży. Czekamy na pielgrzymów

- Te warunki nie muszą występować łącznie. Najważniejsza jest chęć pomocy. Dlatego ostateczną decyzję o przyjęciu danej osoby do grona pomocników podejmuje sekcja wolontariatu komitetu organizacyjnego ŚDM w Krakowie, która zastrzega sobie prawo przyjęcia bądź odrzucenia wniosku bez podania uzasadnienia - usłyszeliśmy w biurze prasowym. Każdy kandydat musi wypełnić formularz na stronie krakow2016.com/zostan-wolontariuszem oraz przesłać m.in.: skan dowodu osobistego lub paszportu, zdjęcie oraz list polecający. Musi on zostać podpisany np. przez proboszcza, przeora zakonu, koordynatora ruchu apostolskiego i posiadać wyraźną pieczęć osoby rekomendującej. Chętni, którzy przejdą proces rekrutacji, zostaną też sprawdzeni przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ŚDM. 18 lipca wolontariusze rozpoczną dwuetapowe szkolenie w Krakowie. Dowiedzą się szczegółów na temat komunikacji i transportu w trakcie wydarzenia. Przejdą też instruktaż z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. Druga część szkolenia będzie dotyczyła konkretnej strefy, w której pomagać będą wybrani wolontariusze.

Podczas ŚDM będą oni angażować się w wiele działań: od udzielania informacji, obsługi mediów społecznościowych, tłumaczenia, poprzez pomoc medyczną, współpracę przy budowaniu sektorów, po posługę liturgiczną. Wolontariusze muszą też wykupić tzw. pakiet. Organizatorzy - w zależności od jego rodzaju - gwarantują ubezpieczenie, nocleg, transport. Najtańszy kosztuje 50 zł. W ostatnim dniu wydarzenia, czyli 31 lipca, w Tauron Arenie Kraków zaplanowano spotkanie wolontariuszy z papieżem Franciszkiem.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki