Do tej pory chęć uczestnictwa zgłosiło około 4,5 tys. osób. W kurii archidiecezji gdańskiej odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono obecny stan przygotowań do wydarzeń w diecezji, bezpośrednio poprzedzających obchody centralne Światowych Dni Młodzieży w dniach 26-31 lipca w Krakowie. W archidiecezji gdańskiej pielgrzymi pojawią się 20 lipca.
Ksiądz arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że Pomorze przyjmie pielgrzymów z ponad 40 krajów:
- Pamiętajmy, że Gdańsk i całe Trójmiasto są bardzo atrakcyjne w wymiarze międzynarodowym. Ku mojemu zadowoleniu dopięta jest już współpraca z samorządami - kwestie organizacyjne, logistyczne, związane z bezpieczeństwem czy transportem. Oczywiście, nie należy zapominać o duchowym przygotowaniu się do tych dni.
- Zespoły nad przygotowaniami pracują już od ponad roku, w zasadzie teraz jesteśmy na finiszu - dodaje ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator ŚDM 2016 w archidiecezji gdańskiej. - Czekamy tylko na ostateczną liczbę osób, które do nas przyjadą, ta do lipca jeszcze może wzrosnąć. Wszyscy pielgrzymi traktowani będą jak goście. Dzięki gościnności naszych parafian większość z nich - ponad 90 proc. - znajdzie zakwaterowanie w prywatnych domach.
Ze stanu przygotowań zadowolony jest także wojewoda pomorski Dariusz Drelich: - Teraz czas zadbać o to, aby młodzież, która przyjedzie do naszego województwa, wyjechała stąd jako nasi ambasadorzy - żeby pojechali do swoich domów i tam opowiedzieli, jak gościnnie zostali przyjęci. I jeszcze po latach miło wspominali tę wizytę na Pomorzu, w Gdańsku i w parafiach, w których byli.
To właśnie w Gdańsku odbędą się największe wydarzenia związane z ŚDM na Pomorzu. W sobotę, 23 lipca, młodzi pielgrzymi spotkają się na placu Solidarności. Tam właśnie odbędzie się Litania Narodów - wspólna modlitwa pielgrzymów w intencji świata i swoich ojczyzn. Następnie wszyscy przemaszerują do bazyliki Mariackiej, gdzie mszy świętej przewodniczyć będzie arcybiskup Głódź. Po południu natomiast, na placu Zebrań Ludowych, odbędzie się Festiwal Młodych - czyli koncerty, występy teatrów i zespołów.
Czy Gdańsk podoła takiemu organizacyjnemu wyzwaniu? Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, odpowiada: - To właśnie na placu Zebrań Ludowych spodziewamy się największej liczby osób. Zapewnimy wsparcie w sprzęcie i ludziach zarówno podczas Festiwalu Młodych, jak i modlitwy na placu Solidarności. Zaangażowanie miasta wynosić będzie 400 tys. złotych.
Z kolei policja zapewnia, że będzie dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
- W to przedsięwzięcie zaangażowany jest cały gdański garnizon. Stale współpracujemy ze stroną kościelną, cyklicznie odbywamy spotkania. Jeżeli pojawiają się jakieś problemy, związane z kwestią bezpieczeństwa, są one rozwiązywane na bieżąco - mówi młodszy inspektor Dariusz Partacz, naczelnik sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Jeżeli zaś chodzi o ochronę przed atakami terrorystycznymi, to ściśle współpracujemy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i z innymi odpowiedzialnymi służbami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci