Wójt Sztutowa może stracić mandat? Chodzi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Mieszkańcy gminy: jesteśmy murem za wójtem!

Patryk Philipp
Patryk Philipp
archiwum samorządów/DB
Udostępnij:
Przed kilkoma dniami z biura wojewody pomorskiego wystosowano pismo, które wskazuje na możliwość naruszenia przez wójta Roberta Zielińskiego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Wygaśnięcie mandatu wskutek naruszenia ustawowych zakazów stwierdza rada gminy, która decyzję podjęła już w poniedziałek.

Informację o wyżej wymienionym piśmie Urząd Gminy w Sztutowie udostępnił w poniedziałek, tuż po zakończeniu roboczego zebrania radnych.

- Z biura wojewody do rady gminy wpłynęło niedawno pismo wskazujące, że do wojewody przysłano doniesienie o możliwości rzekomego nieprawidłowego działania w postaci pełnomocnictwa Wójta związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej - czytamy na stronie gminy. - Ponieważ tego rodzaju zarzuty wpływają na sprawowanie funkcji przez Wójta, poprosiliśmy Pana Wójta o wytłumaczenie sprawy.

Tego samego dnia na stronie urzędu gminy pojawił się również komunikat, w którym wójt szczegółowo tłumaczy zaistniałą sytuację.

- W pierwszej kolejności wskazuję, iż moja matka, która udzieliła mi pełnomocnictwa (upoważnienia) jest osobą w starszym wieku, która dorabiając do niskiej emerytury prowadzi niewielką, sezonową działalność gospodarczą polegającą na wynajmie w sezonie letnim pokoi turystom - czytamy w komunikacie.

- Pełnomocnictwo to zostało udzielone tylko i wyłącznie celem dokonywania w jej imieniu czynności czysto technicznych, administracyjnych, związanych z dokonywaniem wpisów (zmian we wpisach) w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. (...)

Rada gminy: kwestia interpretacji

Rada gminy zdecydowała, że nie będzie podejmować żadnych kroków w kierunku wygaszenia mandatu.

- Jest to przede wszystkim kwestia interpretacji sformułowania o pełnomocnictwie i typowego sporu prawnego. Wójt dokładnie i szczegółowo ją wytłumaczył już w poniedziałek na zebraniu radnych. W tej kwestii podjęliśmy wspólną decyzję o tym, że nie będziemy podejmować kroków w kierunku wygaszenia mandatu. Rada przyjęła tłumaczenia wójta i w naszej opinii nie ma żadnych podstaw ku temu, bo podejmować takie działania. Nie było to działania świadome, nie niosło za sobą żadnych korzyści finansowych - mówi przewodniczący rady gminyMarcin Owsiński.

- Dziś jesteśmy na etapie tworzenia stosownego pisma do wojewody. Zarówno rada gminy, jak i cała lokalna społeczność w jasny sposób wyraziła swoje poparcie dla naszego wójta, który jest prawdziwym liderem naszej społeczności. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w mediach społecznościowych. Wszyscy mamy nadzieję, na pozytywne zakończenie tej sprawy - dodaje Owsiński.

Mieszkańcy gminy murem za wójtem

Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Wśród kilkudziesięciu głosów nie ma ani jednego, który nie wspierałby wójta Zielińskiego. - Mamy super Wójta, do tej pory bywało różnie, jest człowiekiem, któremu zależy na całej gminie i ludziach w niej mieszkających. Dlatego nie pozwólmy, by ktokolwiek niszczył jego wizerunek i szkalował go. Robert nie daj się tym wszystkim złym opiniom i walcz dalej. Jesteśmy z Tobą i twoją rodziną możesz na nas liczyć - pisze Iwona Chlebowska, jedna z mieszkanek gminy.

Podobną opinię wyrażają nie tylko mieszkańcy gminy.

- Wczasowicze też są z Tobą. Będę latem w Kątach Rybackich już chyba 25 raz, nie liczę odwiedzin posezonowych. I mając dystans widzę co robisz, jak działasz, co się zmienia. Wszystko na wielki plus. Nie poddawaj się. Wytrwaj i dalej tak wspaniale działaj - pisze internautka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie