MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Starego Targu pod Sztumem z zarzutami prokuratorskimi. Chodzi o ponad 0,6 mln zł

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień zarzuca wójtowi gminy Stary Targ (pow. sztumski) prokuratura, która prowadzi śledztwo w tej sprawie w oparciu o współpracę z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Chodzi o umowę na rekultywację terenów dawnej żwirowni i wydobycie kruszywa, na czym budżet miał stracić prawie 0,5 mln zł i kolejne 130 tys. zł podatku umorzonego podatku wobec nabywcy innej nieruchomości. Obok wójta podejrzane są jeszcze 4 osoby. Grozi im do 3 lub do 5 lat więzienia lat więzienia, ale żadna nie przyznaje się do winy.

- Wójtowi Gminy Stary Targ prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem zamówienia publicznego. Wykonując uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak się dowiadujemy, chodzi o zawartą przez podległych wójtowi urzędników reprezentujących gminę z prywatnym podmiotem w 2014 r. umowę, która dotyczyła rekultywacji terenu po lokalnej, żwirowni z możliwością eksploatacji kruszywa stamtąd. Według śledczych dokument został wadliwie skonstruowany ze względu na brak zawarcia w nim warunków wydobycia. W dodatku na przestrzeni 2 lat, miał on być dwukrotnie, bezprawnie zmieniany przez wójta, „co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych wykonawców biorących udział w postępowaniu”. Rzekomo wyrządzona publicznej kasie szkoda szacowana jest na ponad 470 tysięcy złotych.

Obok wójta, status podejrzanego o niedopełnienie obowiązków ma 1 z podległych mu urzędników, który w dokumentacji właśnie „w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący” określić miał przedmiot zamówienia. Dwaj przedstawiciele firmy wyłonionej do rekultywacji wyrobiska mają z kolei zarzuty posłużenia się poświadczającym nieprawdę dokumentem by uzyskać kontrakt.

- Przedmiotem śledztwa był również wątek dotyczący umorzenia w latach 2013-2016 przez wójta gminy Stary Trag podatku nabywcy nieruchomości gruntowej położonego w miejscowości Szropy [wieś w tej samej gminie - dop. red.]

– zaznacza rzeczniczka „Okręgówki”, która wskazuje, że w tym przypadku chodzi o podejrzenie niedopełnienia obowiązków służbowych i wyrządzenia gminie szkody w kwocie przekraczającej 130 tysięcy złotych. Przed sprzedażą działki, w 2013 roku przestępstwa miał się również dopuścić rzeczoznawca majątkowy, poświadczając nieprawdę w dokumencie.

Postępowanie w tej sprawie jest na ukończeniu, a piątce, która najpewniej niebawem będzie miała status oskarżonych, grozić może do 3, a nawet do 5 lat więzienia.

- Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów – słyszymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki