Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Procedury pomocy dla uchodźców. Przygotowano dziewięć punktów recepcyjnych

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Filip Boratyn
Na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z polskimi służbami i Polskim Czerwonym Krzyżem, przygotowało dziewięć punktów recepcyjnych, do których zgłaszać mogą się obywatele Ukrainy, którzy w związku z trwającą wojną i agresją Rosji na ich terytorium, szukać będą schronienia w Polsce. Jak podkreśla wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, tych punktów w zależności od potrzeb będzie przybywało.

Wojna na Ukrainie. Przygotowano dziewięć punktów recepcyjnych

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę i wypowiedziała jej wojnę. W związku z agresją rosyjską polski rząd przygotował punkty recepcyjne dla uchodźców, którzy w Polsce będą mogli znaleźć schronienie.

Decyzją ministra Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, pierwotnie powstało dziewięć takich punktów, o których przygotowanie zadbali wojewodowie lubelski oraz podkarpacki.

W punkcie recepcyjnym na obywateli Ukrainy będzie czekało wyżywienie, pomoc medyczna i informacja dla uchodźców, a także stanowisko Straży Granicznej oraz urzędów wojewódzkich.

Punkty zlokalizowane są na Lubelszczyźnie w miejscowościach:

  • Dorohusk
  • Dołhobyczów
  • Zosin
  • Hrebenne

w miejscowościach na Podkarpaciu:

  • Korczowej
  • Medyce
  • Budomierzu
  • Krościenku

Dziewiąty punkt zlokalizowany został na Dworcu PKP w Przemyślu.

Wojna na Ukrainie. Jak wyglądają procedury?

Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się przybyć na teren Rzeczpospolitej Polskiej, zostanie przetransportowany z przejścia granicznego do punktu recepcyjnego, gdzie będzie mógł zdecydować, czy skorzysta z pomocy międzynarodowej, czy też z miejsc czasowego pobytu zapewnionego przez Państwo Polskie.

W przypadku skorzystania z pomocy Polski, uchodźcy zostanie wskazane miejsce relokacji, do którego przez polskie służby zostanie przewieziony i zakwaterowany. Dla każdej osoby, która w obawie przed trwającą wojną przybędzie do Polski, czeka również pomoc psychologiczna zarówno na miejscu punktów recepcyjnych, jak i miejscu pobytu.

Na przejściach granicznych z Ukrainą rozdawane są ponadto specjalnie przygotowane ulotki zawierające szczegółowe informacje, jak również do dyspozycji uchodźców są funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i udzielą potrzebnych informacji.

Wojna na Ukrainie. Co z obywatelami Ukrainy, którzy mieszkają w Polsce?

Jak wynika z informacji przekazanych przez Straż Graniczną - te osoby, które mają uregulowany stan prawny, również mają możliwość skorzystania z pomocy przewidzianej w przepisach prawa, oraz uzyskać status uchodźcy.

Na pomoc mogą liczyć również ci, którzy w obawie przed wojną nie zabrali ze sobą żadnych dokumentów. Jak informuje Straż Graniczna, zgodnie z art. 32 Ustawy o cudzoziemcach takie osoby mogą uzyskać zgodę na przekroczenie granicy do 15 dni, następnie zaś będą proszone uregulowanie swojego pobytu.

Obywatele Ukrainy, którzy będą szukali schronienia u swoich rodzin, bądź przyjaciół i będą w stanie wskazać miejsce pobytu - również będą mogli skorzystać z pomocy zarówno na przejściu granicznym, jak i w punkcie recepcyjnym.

Osoby, które nie będą miały możliwości znaleźć schronienia, będą mogły także pozostać w punkcie recepcyjnym, w okolicy których również organizowane są miejsca pobytu czasowego.

Swoją pomoc mogą również zaoferować Polacy. Deklaracje pomocy, np. chęci odstąpienia uchodźcom mieszkania czy przyjęcia do siebie rodzin z Ukrainy można zgłaszać do swoich jednostek samorządu terytorialnego.

Państwo Polskie deklaruje pomoc wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy w obawie przed trwającą wojną będą szukały schronienia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki