MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił raport jakości powietrza na Pomorzu w 2023 roku. "Brak poprawy"

Michał Karcz
Michał Karcz
Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu? WIOŚ wydał niekorzystny raport
Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu? WIOŚ wydał niekorzystny raport Piotr Hukalo
Dane przedstawione w raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2023 jasno pokazują, że jakość powietrza na Pomorzu jest na bardzo niskim poziomie. Informacje gromadzono na terenie całego województwa z podziałem na dwie strefy; strefę aglomeracją Trójmiasta i strefę pomorską. Przekroczenie szkodliwych substancji dotyczy prawie całego województwa.

Na terenie województwa pomorskiego od 2020 roku obowiązują trzy uchwały antysmogowe, których zadaniem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Obowiązujące akty prawa miejscowego zastosowano dla miast (osobno dla Sopotu) oraz dla obszarów pozamiejskich. Na ich mocy na terenie województwa pomorskiego obowiązują zakazy oraz ograniczenia w użytkowaniu nieekologicznych źródeł ciepła. Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, za zanieczyszczone powietrze na Pomorzu odpowiada niska jakość paliwa, którym ogrzewamy nasze domy.

Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu?

Największym problemem jest obecność benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Benzo(a)piren pochodzi wprost ze spalania np. węgla. Ponadto powstaje również w procesie spalania tworzyw sztucznych. Niestety jego wysokie stężenie odnotowano na terenie całego województwa pomorskiego. Jak zaznacza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, największe wzmożenie emisji tej substancji jest bezpośrednio związane z sezonem grzewczym. Jedyną strefą, w której benzo(a)piren nie przekroczył dopuszczalnych norm, jest Trójmiasto. Warto tu odnotować, że w Sopocie na mocy uchwały antysmogowej, od początku 2024 roku obowiązuje zakaz ogrzewania domów i mieszkań kotłami węglowymi.

Za emisję benzo(a)pirenu odpowiada również branża transportowa, która na Pomorzu odpowiedzialna jest jako druga z kolei, za emisję tej substancji. W roku 2023 na terenie województwa pomorskiego transport odpowiada za powstanie prawie 18 kilogramów tego szkodliwego związku chemicznego. Problemem jest również to, że na drogach powstaje pył PM10, który jest nośnikiem toksycznych metali ciężkich.

Ustawy antysmogowe w województwie pomorskim

W raporcie poinformowano, że od 2013 roku nie stwierdzono poprawy jakości powietrza w naszym województwie. Dlatego właśnie władze postanowiły wprowadzić szereg regulacji, mających na celu jak najszybsze uporanie się z problemem złej jakości powietrza. Jednym z przykładów jest uchwała określająca zasady korzystania z kotłów zasilanych poszczególnymi paliwami. Od 1 września 2024 nie będzie można użytkować z kotłów niespełniających wymogów dla klas 3. W tym samym czasie zacznie obowiązywać zakaz palenia w kominkach. Jedyną opcją będzie użytkowanie okazjonalne. Równo po dwóch latach wejdzie w życie przepis regulujący korzystanie z pieców na węgiel i drewno. Wszystkie z nich, które będą klasy 3 i 4, zostaną uznane za zakazane. Ostatnią uchwałą określającą normy kotłów, jest ta, która zacznie obowiązywać 1 lipca 2035 roku. Na jej mocy z użytkowania zostaną wyłączone wszystkie piece na węgiel i drewno 5 klasy.

W miastach i terenach pozamiejskich w województwie pomorskim obecnie obowiązują ściśle określone normy co do korzystania ze źródeł ciepła. Dozwolone są instalacje C.O. lub gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej i instalacje na lekki olej opałowy. Ponadto na obszarach pozamiejskich dopuszczono też instalacje na paliwo stałe spełniającą wymogi tzw. ekoprojektu.

Jak zadbać o jakość powietrza?

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przypomina, że razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadzony został program Czyste Powietrze. Jego zadaniem jest wsparcie finansowe w procesie modernizacji i termomodernizacji. Wdrożenie programu ma zamortyzować koszty, do jakich zostali zobowiązani mieszkańcy Polski, w tym województwa pomorskiego.

Do tej pory na Pomorzu podpisano 35 000 umów o dofinansowanie na łączną kwotę dotacji 900 mln zł, dzięki czemu udało się zlikwidować 22 000 kopciuchów. Program Czyste Powietrze jest realizowany obecnie w 120 pomorskich gminach. Podobny program
-Ciepłe Mieszkanie, realizowany jest dla użytkowników wspólnot mieszkaniowych. Na ten moment korzysta z niego 58 gmin w województwie.

CZYTAJ TEŻ: Program Czyste Powietrze – zobacz, co się zmieni od 22.04.2024! Pod lupą zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki