Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WŁADZOMIERZ SAMORZĄDOWY. Obietnice wyborcze prezydentów pomorskich miast. Co udało się zrealizować?

Agaton Koziński
Co obiecał gdańszczanom Paweł Adamowicz? Ile razy słowa dotrzymał, jakich zapowiedzi nie zdołał zrealizować - napiszemy we wtorek.
Co obiecał gdańszczanom Paweł Adamowicz? Ile razy słowa dotrzymał, jakich zapowiedzi nie zdołał zrealizować - napiszemy we wtorek. archiwum DB
Rusza "Władzomierz samorządowy". Od wtorku rozpoczynamy oceny kadencji pomorskich prezydentów. Sprawdzimy ich obietnice wyborcze i pokażemy, co udało się zrealizować, a czego nie. We wtorek jako pierwszy: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Rozpoczął się

"Władzomierz samorządowy"

- koncept przygotowany wspólnie przez Press Club Polska oraz tytuły zrzeszone w projekcie "Polska". Wspólnie sprawdzamy, w jaki sposób prezydenci wybranych przez nas miast radzą sobie z realizacją własnych obietnic wyborczych.

Pomysł wyjściowy jest prosty. Zebraliśmy obietnice złożone w czasie kampanii wyborczej przez polityków, którzy w tych wyborach triumfowali. Teraz będziemy je oceniać według jednolitego klucza. Każda obietnica ma pierwotnie jeden z następujących statusów: "Jeszcze nieoceniona", "W realizacji", "Czekamy na konkrety" lub "Prace wstrzymane". Jeśli prezydent miasta podjął decyzję i spełnianie obietnicy zakończono, jest ona oceniana. Skala składa się z trzech stopni, każda obietnica jest oceniana jako: "Spełniona", "Złamana" lub "Kompromis".

Pod lupę wzięliśmy włodarzy 47 miast, w tym największych polskich ośrodków, jak Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Kraków, Katowice.

47 prezydentów złożyło 684 obietnice. Dotychczas została oceniona realizacja ponad 450 obietnic. Już wiemy, że spełniono 156 spośród nich, 82 złamano, a w 25 przypadkach wypracowano rozwiązania kompromisowe.

Źródłem analizowanych obietnic są wypowiedzi samorządowców, które złożyli podczas kampanii, ich programy wyborcze, strony internetowe, wywiady oraz relacje medialne z kampanii. Do oceny brane są pod uwagę wyłącznie obietnice mierzalne i określone w czasie (maksymalnie do końca kadencji) oraz złożone do dnia wyborów, bowiem właśnie te obietnice decydowały o wyborze na stanowisko. Do końca kadencji na pewno zdołamy ocenić wszystkie obietnice, które wybraliśmy do projektu.
W cykl "Władzomierz. Prezydenci miast" zaangażowały się redakcje skupione w projekcie "Polska": "Dziennik Bałtycki", "Dziennik Łódzki", "Dziennik Zachodni", "Gazeta Krakowska", "Gazeta Wrocławska", "Głos Wielkopolski", "Kurier Lubelski", "Polska The Times". Efekt naszych prac można śledzić na stronie www.wladzomierz.pl.

"Władzomierz. Prezydenci miast"

to kolejna odsłona dużego projektu.

Od czerwca 2013 r. działa bowiem część "Władzomierza" oceniająca obietnice rządu Donalda Tuska. Analizowane są w niej 164 obietnice złożone w exposé wygłoszonym w Sejmie 18 listopada 2011 r., zawarte w programie wyborczym Platformy Obywatelskiej oraz programie wyborczym Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pod uwagę zostały wzięte także zapowiedzi, które premier zawarł w wystąpieniu sejmowym 12 października 2012 r. (w tzw. drugim exposé).

Za tę część serwisu odpowiadają Press Club Polska i "Dziennik Gazeta Prawna". Dotychczas oceniono stan realizacji 142 obietnic, spośród których 38 spełniono, a 36 złamano. "Dziennik Gazeta Prawna" systematycznie monitoruje status wszystkich obietnic także na swoich łamach. Oceny i weryfikacji złożonych obietnic dokonują dziennikarze tej redakcji, a także zaproszeni przez nich do współpracy specjaliści, m.in. z organizacji Pracodawcy RP.

Celem "Władzomierza" nie jest udowadnianie komukolwiek, że nie nadaje się do pełnionej przez niego roli. To projekt obywatelskiego nadzoru nad instytucjami publicznymi, dostępny dla wszystkich przez stronę internetową www.wladzomierz.pl.

Oceny realizacji obietnic są na bieżąco aktualizowane. Uwagi może zgłosić każdy, używając formularza kontaktowego i wskazując źródło, na którym te uwagi opiera. Autorzy projektu zachęcają dziennikarzy, organizacje pozarządowe i ekspertów do włączenia się w projekt i przesyłania uwag, zauważonych błędów oraz propozycji ocen kolejnych złożonych obietnic.
Celem projektu jest wsparcie dziennikarzy w nadzorowaniu władzy wykonawczej i samorządowej.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że obecne i przyszłe - stale rozszerzane - działanie "Władzomierza" będzie wpływało na zmiany w sposobie funkcjonowania nadzorowanych instytucji, m.in. ograniczy liczbę nieprawdziwych zarzutów kierowanych do władz, podniesie poziom merytoryczny debaty publicznej, a samych polityków i samorządowców zdyscyplinuje w realizowaniu obietnic.

"Władzomierz" opracowano według metodyki i za zgodą redakcji politifact.com, która za projekt Obameter dostała Nagrodę Pulitzera w 2009 r. Jego rolą nie jest ocena działań władz, a jedynie, czy zostały dotrzymane złożone obietnice. Dlatego też nie wprowadzamy podziału obietnic na mniej i bardziej ważne. Tego typu wartościowanie pozostawiamy odbiorcom naszego projektu, a także wyborcom, którym "Władzomierz" ma pomóc w wyborze nowych władz w czasie wyborów samorządowych zaplanowanych na jesień tego roku oraz parlamentarnych, które odbędą się w roku 2016.

WŁADZOMIERZ SAMORZĄDOWY w "Dzienniku Bałtyckim"

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki