Władze Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie oskarżone o wyłudzenie ponad 100 000 złotych

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Udostępnij:
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zarzuty dotyczą m.in. wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę dokumentów - faktur na usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca oraz podrobionych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty.

Jak informuje Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, aktem oskarżenia objętych zostało pięć osób, w tym: główna księgowa spółki, była dyrektor finansowa spółki, były prezes ZUOSu, pracownik firmy oraz prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych.

Głównej księgowej spółki prokurator zarzucił popełnienie 36 czynów wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym 8 dotyczących doprowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz 28 czynów dotyczących podrobienia w celu użycia jako autentycznych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty.

Była dyrektor finansowa spółki została oskarżona o popełnienie 35 czynów wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym 10 czynów dotyczących doprowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz 27 czynów dotyczących podrobienia w celu użycia jak autentycznych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty.

Aktem oskarżenia objęty został jeden z pracowników spółki. Prokurator zarzuca mu popełnienie trzech czynów dotyczących wyłudzenia świadczeń pieniężnych.

Prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, wystawcy poświadczającemu nieprawdę na fakturach prokurator zarzucił popełnienie 6 czynów dotyczących doprowadzenia spółki wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Aktem oskarżenia objęty został również były prezes spółki, któremu prokurator zarzuca popełnienie czynu doprowadzenia spółki wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami do niekorzystnego rozporządzenia mienia.

Przypomnijmy, były prezes stracił stanowisko 9 czerwca 2021 r. ZUOSem sp. z o.o. kierował od 2016 r. Obecnie jego obowiązki pełni prokurent. Nowy prezes zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Jak informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu, na razie nie został jeszcze ustalony termin ogłoszenia konkursu na fotel prezesa tej spółki.

- Do zarzuconych oskarżonym czynów dochodziło w latach 2013 – 2017 i dotyczą one wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę dokumentów - faktur na usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca oraz podrobionych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty - mówi Grażyna Wawryniuk. - Dotyczą one również wyłudzeń dofinansowania oraz świadczeń pieniężnych, między innymi zwrotu kosztów zakupu odzieży ochronnej, okularów korekcyjnych, jak też rozliczeń zakupów dokonywanych na prywatne cele.

Łączna kwota wyłudzeń przekracza 100 000 złotych.

- Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów - informuje rzeczniczka. - Zarzucone oskarżonym przestępstwa, zakwalifikowane z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., z art. 286 § 1 k.k. oraz z art. 270 § 1 k.k. zagrożone są karami pozbawienia wolności do lat 8 oraz do lat 5.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Tczewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie