Prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie odwołany z funkcji. Trwa śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ZUOS Tczew
Udostępnij:
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Na podstawie zebranego w tej sprawie materiału dowodowego, przedstawiono zarzuty pięciu osobom, w tym byłemu już prezesowi firmy, głównej księgowej oraz byłej dyrektor finansowej. Zarzuty dotyczą m.in. wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę dokumentów: faktur na usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca, oraz podrobionych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty. Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie odwołany z funkcji! Trwa śledztwo

Fotel prezesa ZUOS w Tczewie Marcin Cejer stracił 9 czerwca 2021 r.

– Rada Nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu Marcina Cejera z funkcji prezesa Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych sp. z o.o. w Tczewie – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. – Powodem odwołania były obawy o zakłócenia w funkcjonowaniu spółki. Odwołanie prezesa nie wpłynie negatywnie na jakość usług świadczonych przez zakład na rzecz mieszkańców Tczewa oraz ponad 20 innych gmin. Marcin Cejer był prezesem ZUOS sp. z o.o. od 2016 r. Obecnie jego obowiązki pełni prokurent. Nowy prezes zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Warto przypomnieć, że Marcin Cejer pracował w ZUOS-ie od 2003 r., wcześniej na stanowisku zastępcy dyrektora ds. technicznych, prokurenta i zastępcy pełnomocnika ds. realizacji projektu „Regionalny System Gospodarki Odpadami Tczew”. 9 czerwca otrzymał wypowiedzenie.

Utrata funkcji prezesa to nie jedyne problemy niektórych pracowników spółki. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Na podstawie zebranego w tej sprawie materiału dowodowego, w tym opinii biegłego z zakresu rachunkowości/księgowości, przedstawiono zarzuty.

– Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2013-2017 – mówi Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Zarzuty dotyczą wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę dokumentów: faktur na usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca, oraz podrobionych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty.

Nadto, wyłudzeń dofinansowania oraz świadczeń pieniężnych, między innymi zwrotu kosztów zakupu odzieży ochronnej, okularów korekcyjnych, jak też rozliczeń zakupów dokonywanych na prywatne cele.

Łączna kwota wyłudzeń przekracza 100 000 złotych. Zarzutami objęto pięć osób, w tym:

  • główną księgową, której prokurator zarzucił popełnienie łącznie 36 czynów, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami: 8 czynów dotyczących doprowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, oraz 28 czynów dotyczących podrobienia, w celu użycia jak autentycznych, dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty,
  • byłą dyrektor finansową, której prokuratora zarzuciła popełnienie 35 czynów, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami: 10 czynów dotyczących doprowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, oraz 27 czynów dotyczących podrobienia, w celu użycia jak autentycznych, dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty,
  • pracownika, który wyłudził świadczenie pieniężne – 3 zarzuty,
  • prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, wystawcę poświadczających nieprawdę faktur – łącznie 6 zarzutów dotyczących doprowadzenia spółki, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem,
  • 1 zarzut dotyczący doprowadzenia spółki, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, do niekorzystnego mienia usłyszał obecnie były już prezes spółki.

Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów. Postępowanie pozostaje w toku.

Przypomnijmy, wszystkie udziały w spółce ma Gmina Miejska Tczew. Firma zatrudnia obecnie około 150 osób. Wkrótce ma zostać ogłoszony konkurs na nowego prezesa.

Nowy zarząd jednak nie mógł długo wejść do środka siedziby spółdzielni, w której zamknął się poprzedni. Bezpieczeństwa pilnowała tam policja.

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Ujeścisko" znaleziono podsłuchy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie