Wkrótce ruszy proces skorumpowanych policjantów z Lęborka. Osiem osób dobrowolnie poddało się karze

  Robert Gębuś

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wkrótce ruszy proces skorumpowanych policjantów z Lęborka. Osiem osób dobrowolnie poddało się karze
  Siedmiu kierowców wręczających łapówki i jeden funkcjonariusz, który je przyjmował dobrowolnie podali się karze. Wkrótce ruszy proces policjantów lęborskiej drogówki, oskarżonych o przyjmowanie łapówek i kierowców, którzy je wręczali.
  Wkrótce ruszy proces skorumpowanych policjantów z Lęborka. Osiem osób dobrowolnie poddało się karze
  Jak dotąd osiem osób, w tym jeden z oskarżonych policjantów, zdecydowało się dobrowolnie poddać karze. Siedem osób otrzymało kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jedna osoba otrzymała wyrok 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Wszyscy otrzymali kare grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

  Przypomnijmy: czterech policjantów Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego zostało zatrzymanych w maju ubr.
  na terenie budynku Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. Byli doświadczonymi funkcjonariuszami ze stażem od 8 do ponad 20 lat. Procederu przyjmowania łapówek na znaczne kwoty mieli dopuścić się w 2015 r. Śledztwo prowadziło Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Po zatrzymaniu złożyli zeznania.

  Korupcja w policji. Akt oskarżenia ws. lęborskich policjantów  Czytaj również:Policjanci drogówki zatrzymani przez Biuro Spraw Wewnętrznych

  Trzech funkcjonariuszy zostało aresztowanych na trzy miesiące. 20 listopada br. miało miejsce posiedzenie organizacyjne z udziałem prokuratora, niektórych oskarżonych i ich obrońców, na którym zapadły pewne ustalenia, w tym zaplanowano pięć terminów rozpraw.

  Pierwsza odbędzie się 30 stycznia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Lęborku.

  - Sprawa jest wieloosobowa i wielotomowa, a proces będzie długotrwały i czasochłonny - podkreśla prezes sądu Aleksandra Szumińska. - Na pierwszej rozprawie nastąpi próba odczytania aktu oskarżenia . Kolejne rozprawy zostały zaplanowane na 1, 6 i 8 lutego oraz 15 marca. - Sąd przesłucha 34 świadków - informuje prezes Szumińska. - Oprócz tego przeprowadzi inne dowody, zgodnie z zasadą bezpośredniości. Także oskarżeni mogą wystąpić o przeprowadzenie dowodów. Funkcjonariuszom postawiono od dwóch do 26 zarzutów. Jednemu z oskarżonych zarzuca się popełnienie dwóch przestępstw z a rt. 231, par. 2 Kodeksu Karnego.

  Zobacz wideo:

  - Jeszcze na pierwszej rozprawie oskarżeni będą mogli składać wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Potem nie będą mieli już takiej możliwości. Czy tak się stanie, okaże się w dniu rozprawy - mówi adwokat Krzysztof Obolewski, obrońca jednego z dwóch policjantów z mniejszą liczbą zarzutów.

  Liderami kryminalnego procederu miało być dwóch funkcjonariuszy służących w policji od ponad 20 lat. - Policjant, któremu zostanie postawionych 26 zarzutów, uczynił sobie z tego stałe źródło dochodów - informuje sędzia Szumińska. Podobny charakter mają zarzuty wobec jego współtowarzysza, który dopuścił się 25 przestępstw. Policjanci mieli przyjmować łapówki w zamian za odstępowanie od obowiązkowego zatrzymania prawa jazdy, za obniżanie wysokości należnych mandatów karnych i obniżanie ilości należnych punktów karnych za popełnienie wykroczenia.

  Proceder miał miejsce na drogach w obrębie Lęborka w okresie marca, września i października 2015 r. Służbę na drogach pełnili w różnych konfiguracjach osobowych. Trzech policjantów miało przyjąć łącznie ok. 35 000 zł, 1000 Euro i 100 franków szwajcarskich. Oprócz przyjmowania łapówek nie dopełniali również obowiązków służbowych Grozi im do 10 lat więzienia.

  robert.gebus@polskapress.pl

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!  Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu  Kobiety poszukiwane przez pomorską policję  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Żeby brać w łapę na ulicy i to w tych czasach jakie są, to trzeba być pierdolniętym na mózg i to ostro..... Kamikadze w hu.....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z taką pensją

  byly glina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  co się dziwić chłopakom z taką pensją jaką płacą w Policji nie ruszył bym palcem ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd

  ex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tacy są właśnie policjanci prewencji. Nie mają o niczym pojęcia, nie słuchają mądrzejszych kolegów z innych służb, tylko wierzą w adwokatów. Adwokaci przeciągają sprawę, bijąc kasiorę, obiecują im...rozwiń całość

  Tacy są właśnie policjanci prewencji. Nie mają o niczym pojęcia, nie słuchają mądrzejszych kolegów z innych służb, tylko wierzą w adwokatów. Adwokaci przeciągają sprawę, bijąc kasiorę, obiecują im szybkie wyciągnięcie z aresztu, a potem przed rozprawą doradą im by się przyznali i poddali karze. Gdyby zrobili to od razu, pewnie by już wyszli na wolność, a kasę na adwokatów mogli przeznaczyć na grzywny. Oczywiście gdyby sprawa była wątpliwa i mieli szansę z tego wyjść, to też ne wierzyłbym w adwokatów, a swój łeb.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!