Windą na... taras wieży

Beata GliwkaZaktualizowano 
Zamkowa wieża ma przejść kapitalny remont
Zamkowa wieża ma przejść kapitalny remont Wojciech Piepiorka
Nowe życie ma przed sobą XIII-wieczna wieża zamkowa w Człuchowie dzięki unijnym dotacjom. Projekt "Skarb krzyżacki w naszych rękach - prace restauratorskie i adaptacyjne zamku krzyżackiego w Człuchowie..." po ocenie strategicznej został rekomendowany jako priorytetowy do realizacji.

Całość projektu opiewa na ponad 8 mln zł. Miasto wnioskowało o dofinansowania w wysokości ponad 4 mln zł. Prawdopodobnie dotacja będzie mniejsza. Nie przeszkodzi to jednak w remoncie.

- Nie mamy jeszcze oficjalnych decyzji - mówi Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. - Nieoficjalnie mówi się o kwocie 2 milionów 400 tysięcy złotych. Nawet w tej wysokości to duże pieniądze i niemały sukces. Niedawno udało nam się pozyskać półtora miliona złotych na rewitalizację tzw. Lasku Luizy - parku otaczającego pozostałości krzyżackiego zamku. Wiele osób mówiło, że skoro dostaliśmy pieniądze na jeden projekt, nie mamy się co ich spodziewać na drugi, a tu miła niespodzianka...

O konieczności przystosowania zabytku dla turystów mówi się w mieście od kilkudziesięciu lat. Tymczasem w ubiegłym roku zamknięto nawet zamkową wieżę, ze względu na jej zły stan techniczny. Po raz pierwszy są realne szanse, że nie skończy się tylko na planach. Gotowy jest już projekt i wizualizacja zamkowej wieży. Remont odbywać się ma w kilku turach.

W pierwszej kolejności wymienione mają zostać schody. Dla wzmocnienia wnętrza wieży powstaną dwie platformy żelbetonowe. Każda kondygnacja ma zostać zagospodarowana tak, aby stanowić dodatkową atrakcję dla turystów. Mają się tu znaleźć m.in. makiety zamku z czasów jego świetności, wnęki murów ozdobią zaś rekonstrukcje zbroi, chorągwie i proporce. Nie zabraknie informacji na temat historii samego zamku. Na szczycie wieży, skąd kilka miesięcy temu zniknęły wreszcie nadajniki radiowe i telewizyjne, ma powstać platforma widokowa.

Turyści będą mogli z niej podziwiać panoramę miasta. A zwiedzający, dla których wspinaczka po dwustu schodkach prowadzących na szczyt wieży nie jest nęcąca, będą najprawdopodobniej mogli skorzystać z... windy.

Wieża zamku jest najcenniejsza

Zamek w Człuchowie w czasach swojej świetności (1325-1365 r.) był drugą po Malborku warownią krzyżacką. Zachowały się z niego resztki ścian zam-ku wysokiego i pozostałości po murach obwodowych oraz ponad 40-metrowa wieża, o murze grubości 5 metrów. W piwnicach wieży znajdowały się lochy dla więźniów i studnia. W tym roku wieżę zamknięto dla turystów ze względu na zły stan techniczny.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie